BRATISLAVA. Slovensko vyzýva Ruskú federáciu na umožnenie voľného prístupu cez Kerčský prieliv a k ukrajinským prístavom na pobreží Azovského mora v súlade s medzinárodným právom.
Slovensko zároveň vyzýva Kyjev aj Kremeľ k rozvahe s cieľom vyhnúť sa ďalšiemu vyhroteniu napätia.
Uvádza sa to vo vyhlásení ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí k eskalácii situácie v Kerčskom prielive, ktoré agentúre SITA poskytol tlačový odbor.
Slovensku záleží na zmierňovaní napätia
Ako sa ďalej dodáva, rezort situáciu pozorne sleduje, nárast napätia ho vážne znepokojuje.
"Kroky vedúce k eskalácii napätia na anektovanom Kryme, v Azovskom a Čiernom mori porušujú zvrchovanosť Ukrajiny a podrývajú bezpečnosť a stabilitu v širšom regióne," píše sa ďalej vo vyhlásení s tým, že Slovenská republika v januári 2019 preberá predsedníctvo v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a citlivo vníma konflikt medzi Ruskou federáciou a Ukrajinou.

"Záleží nám na upokojení situácie a na hľadaní politických riešení, ktoré prispejú k mierovému urovnaniu existujúcich sporov. V tomto kontexte bude situácia na Ukrajine jednou z priorít nášho predsedníctva v OBSE," informuje ďalej rezort.
Takisto pripomenuli, že Slovensko neuznáva anexiu Krymu a plne podporuje suverenitu Ukrajiny a jej územnú celistvosť v medzinárodne uznaných hraniciach.
Na zajatie troch ukrajinských lodí Ruskom reagoval aj prezident SR Andrej Kiska, ktorý považuje zvyšovanie napätia na okupovanom Kryme a v Azovskom mori za neakceptovateľné.
Kiskovu reakciu sprostredkoval jeho poradca pre komunikáciu Roman Krpelan.
Situáciu komentoval aj štátny tajomník ministerstva obrany Róbert Ondrejcsák (Most-Híd).
Rusko podľa neho otvoreným útokom na ukrajinské lode dramaticky eskaluje konflikt s Ukrajinou.
Na útok reagovali aj opozičné strany SaS a OKS, pričom útok odsúdili, vyzvali Moskvu na ospravedlnenie sa Ukrajine a uviedli, že tento akt ruskej agresie iba potvrdzuje, že neexistuje žiadny dôvod na rozmrazenie sankcií, ktoré voči putinovskému Rusku prijala Európska únia.
Stret Ruska a Ukrajiny
Situácia v Kerčskom prielive sa vyostrila, keď sa cezeň snažili preplávať tri ukrajinské lode plaviace sa z Odesy na pobreží Čierneho mora do Mariupoľa na pobreží Azovského mora a zaútočilo na ne ruské námorníctvo.
Rusko tvrdí, že prieliv dočasne uzatvorilo, ale Ukrajinci túto dočasnú uzáveru nerešpektovali. Do jedného ukrajinského remorkéra narazila ruská loď a poškodila mu motor, na dva ukrajinské delové člny Rusi strieľali a všetky tri lode nakoniec zadržali.

Podľa ukrajinských vojenských predstaviteľov Rusi zadržali 23 námorníkov, pričom šesť pri incidente utrpelo zranenia, dvaja z nich vážne. Ruská tajná služba FSB tvrdí, že zranenia utrpeli traja ľudia.
Incident pridal napätiu, ktoré sa medzi krajinami vystupňovalo po ruskej anexii Krymu v roku 2014 a podpore separatistických povstalcov na východe Ukrajiny. Obe krajiny sa navzájom obviňujú z nedeľňajšieho incidentu.
Ukrajinskí poslanci budú dnes v tejto súvislosti hlasovať o vyhlásení stanného práva.
Na deeskaláciu napätia vyzvali Moskvu a Kyjev viacerí predstavitelia medzinárodnej komunity vrátane Severoatlantickej aliancie (NATO) či Európskej únie.