BRATISLAVA. Pre spor o pakte o migrácii oznámil koniec vo vláde minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, ktorého nominoval Smer.
Svoje rozhodnutie oznámil vo štvrtok večer, niekoľko hodín potom, ako parlament prijal uznesenie, ktorým odmietol Globálny pakt o migrácii.
Lajčák pred hlasovaním podmieňoval svoje zotrvanie vo funkcii tým, že na rokovanie o pakte do Marrákeša vycestuje slovenský zástupca. V uznesení priamy zákaz napokon nie je.
Po hlasovaní sa však šéf SNS Andrej Danko aj šéf Smeru Robert Fico vyjadrili tak, že bolo zjavné, že zástupcu do Marrákeša Slovensko nepošle.

Lajčák sa k odchodu nechce vyjadrovať, kým ho nepreberie s premiérom Petrom Pellegrinim a prezidentom Andrejom Kiskom. Správa o jeho odchode z vlády členov Smeru prekvapila.
"V uznesení, ktoré sme schválili, boli aj veci, s ktorými prichádzalo aj ministerstvo, zjemnilo to pôvodný návrh SNS," hovorí poslanec Smeru Marián Kéry s tým, že čakal, že Lajčáka to funkcii udrží.
Práve on predložil do parlamentu pozmeňujúci návrh k pôvodnému uzneseniu SNS.
Na Lajčákovom mieste si vie predstaviť svojho straníckeho šéfa Roberta Fica. "Je to skúsený politik, vo vrcholovej politike od roku 1992 a aj v zahraničí má dobrý kredit," povedal.
Podpredsedu Smeru Juraja Blanára správa a Lajčákovej demisii zaskočila a musel si ju ísť overiť. Na to, či odmietanie paktu stálo za Lajčákov odchod, reagoval tým, že "záujem o bezpečnosť krajiny nemôže byť menej ako postoj jednotlivca." S Lajčákom vraj nehovoril niekoľko dní.
Smer v posledných mesiacoch prišiel o viacerých kľúčových ľudí. Nedávno zo Smeru vystúpil exminister kultúry Marek Maďarič. Minister financií Peter Kažimír zasa tento týždeň oznámil, že mieri na post guvernéra Národnej banky Slovenska.
Za Lajčáka aj pakt sa vo štvrtok po hlasovaní z koalície jednoznačne postavil iba Most-Híd. Šéfka zahraničného výboru Katarína Cséfalvayová z Mosta povedala, že Lajčákov odchod by bol čase, keď sa spochybňuje zahranično-politická orientácia Slovenska veľkou stratou. Verí, že premiér Peter Pellegrini zo Smeru jeho demisiu neprijme.
Prezident Andrej Kiska zatiaľ Lajčákovu demisiu nedostal. Jeho hovorca Roman Krpelan odkázal, že sa ňou bude zaoberať až vtedy, keď príde.
Spor sa zúžil na Marrákeš
Spor o pakte OSN o migrácii sa po štvrtkovom hlasovaní o uznesení, v ktorom ho parlament odmietol, zúžil práve len na to, či slovenský zástupca má, alebo nemá ísť do Marrákeša.
Šéf SNS a predseda parlamentu Andrej Danko bol zásadne proti a spoliehal sa pri tom na "džentlmenský prísľub" premiéra Petra Pellegriniho zo Smeru. Pridal sa k nemu aj predseda Smeru Robert Fico.
Jediný z koalície, kto obhajuje účasť v Marrákeši, tak je Most-Híd.