- Minister Lajčák podal demisiu prezidentovi Kiskovi.
- Premiér Pellegrini s demisiou nesúhlasí.
- Lajčák reagoval na na prijatie parlamentného uznesenia o Globálnom pakte OSN.
- V súvislosti s Lajčákovým nástupcom sa spomína aj meno Roberta Fica.
Politické dianie sme sledovali minútu po minúte:
15:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.
14:55 KDH je znepokojené Lajčákovou demisiou. "Tento krok je výsledkom obrovských rozkolov vo vládnej koalícii a v strane Smer-SD," uvádza sa vo vyhlásení kresťanských demokratov.
Súčasný stav podľa KDH nielen zhoršuje postavenie Slovenska v Európskej únii a znižuje dôveryhodnosť našich spojencov, ale vyvoláva obavy o našu zahraničnopolitickú orientáciu, "osobitne po nebezpečných Dankových avantúrach .
"Vláda v súčasnosti hazarduje s menom Slovenska," povedal europoslanec a člen predsedníctva KDH Ivan Štefanec.
14:32 Zahraničnopolitické témy sa stávajú čoraz častejšie nástrojmi domácej politiky vyvolávajúcimi vyhranené postoje. V prípade migrácie samej osebe možno hovoriť v našom regióne o bezkonkurenčne najsilnejšej téme.
Zamýšľa sa analytik think-tanku STRATPOL Matej Kandrík.
14:10 Na demisiu Miroslava Lajčáka reagoval podpredseda SNS Anton Hrnko slovami "No a čo? Zrútil sa svet alebo čo sa stalo?“
“No a čo? Zrútil sa svet alebo čo sa stalo? Na Slovensku je toľko vhodných diplomatov a vhodných ľudí, že ich môžeme zbierať.
„
Jeho odchod ako stratu nevníma. "Na Slovensku je toľko vhodných diplomatov a vhodných ľudí, že ich môžeme zbierať," povedal.
Na otázku, kto napríklad, odpovedal, že on. Vzápätí však dodal, že výber Lajčákovho nástupcu je záležitosťou Smeru a on sa strane do toho miešať nebude.
Tvrdí, že napriek odlišným názorom na zahraničnú politiku s Lajčákom SNS rešpektuje zahranično-politickú orientáciu tak, ako je uvedená v programovom vyhlásení vlády.
13:32 Veronika Remišová z hnutia OĽaNO uviedla, že vládna koalícia vyzerá ako potápajúca sa loď, z ktorej uteká, kto môže.
"Demisia Miroslava Lajčáka je len obrazom rozhádanej a nestabilnej vládnej trojky. Koaličné strany a ich predsedovia sa neustále škriepia, navzájom sa vydierajú a robia si zle," povedala na tlačovej konferencii.
"Nie je predsa možné, aby jeden člen vlády na niečom dva roky pracoval, všetci o tom veľmi dobre vedeli, ale nakoniec je z toho veľký cirkus bez normálnej a konštruktívnej diskusie," dodala.
Remišová je presvedčená, že z hľadiska zahraničnej politiky šéf parlamentu Andrej Danko využíva závažné zahraničnopolitické témy len na to, aby vydieral partnerov, zakrýval svoje škandály, alebo odpútaval pozornosť od veľmi podivných miliardových nákupov zbraní.
13:09 Podľa bývalého prezidenta Ivana Gašparoviča by nebolo dobré, ak by Lajčák zo svojej funkcie odišiel. Povedal to v rozhovore pre televíziu TA3.
Poukázal na jeho kontakty medzi zahraničnými diplomatmi a pripomenul, že Slovensko čaká predsedníctvo v OBSE.
Zároveň však povedal, že keby bol prezidentom, ani on by s paktom o migrácii nesúhlasil. Je v ňom podľa neho veľmi veľa sporných bodov.

