BRATISLAVA. Poslanci Národnej rady SR od rána rokujú o návrhu uznesenia ku Globálnemu paktu OSN o migrácii.
Hlasovať o prijatí finálneho uznesenia budú vo štvrtok. Ako uviedol podpredseda SNS Jaroslav Paška, národniari sú ochotní podporiť aj pozmeňovací návrh Smeru k pôvodnému uzneseniu SNS.
Zároveň veria slovám premiéra Petra Pellegriniho, že na stretnutí vlád a vysokých predstaviteľov, ktoré sa má uskutočniť v Maroku 10. a 11. decembra 2018, sa nikto za Slovenskú republiku nezúčastní.
Dokument má podľa Pašku zaväzovať
Paška je presvedčený, že členské štáty, ktoré sa k dokumentu prikláňajú, sa zaväzujú k istým krokom, ktoré podľa jeho slov nie vždy korelujú so záujmami Slovenska.
"SR by stratila možnosť v istých oblastiach konať samostatne," odkázal.
Proti dokumentu vystúpil aj opozičný poslanec Martin Klus (SaS), ktorého strana pakt odmieta. Zároveň však poukázal na situáciu vo vládnom Smere.
"Na jednej strane je minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru) pre túto stranu najlepší kandidát na prezidenta, na druhej strane mu vrazia 'kudlu' do chrbta," povedal na margo rozporu, keď Lajčák globálny pakt obhajuje, ale strana Smer ho odmieta.
Kollár: Demisia Lajčáka by bola správna
Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru) ešte ako šéf Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov (OSN) vytvoril globálny pakt o migrácii, ktorý všetci na Slovensku odmietajú.
Možno by preto bolo správne, keby podal demisiu. V pléne Národnej rady (NR) SR to vyhlásil líder Sme rodina Boris Kollár počas rozpravy o tomto dokumente. Jeho strana nevylučuje, že ak Lajčák neodstúpi, bude ho odvolávať.
"My tento pakt odmietame, a preto sa máme cítiť zle. Veď ako sa on pozrie svojim chlebodarcom do očí, keď jeho vlastná krajina to nepodporí? No my sme tu asi všetci blázni, xenofóbi a fašisti. Nie, nie sme," deklaroval Kollár, ktorý podobne ako väčšina parlamentu globálny pakt odmieta.
Fedor: Znehodnocujeme prácu ministra
Koaličného poslanca Martina Fedora (Most-Híd) mrzí, že väčšina parlamentu plánuje svojím postojom ku Globálnemu paktu OSN o migrácii hodiť do koša časť práce ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka (nominanta Smeru).
Povedal to počas rozpravy k tomuto dokumentu s tým, že nie je rozumné vôbec nejsť na konferenciu do Marrákeša.
Fedorovi je ľúto, že aj predstavitelia vládnej väčšiny, ktorá vznikla ako koalícia z rozumu, sa nechávajú populistami ďalej vláčiť.
"Nesúhlasím s podporou nelegálnej migrácie, nie som ani za povinné kvóty, nechcem ucelené moslimské komunity. Zastávam názor, že problémy treba riešiť tam, kde vznikajú. Znehodnocujeme však prácu vlastného ministra a nechávame sa strhnúť jednou veľkou pseudotémou," myslí si.
Cséfalvayová: Nemá zmysel odchádzať
Globálny rámec o bezpečnej, riadenej a legálnej migrácii z Organizácie Spojených národov (OSN) je podľa predsedníčky Zahraničného výboru NR SR Kataríny Cséfalvayovej (Most-Híd) o legálnej, riadenej migrácii, na ktorú sme odkázaní aj my na Slovensku.
Cséfalvayová vie pochopiť, ak majú poslanci k textu globálneho rámca výhrady, čo však nevie pochopiť je, prečo zrazu tak prekáža hovoriť o nich partnerom.
„Ak chceme kritizovať a máme výhrady, tak predsa nedáva zmysel odísť od stola, naopak, ak sa v Marakéši nezúčastníme, bude Globálny rámec prijatý rovnako, ako keby tam zástupca Slovenska bol,“ povedala predsedníčka zahraničného výboru, podľa ktorej ide o štandardné uznesenie OSN, ku ktorému má každý zúčastnený štát právo priložiť vysvetlenie postoja.
„Urobia tak Nemci či Holanďania, aby zabezpečili, že ich postoje a výhrady budú súčasťou záverov z konferencie a výrazne ovplyvnia ich morálny záväzok,“ konštatovala.
Lajčák postoj nezmenil
Podľa zatiaľ navrhnutého uznesenia má parlament konštatovať, že globálny pakt je rozporuplným dokumentom, ktorý nie je v súlade s aktuálnou bezpečnostnou a migračnou politikou Slovenskej republiky.
Poslanci majú zároveň požiadať slovenskú vládu, aby zaujala nesúhlasné stanovisko ku globálnemu paktu a aby vykonala príslušné opatrenia spojené so stiahnutím Slovenskej republiky z procesu jeho prijímania.
Lajčákovi prekáža, keď sa informácie o pakte dezinterpretujú. "Zostáva mi rozum stáť, keď zisťujem, kto všetko je tu odborník na interné procedúry OSN, kto všetko to vykladá veci, o ktorých nemá ani potuchy. Uráža to moju racionalitu aj integritu ako človeka. Zadefinoval som svoje červené čiary a počkajme si, ako sa veci vyvinú," poznamenal po stredajšom rokovaní vlády.