BRATISLAVA. Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru) na dnešnom zahraničnom výbore znovu skritizoval politikov za šírenie mýtov o pakte OSN o migrácii.
Zároveň označil požiadavku šéfa SNS Andreja Danka, aby sa nikto zo Slovenska nezúčastnil Marrákešskej dohody začiatkom decembra, za nezmysel. Štáty OSN tento dokument aj tak príjmu.

Odporúčil vláde, aby sa zúčastnila Marrakéšskej konferencie a využila právo vydať tam vyhlásenie, tzv. národnú interpeláciu. V tejto interpelácii by bolo, že pakt sa nebude v budúcnosti interpretovať tak, že sa Slovensko vzdá suverenity v oblasti migrácie a nezaväzuje sa zaviesť pakt v celom rozsahu do svojich zákonov.
„Budú to tak robiť iní svetoví lídri. Prečo sa máme práve my schovávať,“ pýtal sa Lajčák.
„Nejsť na túto konferenciu nedáva žiaden zmysel. Naša neúčasť na tom nič nezmení,“ dodal Lajčák.
Podpredseda SNS Jaroslav Paška na to reagoval, že účasť Slovenska nie je nutná, pretože Slovensko tam môže poslať aj list. Zároveň je podľa neho otázne, čo by takéto vyhlásenie reálne ovplyvnilo.
Konflikt vo vláde

Lajčák na utorňajšom rokovaní vlády pripustil, že ak Slovensko odmietne globálny pakt OSN o migrácii, možno podá demisiu.
"Som zodpovedný človek, čaká nás predsedníctvo v OBSE, ale ak sa Slovensko rozhodne ísť cestou xenofóbie, tak ja také Slovensko nebudem zastupovať,“ povedal Lajčák.
Pakt OSN odmieta šéf Smeru Robert Fico, ktorý nominoval Lačáka na post ministra, aj predseda koaličnej SNS Andrej Danko.
Mýty o Marrákéši
Diskusia o dokumente je podľa Lajčáka iracionálna a plná mýtov.
Z právneho a procedurálneho hľadiska nejde o dokument, ktorý je právne záväzný a vymáhateľný. Dokument nemá v úmysle na Slovensko priviezť migrantov.
"Podľa dokumentu si každý štát určí, kto je legálny a kto nelegálny migrant, problematické by bolo, ak by im túto kompetenciu bral," zdôraznil Lajčák.
Napriek tomu predseda strany Smer Robert Fico vyhlásil, že globálny pakt OSN o migrácii nie je v súlade s migračnou politikou Slovenska a je neprijateľný aj pre Smer.
Pakt OSN o migrácii
- O tejto dohode viac ako osemnásť mesiacov diskutovali členské štáty Organizácie Spojených národov (OSN).
- Ešte v septembri 2016 celkom 193 štátov schválilo, že v najbližších rokoch vypracujú dokumenty, ktoré ukážu, že svet chce spoločne riešiť problematiku migrácie.
- Niekoľko mesiacov prebiehali konzultácie expertov aj zástupcov členských štátov, potom sa správy vyhodnocovali a od februára sa opäť vyjednávalo o finálnej podobe dohody.
- Nie je právne záväzný, len vyzýva krajiny, aby pri riešení otázky spolupracovali a prihlásili sa k ľudským právam. V dokumente nie je zmienka o počtoch migrantov ani o dôvode, prečo by ich štáty mali prijímať.
- Začiatkom decembra by sa malo v marockom Marrákeši o globálnom rámci hlasovať a štáty OSN by ho mali formálne prijať.

Beata
Balogová
