V čom je tajomstvo dobrého učiteľa

Slovenské školstvo je v katastrofálnom stave, napriek tomu v ňom fungujú pedagógovia, ktorí dosahujú svetovú úroveň. Bohužiaľ, nie je ich veľa.
"Za učiteľa nemôžeme považovať toho, kto funguje v binárnom móde ‚diktovanie poznámok – test‘,“ hovorí zakladateľ Komenského inštitútu pre pedagogických lídrov Slovenska Juraj Hipš. „Zlou správou je, že sme si na to mnohí zvykli. Preto je dôležité nahlas a verejne hovoriť práve o tých dobrých, aby sme nastavili učiteľskú latku vysoko. Lebo v tejto chvíli je, žiaľ, položená prekliato nízko."
Preto sme sa oslovili deväť víťazov súťaže o najlepšieho či najobľúbenejšieho učiteľa na Slovensku a položili sme im otázku: V čom je tajomstvo dobrého učiteľa? Prečítajte si ich návody.
Príbeh mladej rebelky

Vzala noviny a povystrihovala z nich písmená. Potom ich nalepila na papier, plagát zniesla na prízemie internátu a zavesila na nástenku.
Bola jeseň 1968 a do Československa vtrhli okupačné vojská. Joanna Helanderová, študentka Jagelovskej univerzity v Krakove, mala vtedy dvadsať rokov. S priateľmi cestovali k našim hraniciam, aby počuli československé rádio, okupácia ich zasiahla.
Potom sa spolu so sestrou a ďalšou spolubývajúcou rozhodli protestovať. Z plagátu zaveseného na prízemí kričal jasný nápis: „Rusáci, ruky preč od Československa!“
Nemohla tušiť, že týmto protestom sa roztočí kolotoč perzekúcií, väzenia a emigrácie. A že jej život sa bude odvíjať celkom iným smerom, než ho nalinkoval neslobodný režim.
Rozhovor s úprimným sprievodcom

Pražania odovzdali centrum turistom, Bratislavu čoskoro čaká to isté, hovorí český sprievodca a dokumentarista Janek Rubeš.
Ako filmár natáčal sériu dokumentov o pochybných praktikách pražských taxikárov či zmenární.
V posledných rokoch sa venuje videám na Seznam TV, kde zahraničným turistom odporúča, ako sa vyhnúť najhorším turistickým pasciam. Opisuje, ako turizmus zmenil českú metropolu a odporúča miesta, kam turisti veľmi nechodia, ale mali by.
Neuveriteľné fakty o zvieratách

Tučniaky sú šteklivé a smejú sa. Švábom nechutia uhorky a muchy, tie kakajú každých päť minút.
Švédska architektka a ilustrátorka Maja SäfstrŐmová zhromaždila neuveriteľné fakty o zvieratách do jednej knihy, ktorú aj sama ilustrovala čiernou fixkou.
Svoj atlas predstavila na Bibliotéke, kde si od nej desiatky detí aj dospelých dávali podpisovať knižky. Jej podpisy totiž nie sú obyčajné, každému niečo nakreslí. Hovorí, že kreslenie je pre všetkých. Každý má svoj výnimočný vlastný štýl, stačí veľa kresliť a objaviť ho.
Ďalší diel literárneho seriálu

Bielu nemoc, Vojnu s mlokmi, RUR či Krakatit pozná vari každý. Karel Čapek je právom svetový spisovateľ. Ibaže skvelý bol aj ako fotograf.
V časoch, keď bola umelecká fotografia v plienkach, spropagoval v Československu amatérsku fotografiu, ba podľa českého historika fotografie Pavla Scheuflera bol najvýznamnejším tunajším fotoamatérom.
Podarilo sa mu to najmä v knižke o Dášeňke, šteniatku, ktoré očarilo detských aj dospelých čitateľov. Malý nezbedný hrubosrstý foxteriér sa stal predlohou príbehu, ktorý zaznamenal obrovský úspech.
Nie je to prvá kniha pre deti o zvieratku - ale prvá, ktorá okrem príbehu prináša aj fotografie šteňaťa. Spisovateľ priznáva, aké zložité manévre zažil, aby psíka dokázal odfotiť.

Beata
Balogová
