BRATISLAVA. SNS urobila pri pakte o migrácii mierny ústupok, no ani ten nezaručí, že minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru) z postu neodstúpi.
Parlament nakoniec aj hlasmi poslancov za SNS schválil verziu uznesenia, ktoré navrhla strana Smer. V porovnaní s pôvodným uznesením SNS sa v ňom nepíše, že pakt je rozporuplný dokument.

V schválenom uznesení nie je priamo ani zmienka o tom, že do Marakéša, kde sa bude pakt prijímať, nemôže vycestovať slovenský zástupca.
Práve za účasť Slovenska v Marakéši bojuje Lajčák a ňou podmieňuje aj svoje zotrvanie vo vláde.
Hoci zmienka o zákaze účasti v Marakéši v uznesení chýba, SNS trvá na tom, že tam nemôže vycestovať žiadny zástupca Slovenska.
Fico sa k Dankovej výzve nevyjadril
Predseda parlamentu Andrej Danko z SNS vyzval po hlasovaní šéfa Smeru Roberta Fica, aby "zjednal nápravu"s ministrom Lajčákom s odôvodnením, že nikto si nemôže dovoliť spochybniť rozhodnutie poslancov v parlamente."
Vládu požiadal o odmietnutie paktu s tým, že spolieha na premiéra Pellegriniho, že dodrží slovo a nikoho do Marakéša nepošle.
Záujmom Smeru je podľa jeho predsedu Fica, aby sa Slovensko žiadnym spôsobom neprihlásilo k paktu. Označil ho za nebezpečný dokument, lebo migráciu považuje za dobrú vec. Druhým záujmom strany je podľa neho zotrvanie Lajčáka vo funkcii ministra.
"Národná rada nemôže rozhodovať o tom, či niekto môže alebo nemôže niekam cestovať," povedal Fico s tým, že technické detaily sú na vláde. Účasťou v Marakéši by si Slovensko podľa neho spôsobilo veľa rizík a Fico osobne je za to, aby tam nikto nešiel.
K Dankovej výzve ohľadne Lajčáka sa nechcel vyjadriť. "Viete, že som starý harcovník v politike a k tomu ma nedonútite sa vyjadriť," povedal.
Na tlačovke reagoval aj na otázku, kedy sa vysťahuje z bytu odsúdeného daňového podvodníka Ladislava Bašternáka. Fico tvrdí, že mal vyhliadnuté tri nehnuteľnosti, ale boli za nimi závadové osoby. "Tak ma prosím, nechajte, riešim si to," dodal s tým, že potrebuje nehnuteľnosť na zvyšok života.
"To nie je ako kupovať vajíčka na trhu," povedal Fico.
Verzia Smeru
Parlament schválil pozmeňujúci návrh k uzneseniu, ktorý na rokovanie predložil poslanec Smeru Marián Kéry a hovorí o tom, že Slovensko je suverénna krajina pri definovaní vlastnej migračnej politiky.
Za uznesenie hlasovalo 90 poslancov, proti bolo 15 poslancov. Na hlasovaní sa nezúčastnila väčšina poslancov hnutia OĽaNO s odôvodnením, že nechcú byť súčasťou "prízemných a populistických vydieraní".
Hlasovania sa zdržala aj prevažná časť klubu Mosta-Híd. Strana od začiatku nemala s paktom v porovnaní s koaličnými partnermi problém.
Predseda Mosta Béla Bugár stojí za Lajčákom a je za to, aby do Marakéša slovenský zástupca išiel.
"Tento dokument vôbec nepojednáva o utečencoch," povedala šéfka zahraničného výboru za Most-Híd Katarína Cséfalvayová s tým, že sa stal nástrojom, aby strany naskočili na populistickú vlnu strašenia ľudí. Upozornila, že sa tým spochybňuje aj zahranično-politická orientácia Slovenska.
Dankov obdiv k Rusku
Na pakte o migrácii sa spolupodieľal Lajčák ako predseda Valného zhromaždenia OSN. Nejde o politicky záväzný dokument, no napriek tomu ho Smer aj SNS odmietajú.
Obe strany mali protiutečeneckú rétoriku aj pred parlamentnými voľbami po vypuknutí utečeneckej krízy. Smer z tejto témy urobil aj hlavnú tému volieb a využíval strach väčšiny ľudí z utečencov.

Spor o pakt sa deje v čase, keď premiér Peter Pellegrini zo Smeru aj predseda parlamentu Andrej Danko z SNS v stanoviskách ku konfliktu medzi Ukrajinou a Ruskom riešia najmä dianie na Ukrajine.
Z parlamentu na návrh poslanca SNS Antona Hrnka v utorok navyše stiahli aj strategické dokumenty, v ktorých je Rusko označované za hrozbu.
K obdivu k Rusku sa Danko netají a pravidelne spomína, že vystupoval v Ruskej dume. Na facebooku sa chválil aj tým, že jeho vystúpenie v rádiu Expres si všimli ruské médiá.
Písomné výhrady
Spomína sa možnosť, že Slovensko by poslalo svoje výhrady k dokumentu iba písomne.
Lajčák po stredajšom rokovaní vlády povedal, že si počká na rozhodnutie Národnej rady aj vlády, ktorá sa podľa uznesenia z parlamentu rozhodne, či do Marakéša niekto pôjde. Na svojej vlastnej účasti netrvá.
"Vždy som hovoril, že Slovensko by malo byť zastúpené na konferencii v Marakéši, pričom som to nikdy nespájal s mojou osobou," povedal Lajčák.
Premiér požiadal Lajčáka o analýzu, či by účasť slovenského zástupcu v Marakéši automaticky znamenala podporu dokumentu. Lajčák tvrdí, že to tak nie je.
Pellegrini aj predseda Smeru Robert Fico hovoria, že im záleží na tom, aby Lajčák zotrval vo funkcii.

Beata
Balogová
