Rozhovor so Slovenkou, čo zvládla Pacific Trail

Neznesiteľné teplo v púšti, týždeň premočené topánky v neustálom daždi a snehu, pumy, štrkáče, medvede.
Bez mobilného signálu boli aj desať dní v kuse. Pre nohy pokryté pľuzgiermi sa sama seba pýtala, či ešte niekedy bude môcť nosiť sandále.
Jednu z najdlhších amerických turistických trás, Pacifickú hrebeňovku z hranice s Mexikom na hranicu s Kanadou prešla Adriana Paulovčinová za päť mesiacov.
Príbeh záhadnej smrti

Málokto si dnes uvedomuje, že 17. november sa netýka len roku 1989 a pádu komunistickej totality.
Pôvod nedávneho štátneho sviatku - Deň boja za slobodu a demokraciu - takisto ako Medzinárodného dňa študentstva siaha do nacistickej okupácie spojenej s popravou deviatich študentov v Prahe.
Takmer úplne neznámy je fakt, že medzi českými študentmi bol aj jeden zo Slovenska.
Marek Frauwirth pochádzal z Tvrdošína a jeho tragickú smrť obostiera tajomstvo.
Politické kiksy, ktoré sa nemuseli stať

Kto videl film Stratené v preklade, určite mu utkvela v pamäti scéna reklamy na whisky a trápenie hlavného hrdinu, ktorý sa snaží porozumieť inštrukciám japonského režiséra. Jeho pokyny sa v ústach tlmočníčky menia na stručné vety so zlomkom pôvodného významu. Chaos sa prehlbuje.
Niekedy však chybné tlmočenie či preklad dokážu spôsobiť oveľa väčšiu škodu, špeciálne ak ide o politické rozhodnutia. Svoje o tom vie bývalý americký prezident Jimmy Carter, ktorého prejav v Poľsku z roku 1977 sa síce zapísal do histórie, ale inak ako by si želal.
A mnohí ďalší.
Koľko potomkov je akurát?

„Predám kočík po jednom dieťati. Top stav, ale nie najnovší model. Chvíľu sme ho odkladali, ale už ho nevyužijeme. Prebaľovacia taška, sieťka proti hmyzu, pláštenka do dažďa a slnečník. Iba osobný odber.“ Takto a podobne znie mnoho inzerátov na sociálnych sieťach aj bazárových weboch.
Formulka „po jednom dieťati“ vyjadruje nielen to, že tovar je s najväčšou pravdepodobnosťou zachovalý a oplatí sa ho predať aj kúpiť, ale aj to, že pre mnohé ženy už nie je potrebné veci skladovať.
Kým predchádzajúce generácie si takmer vždy odkladali detskú výbavu pre ďalšie deti, čoraz viac súčasných žien nemusí. Dobrovoľne totiž zostávajú matkou len jedného dieťaťa.
Legendárny beh na vlastnej koži

Maratónske behy dnes organizujú po celom svete – od polárnych oblastí po trópy, od ľudoprázdnych púští po preplnené veľkomestá.
Originálna trasa maratónu však je iba jedna, vedie z mestečka Maratón do Atén a tento rok ju absolvovalo vyše 18-tisíc bežcov. Medzi nimi 74 Slovákov.
Jeden z nich opisuje, aké je zažiť na vlastnej koži spaľujúce slnko, silný vietor spod mora, ničivý smäd, pot stekajúci do očí a následnú krátku slepotu či vyčerpanosť a zlosť na všetko naokolo, vrátane neškodne sa pasúcich oviec.
Ďalší diel literárneho seriálu

„Kto ešte dnes hovorí o vyhladení Arménov?“ Tieto slová vyslovil krátko pred rozpútaním 2. svetovej vojny Adolf Hitler. Argument použil pred veliteľmi nemeckej armády pri námietkach k plánovanej genocíde Židov.
Najotrasnejšie je, že svojím zvráteným spôsobom mal Hitler pravdu. Genocídu Arménov v Osmanskej ríši z roku 1915 sa podarilo dostať na vedľajšiu koľaj, a tak sa s podobným výsledkom dalo rátať aj pri genocíde Židov.
Ten, kto sa neúnavne snažil, aby sa nezabudlo na historickú tragédiu, nebol pritom žiadny Armén. Ale spisovateľ so židovskými koreňmi Franz Werfel. Urobil najviac, čo mohol – o zločine vydal román. Podľa mnohých svoj najlepší.

Beata
Balogová