12:50 Ak si myslí, že v diplomacii ešte nepovedal posledné slovo, nech si prepočíta malú násobilku. Jeho jediná šanca na politickú budúcnosť je kandidatúra na prezidenta, pokiaľ možno nezávislá.
Na to, aby ho volil autor tohto článku, by musel absolvovať o jednu moskovskú školu menej, ale pri troche šťastia by mu ešte stále mohlo dať hlas o čosi viac jednobunkovcov než Harabinovi.
Píše o Miroslavovi Lajčákovi Jaroslav Rumpli.
12:38 Predseda parlamentu a šéf koaličnej SNS aj po demisii Lajčáka zopakoval, že pakt o migrácii je pre jeho stranu principiálna vec.
"Vždy ma mrzí takáto situácia. Ja som vnímal niektoré vyjadrenia až za hranicou diplomatického slovníka, napriek tomu si myslím, že s pánom Lajčákom máme korektný vzťah, komunikovali sme aj budeme komunikovať. Život je taký, že nikto nie sme doživotne v žiadnej funkcii," konštatoval Danko.
Pôsobenie Lajčáka vo funkcii ministra hodnotiť nechcel. Upozornil však, že problém nenastal zo strany SNS, ale "veľkým problémom je hodnotový
postoj strany Smer a ministra, ktorý je za ňu nominovaný".
12:20 Lajčák by mal zostať na poste ministra. Reagoval minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd), ktorý Lajčáka považuje za jedného z najlepších ministrov a odborníka.
"Mojím osobným názorom je, že Miroslav Lajčák je všeobecne jedným z najlepších ministrov zahraničných vecí. Na tejto pozícii by mal ostať práve on. Bol by som rád, keby som s ním naďalej mohol sedieť v jednom kabinete, pretože si ho veľmi vážim, odborne aj ľudsky," povedal Gál.
11:58 Predčasné voľby by boli pre Slovensko škodlivé, reagoval premiér na kuloárne šumy. Májové predčasné voľby by podľa premiéra nič nevyriešili.

11:54 Prezident Kiska pozval Lajčáka na stretnutie do prezidentského paláca na utorok. Minister ho informoval, že ešte pred tým chce absolvovať stretnutie s Pellegrinim, ktoré sa uskutoční v pondelok.
11:51 Slovensko sa na rokovaní v Marakéši na 100 percent nezúčastní, zopakoval premiér. "Marakéš už je za nami," vyhlásil.
Predmetom presviedčania Lajčáka nebude zmena postoja k migračnému paktu.
11:47 Pellegrini povedal, že v prípade Lajčákovho odchodu z postu ministra by chcel, aby jeho nástupca bol rešpektovaný diplomat.

V prvej vláde Roberta Fica bol ministrom Ján Kubiš, ktorý v súčasnosti dokončuje misiu OSN v Iraku.
Na Slovensko sa vracia 15. decembra. Pre SME začiatkom týždňa povedal, že vtedy zváži, či bude kandidovať na prezidenta.
Tvrdil, že ho k tomu vyzývajú osobnosti spoločenského aj politického života. V prípade paktu OSN o migrácii sympatizoval skôr so Smerom.
"Určite by som nesúhlasil s prijatím dokumentu, ktorý by zakladal nové, hoc i politické záväzky, či otváral k nim cestu bez jeho zodpovedného posúdenia v Národnej rade, bez zohľadnenia vôle občanov," povedal Kubiš.
11:45 Pellegrini potvrdil, že Smer ešte nemá oficiálneho kandidáta na prezidenta. Doplnil, že Lajčák by bol skvelým prezidentom.
11:40 Premiér sa chce s Lajčákom stretnúť v pondelok a spor urovnať. Demisia je síce doručená do prezidentského paláca, ale Lajčák ju môže ešte stále stiahnuť. Pre Pellegriniho je priorita udržať Lajčáka na poste ministra.
K otázkam o Ficovi, ako možnom Lajčákovom nástupcovi, sa nechcel zatiaľ vyjadrovať.
11:33 Pellegrini s Lajčákovou demisiou nesúhlasí. Vyhlásil, že sa ho pokúsi presvedčiť, aby prehodnotil svoj krok.
11:30 Premiér potvrdil demisiu šéfa diplomacie Lajčáka. Uistil, že naša budúcnosť je spojená s hodnotami Európskej únie.
Vláda podľa premiéra naďalej trvá na tom, že migračný pakt OSN odmieta a účasť v Marakéši je pasé.
11:10 Premiér ohlásil brífing na 11:30.

