Kancelárie advokátov Radomíra Bžána a Renáta Dvoreckého sú šampiónmi trhu s právnymi službami, ale len s privretými očami uprenými na ich obrat. V skutočnosti to nie je a ani nesmie byť reálny obraz o slovenskej advokácii.
Magazín PRÁVO denníka SME v spolupráci s anglickými novinami The Slovak Spectator už tretí rok mapuje reálny obraz o slovenskej advokácii. Opäť prinášame rebríček najväčších advokátskych kancelárií v krajine, podložený ich hospodárskymi a prevádzkovými ukazovateľmi.
Najväčšie kancelárie nám poskytli údaje o počte svojich kľúčových pracovníkov, ale aj zoznam projektov, na ktorých pracovali. Vo všetkých prípadoch ide o významné transakcie, mnohé také, ktoré nás ovplyvňujú v každodennom živote (vznik nového operátora, zmena vlastníka výrobcu paralenu či návrat Zvolenských jogurtov slovenským majiteľom).
Vlani sme medzi top transakcie zaradili aj poradenstvo dvom majiteľom Esetu, ktorí kúpili hotel Carlton. Ich obchodný partner ich však podviedol a pokúsil sa nehnuteľnosti vytunelovať.
Rok „po“ prinášame rozhovor s advokátom Alexandrom Kadelom, ktorý v sporoch eseťákov zastupuje. Je to pozitívne čítanie, lebo sa ukazuje, že inštitúcie v tejto krajine nie sú v úplnom rozklade a dá sa ešte stále domôcť práva a spravodlivosti.
PRÁVO aj tento rok obsahuje niekoľko praktických informácií. Ide najmä o výber z návrhu rekodifikácie Občianskeho zákonníka, ktorý bude účinný najskôr v roku 2021. Ovplyvní nájom bytov, požičiavanie peňazí, chov zvierat, ale legalizuje aj Uber či Airbnb.
Venujeme sa aj dvom témam, ktoré výrazne ovplyvňujú a ešte aj ovplyvnia trh s právnymi službami a vymáhaním pohľadávok.
V reakcii na odmeny pre Bžána a Dvoreckého totiž ministerstvo spravodlivosti navrhlo, aby sa podielové odmeny v štátnej správe zrušili alebo výrazne obmedzili. Na odpor sa postavili mnohí, ale advokátska komora prišla aj s kompromisom.
Väčší ohlas v spoločnosti však vyvolá návrh zákona o zastavení niektorých exekúcií. Proti sú všetci veľkí veritelia, prokuratúra aj dôležité ministerstvá financií a hospodárstva. Pôjde o kľúčový zákon v nasledujúcom období. Keďže mnoho verejnoprávnych veriteľov v uplynulých mesiacoch popredávalo pohľadávky rôznym agentúram, je viac ako isté, že zastavenie exekúcií sa pokúsia napadnúť na Ústavnom súde.
A opäť bude hroziť, že v konečnom dôsledku účet za populistické opatrenie zaplatia všetci daňoví poplatníci, aj tí, čo si faktúry platia načas a úvery riadne splácajú.
Pre právnickú profesiu bude v nasledujúcich týždňoch veľkou výzvou aj voľba deviatich sudcov Ústavného súdu. Ak túto voľbu nebude vládna väčšina sabotovať, bude treba nájsť osemnásť skúsených a charakterných právničiek a právnikov, ktorí sa chcú o funkciu uchádzať.
Článok je súčasťou magazínu PRÁVO denníka SME, ktorý vyšiel 30. 11. 2018.

Beata
Balogová
