BRATISLAVA. Parlamentný ľudskoprávny výbor založí komisiu na ochranu náboženskej slobody a prenasledovaných pre náboženské presvedčenie.
S touto iniciatívou na dnešnom zasadnutí výboru vystúpila predsedníčka Výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny Anna Verešová.
Ochrana náboženskej slobody
Ako povedala, keď je ochrana náboženskej slobody v krajinách možná, tak tam ani neprichádza ku konfliktom a nenávistným prejavom. Preto je potreba chrániť náboženskú slobodu a presvedčenie.

"Po genocíde v Sýrii a Iraku v roku 2016 Európsky parlament prijal rezolúciu, na základe ktorej Európska únia vyzýva členské krajiny, aby vyjadrili stanovisko k prenasledovaným pre náboženské presvedčenie. Urobili tak už Nemecko, Spojené kráľovstvo, Dánsko, ale aj naše susedné krajiny V4 a ustanovili pri vládnych štruktúrach osobitných vyslancov tak, ako má EÚ osobitného vyslanca nášho Jána Figeľa," informovala.
Poradný orgán
Komisia má byť poradným orgánom ľudskoprávneho výboru. Zložená bude z expertov s dlhoročnými skúsenosťami, ktorých navrhnú členovia výboru.
"Tento poradný orgán by mal vypracovať stanovisko, ktorým by sme aj my na parlamentnej úrovni prijali postoj k prenasledovaným pre náboženské presvedčenie vo svete s odkazom, že im chceme pomáhať," vysvetlila Verešová a pripomenula, že pred tridsiatimi rokmi sme prežívali prenasledovanie pre vieru.
"Máme osobné bolestné skúsenosti, preto si myslím, že Slovenská republika sa má pridať k tým krajinám, ktoré už teraz intenzívne pomáhajú prenasledovaným vo svete. My sme tí, ktorí vedia, že aj za nás bojovali a pomáhali nám iné krajiny. Teraz sme my na rade," podotkla.
Zároveň upozornila, že najprenasledovanejšou skupinou na svete pre vieru sú kresťania, je to tak v 58 krajinách a je ich 250 miliónov.
Členovia výboru návrh na zriadenie komisie podporili. Natália Blahová navrhla, aby to nebola jediná komisia.
"Mohlo by to vyznieť, že výbor túto oblasť považuje za najdôležitejšiu. Je dosť problémov v krajine, ktoré treba riešiť," uviedla. Verešová tento návrh privítala.
Výbor sa zaoberal aj:
- Ľudskoprávny výbor odobril rozpočet Ústavu pamäti národa. Ústav by mal na budúci rok hospodáriť so sumou 1 915 829 eur. V porovnaní s rokom 2018 je vyšší o 244-tisíc eur.