BRATISLAVA, PRIEVIDZA. Aktivisti organizácie Greenpeace, ktorí cez týždeň protestovali v Novákoch proti ťažbe uhlia, budú stíhaní vo väzbe. V nedeľu o tom rozhodol Okresný súd Prievidza.
Obvinených je celkom dvanásť ľudí zo Slovenska, z Česka, Fínska a Belgicka. Zadržali ich v stredu 28. novembra potom, čo sa vkradli do areálu baní v Novákoch, vystúpili na jednu z ťažobných veží a vyvesili tam nápis „Skončite dobu uhoľnú“.
Prokurátor ich obvinil z trestného činu „poškodzovania a ohrozovania prevádzky všeobecne prospešného zariadenia formou spolupáchateľstva“, za čo hrozí trest jeden až päť rokov.
Zločinci?
Rozhodnutie súdu o väzobnom stíhaní aktivistov podľa Greenpeace nemá obdobu.
„Nie sú to zločinci, ktorí majú byť väzobne stíhaní. Pokojne a nenásilne sa postavili proti ťažobnej firme, ktorá desaťročia predstavuje záťaž pre región a Slovensko,” reagovala riaditeľka Greenpeace Slovensko Ivana Kohutková.
Aj v zahraničí sú aktivisti postihovaní, keď sa pri proteste vkradnú na cudzí pozemok alebo ohrozia výrobu, ale prípad väzobného stíhania nie je z krajín Európskej únie známy.
Hovorca súdu Roman Tarabus informoval, že všetkých dvanástich obvinených súd vzal do väzby z obavy, že budú pokračovať v páchaní trestnej činnosti. Ide o takzvanú preventívnu väzbu.
„Podľa sudcu existuje dôvodná obava, že obvinení v prípade ich prepustenia na slobodu môžu znova obsadiť a odstaviť prevádzku iného subjektu, ktorý pôsobí v oblasti tepelnej energetiky,“ povedal Tarabus.
Sudca tvrdí, že „konanie Greenpeace voči Hornonitrianskym baniam Prievidza má stúpajúcu tendenciu“.
Meno sudcu, ktorý o väzbe rozhodoval, súd nezverejnil. Do uzávierky nebolo známe ani písomné vyhotovenie väzobného uznesenia, právnici Greenpeace naň čakajú v Prievidzi.
Bane: Ohrozili stovky ľudí
Všetci aktivisti proti uväzneniu podali sťažnosť, o ktorej rozhodne Krajský súd v Trenčíne.
Denník SME sa pokúsil získať stanovisko baní, ale hovorkyňu ani riaditeľa podniku telefonicky v nedeľu nezastihol.

Cez týždeň firma informovala, že Greenpeace ohrozili 342 baníkov v podzemí, pretože po obsadení ťažobnej veže bola znemožnený pohyb banského výťahu a preto bol vyhlásení havarijný stav. Súd tvrdí, že ťažba uhlia sa zastavila na päť hodín.
Greenpeace odmieta, že by baníkov ohrozil. Ťažobná vežu, na ktorú vystúpili, slúžila podľa organizácie iba na prepravu vyťaženého uhlia a baníci na výstup využívajú iné východy.
Greenpeace spochybnila aj nestrannosť prievidzskej prokuratúry, ktorá vraj má väzby na Hornonitrianske bane, ktoré sú najväčším zamestnávateľom a podnikom v regióne. Právnici aktivistov preto žiadajú, aby sa vyšetrovanie prípadu presunulo inam.
Generálna prokuratúra cez víkend stanovisko k prípadu neposkytlo, očakáva sa to cez týždeň.
Policajný prezident Milan Lučanský kauzu nekomentoval. „V tomto štádiu je to už v kompetencii rezortu spravodlivosti, ktorý rozhodol o väzobnom stíhaní a prokurátor sa s návrhom vyšetrovateľa stotožnil,“ odpísala hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová na žiadosť o poskytnutie jeho stanoviska.
Premiér Peter Pellegrini v nedeľu popoludní na facebooku napísal, že "je naozaj na zváženie, či tým najlepším krokom je ponechanie dvanástich mladých ľudí vo väzbe".
Alobal, arzén a dotácie
Greenpeace dlhodobo upozorňuje, že Hornonitrianske bane zbytočne znečisťujú životné prostredie a ohrozujú zdravie nielen baníkov, ale aj ľudí, ktorí žijú v okolí baní.
Vláda totiž v takzvanom všeobecnom hospodárskom záujme prikazuje elektrárňam, aby vyrábali energiu z uhlia z Hornonitrianskych baní a baníci neprišli o prácu. Doplácajú na to domácnosti a firmy v drahšej cene elektriny, z ktorých ide ročne baniam do sto miliónov eur.
Systém dotácií je natoľko neefektívny, že keby sa bane zavreli a štát by prepusteným baníkom platil terajšiu mzdu za ničnerobenie, stálo by to menej peňazí. V minulosti na to upozornil ekonóm Libor Melioris.
Na uhoľný biznis navyše dopláca nielen región, ale celé Slovensko. Slovenské elektrárne totiž uhlie spaľujú v tepelnej elektrárni v Novákoch, ktorá patrí k trom najväčším znečisťovateľom ovzdušia v krajine. V produkcii emisií oxidu síry je dokonca najväčším znečisťovateľom.
Greenpeace nedávno poukázala, že vo vodách okolo baní sa vyskytuje veľké množstvo nebezpečného arzénu. Podnik výsledky testovanie spochybňuje vlastnou analýzou, podľa ktorej je všetko v poriadku.
Bane ovláda podnikateľ Peter Čičmanec, ktorý je spájaný so Smerom. Niekdajšieho poslanca Smeru Vladimíra Jánoša jeho bývalá manželka verejne obvinila, že domov nosil z baní peniaze a balil ich do alobalu. Polícia toto podozrenie odmietla vyšetriť.

Beata
Balogová
