BRATISLAVA. Masívna ťažba štrkopiesku v súvislosti s výstavbou diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7 v okolí Bratislavy vážne ohrozuje spodné vody Žitného ostrova.
Novinárov na to vo štvrtok upozornili predseda občianskeho združenia Triblavina Milan Grožaj a Annamarie Velič z občianskeho združenia Za našu vodu, pričom ministerstvo životného prostredia (MŽP) vyzvali, aby v záujme ochrany spodných vôd začalo konať a poslalo do lokalít ťažby štrku kontrolu. Štrk podľa Grožaja ťažia až po hladinu spodnej vody, čo je v rozpore so zákonom o vode.
Na niektorých miestach už spodná voda vystupuje na povrch, čo znamená podľa Grožaja obrovské riziko jej znečistenia. Otvorené jamy po ťažbe štrkopieskov sú podľa Annamarie Velič niečo ako otvorené rany na koži.
Do spodných vôd môže cez ne prenikať kontaminácia. Už sa podľa nej stalo, že do vyťažených jám naviezli odpad, ktorý môže obsahovať rôzne nebezpečné látky. Tie sa môžu takto dostať až do pitnej vody.
Podali trestné oznámenia
Grožaj informoval, že jeho občianske združenie už podalo dve trestné oznámenia na neznámeho páchateľa za nelegálnu ťažbu štrku v obciach Most pri Bratislave a Tomášov.

Ako povedal, ťaží sa na asi 60 hektároch, vyťaženého už bolo 1,8 milióna kubických metrov štrku.
Obci Most pri Bratislave táto nelegálna ťažba urobila škody v hodnote asi 3,5 milióna eur a Tomášovu asi 800-tisíc eur.
Grožaj vysvetlil, že podľa zákona patrí 80 percent ceny vyťaženého štrku obci. Na ťažbu štrku pritom neexistuje povolenie ani od stavebného či banského úradu ani od obcí.
Niektoré miesta, kde sa ťaží štrk, dokonca neboli vyňaté z poľnohospodárskeho pôdneho fondu, takže parcely, kde sa ťaží, sú stále vedené ako orná pôda.
Ťažbu kontrolujú
Ako v reakcii povedal hovorca MŽP Tomáš Ferenčák, Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) už v súvislosti s podozreniami na nelegálnu ťažbu štrku odštartovala sériu kontrol na vybraných lokalitách Žitného ostrova.

„Kontrolujú dodržiavanie odpadovej legislatívy a či pri tejto ťažbe, či už je legálna alebo nelegálna, nedochádza k odkrývaniu spodnej vody, čo by bolo porušenie zákona,“ vyhlásil Ferenčák s tým, že keď budú kontroly ukončené, envirorezort prijme adekvátne kroky, prípadne sa obráti na políciu.
Pripomenul pritom slová ministra Lászlóa Sólymosa, že nebude tolerovať porušovanie environmentálnej legislatívy.
Ministerstvo dopravy sa už predtým vyjadrilo, že za samotnú výstavbu R7 a D4 je plne zodpovedný koncesionár.
„Ak sa potvrdia akékoľvek podozrenia z nezákonného konania koncesionára, je plne v právomoci príslušných orgánov vyvodiť zodpovednosť a príslušné orgány už v tejto veci konajú," reagoval odbor komunikácie rezortu dopravy.