BRATISLAVA. Koaličné strany Smer a Most-Híd neriskovali koniec vlády s SNS Andreja Danka pre jeho pochybnú rigoróznu prácu.
Danko čelí podozreniam, že prácu prakticky odpísal z piatich kníh. V stredu preto opäť čelil pokusu o odvolanie z postu predsedu parlamentu.

Ráno síce koaliční poslanci podporili otvorenie mimoriadnej schôdze, ktorú iniciovala opozícia, no v priebehu rozpravy a podvečer na tajnom hlasovaní už v rokovacej sále veľká časť z nich chýbala.
Ani na druhý pokus sa tak opozícii nepodarilo Danka pre kauzu rigoróznej práce odvolať.
O Dankovi hlasovalo 90 poslancov. Z 88 platných lístkov bolo za jeho odvolanie 61, proti iba 26, jeden poslanec sa zdržal hlasovania. Na vyslovenie nedôvery je potrebných 76 hlasov.
Z Mosta radšej neprišli
V Moste niekoľko hodín pred hlasovaním vydali stanovisko, v ktorom oznámili, že sa na hlasovaní nezúčastnia.

"Poslanci strany Most-Híd dodržujú koaličnú dohodu. Nemyslíme si, že funkčná vláda a stabilita Slovenska má závisieť od funkcií jednotlivcov a/alebo ich osobných zlyhaní," odôvodnili, prečo poslanci na hlasovanie neprídu.
Počas celodennej rozpravy k Dankovmu odvolávaniu chýbala v rokovacej sále aj väčšina poslancov Smeru.
Tí z nich, ktorí na záver schôdze prišli, v tajnom hlasovaní odvolanie Danka pravdepodobne nepodporili.
Andrej Danko je podľa stanoviska Smeru legitímne zvoleným predsedom Národnej rady.
"Ako predseda SNS sa zúčastnil na férových parlamentných voľbách a výsledok, ktorý dosiahol, ho oprávňuje zastávať pozíciu predsedu NR SR," odkázala strana v stanovisku ešte pred hlasovaním.
Podozrenia o Dankovej rigoróznej práci Smer nespomenul a opäť útočil na opozíciu a médiá, ktoré podľa strany šíria "totálnu zlobu a nenávisť".
Danko sa obhajoval "metódou kompilácie"
Svoju prácu, ktorú odovzdal na Univerzite Mateja Bela, obhajoval Danko tým, že nejde o plagiát.
"Rigorózna práca nemá parametre vedeckej práce. Rigorózna práca zabezpečí len stavovský titul a môže byť robená aj metódou kompilácie. Napíšte si to. Kompilácie," otočil sa Danko počas svojho prejavu k podpredsedníčke parlamentu Lucii Ďuriš Nicholsonovej z SaS, ktorá predniesla návrh na Dankovo odvolávanie.
Ďuriš Nicholsonová priznala, že niektorým v parlamente prekážalo, že návrh predniesla ona, keďže je známe, že nemá vysokoškolské vzdelanie.
"Ja viem, že to nie je žiadne vedecké dielo, ale taká ambícia pri rigoróznej práci ani nie je," povedal Danko.

Odmietol, že by prácu poskladal z piatich odborných kníh bez toho, aby v nej náležito uviedol zdroje.
Nevysvetlil však, ako je možné, že totožnú rigoróznu prácu odovzdal rok po ňom Daniel Pisák.
Denník N, ktorý na podozrenia z plagiátorstva poukázal, upozornil aj na to, že v závere práce mu chýba zoznam použitej literatúry, čo Danko tiež nevysvetlil.
Dankov hovorca Tomáš Kostelník počas rozpravy ukazoval novinárom na chodbách parlamentu prefotené poznámky, ktoré si Danko údajne robil k obhajobe rigoróznej práce a stránky so zdrojmi uvedenými pod čiarou, ktoré mali byť súčasťou práce. Celú rigoróznu prácu však neukázal.
Hádky a obvinenia
Vo svojom prejave Danko zaútočil na diplomovú prácu Richarda Sulíka aj prezidenta Andreja Kisku, ktoré vraj nemôže nikde nájsť.
Spomínal aj lídra Sme rodina Borisa Kollára s tým, že na rozdiel od neho "nie sú okolo neho mŕtvi ľudia". Kollár na neho vzápätí zareagoval. "Takých ako ty sme ako deti bili kýblikmi po hlave," odkázal Dankovi.
Sulík asi hodinu po Dankovom obvinení priniesol do parlamentu svoju diplomovku a ukazoval, že v nej má náležité zdrojovanie použitej literatúry.
Prezidentov hovorca Roman Krpelan zasa na facebooku zverejnil text, v ktorom dáva Dankovi indície, ako môže Kiskovu prácu nájsť.
Kiskova práca s názvom "Štúdium defektov kryštalickej mriežky gálium arzenidu po iónovej implantácii" podľa neho nebola nikdy utajená.
Po konci svojho príhovoru sa Danko už v pléne neukázal.
Most zmiernil už o niekoľko hodín
Opozícia počas rozpravy upozorňovala, že v zahraničí je bežné, že politici pri podozreniach z plagiátorstva odstupujú. Nedávno tak skončili napríklad v Česku dvaja ministri vo vláde premiéra Andreja Babiša.
Opoziční poslanci označovali Danka v rozprave titulom magister.
"Danka sa nezastal nikto z jeho poslaneckého klubu. Nestál im za nič, lebo on za nič nestojí,“ povedala na záver rozpravy Lucia Ďuriš Nicholsonová. Doplnila, že jediný, kto sa podľa nej predsedu parlamentu vo faktickej poznámke zastal, bol "toxický" poslanec a exminister vnútra Robert Kaliňák.
Po prevalení podozrení, že právnický titul JUDr. získal Danko na základe plagiátu, ho koaličný Most-Híd minulý týždeň vyzval, aby urobil osobné rozhodnutie. Už na druhý deň však predseda strany Béla Bugár tvrdil, že tým nemysleli vyvodenie politickej zodpovednosti.
Podobný postup zvolili aj na jar po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, keď sa republiková rada Mosta-Hídu zhodla, že strana chce predčasné voľby. Potom, čo Robert Fico zo Smeru odstúpil z postu premiéra, rozhodnutie zmenila.
Bugár to vtedy odôvodňoval treťou vetou uznesenia, ktorá dávala predsedníctvu strany mandát, aby prijalo rozhodnutie v prípade nutnosti bez zvolávania ďalšej republikovej rady.

Beata
Balogová