10:53 Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák podal demisiu prezidentovi Andrejovi Kiskovi.
O tomto kroku oficiálne informoval premiéra Pellegriniho.
Lajčák rozhodnutie podať demisiu avizoval vo štvrtok večer v nadväznosti na prijatie parlamentného uznesenia o Globálnom pakte OSN o migrácii.
Vláda má podľa neho k paktu zaujať nesúhlasné stanovisko. Má tiež vykonať príslušné opatrenia spojené so stiahnutím SR z procesu prijímania dokumentu na stretnutí vlád a vysokých predstaviteľov, ktoré sa má uskutočniť v Maroku 10. a 11. decembra.
Uznesenie z dielne SNS a Smeru poslanci vo štvrtok schválili 90 hlasmi.
Medailón
JUDr. Miroslav Lajčák sa narodil 20. marca 1963 v Poprade. Vyštudoval Moskovský štátny inštitút medzinárodných vzťahov a Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. Tiež je absolventom Európskeho centra pre bezpečnostné štúdie G. Marshalla v nemeckom Garmisch-Partenkirchene.
- V roku 1988 nastúpil na federálne Ministerstvo zahraničných vecí Československa v Prahe a kariéru diplomata začal v roku 1991 na Veľvyslanectve ČSFR v Moskve, od 1. januára 1993 na Veľvyslanectve Slovenskej republiky v Moskve. V roku 1993 bol riaditeľom kabinetu ministra zahraničných vecí SR a v roku 1994 riaditeľom kabinetu predsedu vlády SR. Jeho diplomatická kariéra pokračovala v Japonsku, kde bol v rokoch 1994 - 1998 mimoriadnym a splnomocneným veľvyslancom SR.
- V rokoch 1998 - 2001 bol opäť riaditeľom kancelárie ministra zahraničných vecí SR a v rokoch 1999 - 2001 bol výkonným asistentom osobitného vyslanca generálneho tajomníka OSN pre Balkán Eduarda Kukana.Miroslav Lajčák bol v rokoch 2001 - 2005 mimoriadnym a splnomocneným veľvyslancom SR v Belehrade pre Zväzovú republiku Juhoslávia (neskôr Srbsko a Čierna Hora), Albánsko a Macedónsko.
- V rokoch 2005 - 2007 bol generálnym riaditeľom pre politické záležitosti Ministerstva zahraničných vecí SR a v roku 2006 prijal úlohu osobného zástupcu vysokého predstaviteľa EÚ pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javiera Solanu v Čiernej Hore na prípravu referenda o nezávislosti Čiernej Hory, ktorá sa rozhodla osamostatniť sa od Srbska.
- Od júla 2007 do januára 2009 Miroslav Lajčák prevzal úrad vysokého predstaviteľa medzinárodného spoločenstva a osobitného predstaviteľa EÚ pre Bosnu a Hercegovinu v Sarajeve.
- Po tom, ako v januári 2009 minister zahraničných vecí Ján Kubiš odišiel do Ženevy na post výkonného tajomníka Európskej hospodárskej komisie OSN sa stal Miroslav Lajčák šéfom rezortu diplomacie v prvej vláde Roberta Fica. V tejto funkcii pôsobil do júla 2010.
- V ďalšom období (december 2010 - apríl 2012) bol výkonným riaditeľom Európskej služby pre vonkajšiu činnosť pre Európu a Strednú Áziu v Bruseli.
- Po predčasných parlamentných voľbách v roku 2012 sa stal od 4. apríla 2012 do 23. marca 2016 podpredsedom vlády a ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v druhej vláde Roberta Fica.Vo voľbách do NR SR v marci 2016 bol Miroslav Lajčák zvolený za poslanca za stranu Smer-SD.
- Následne sa od 23. marca 2016 stal ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí ako nominant strany Smer v tretej vláde Roberta Fica. V roku 2016 bol Lajčák oficiálnym kandidátom SR na post generálneho tajomníka Organizácie Spojených národov (OSN).
- Následne bol 31. mája 2017 aklamáciou zvolený za predsedu 72. Valného zhromaždenia OSN na obdobie od septembra 2017 do septembra 2018.Po demisii vlády 15. marca 2018 sa v zrekonštruovanom kabinete na čele s Petrom Pellegrinim stal 22. marca 2018 opäť ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí.
- Do sporu sa dostal s koalíciou pre Globálny rámec o bezpečnej, riadenej a legálnej migrácii, ktorý sa vypracovával v OSN za jeho pôsobenia. Minister sa postavil za kompakt napriek tomu, že koaličná Slovenská národná stana (SNS), ale aj jeho domovský Smer, dokument odmietli.
- O tom, či má Slovensko prijať dokument, hlasovala vo štvrtok 29. novembra Národná rada SR, 90 hlasmi SNS, Smeru-SD, Ľudovej strany Naše Slovensko a hnutia Sme rodina kompakt odmietla. V rovnaký deň večer minister Lajčák prostredníctvom svojho hovorcu oznámil, že sa rozhodol podať demisiu.
- Miroslav Lajčák podal 30. novembra prezidentovi Andrejovi Kiskovi demisiu.Miroslav Lajčák hovorí po anglicky, rusky, nemecky, jazykmi slovanských krajín Balkánu, bulharsky a francúzsky. Je ženatý, má dve dcéry. Jeho manželka Jarmila je televízna moderátorka a venuje sa aj charitatívnym aktivitám.

Beata
Balogová
