Dvanásť aktivistov Greenpeace, ktorí cez týždeň protestovali proti ťažbe uhlia v Novákoch, stíhajú vo väzbe. Vkradli sa do areálu baní, vystúpili na jednu z ťažobných veží a vyvesili tam nápis "Skončite dobu uhoľnú“. Súd v Prievidzi má obavu, že na slobode by v trestnej činnosti pokračovali.
Je bežné, že invazívne protesty vyšetruje polícia, ale po prvýkrát na Slovensku skončili aktivisti vo väzbe, hovorí v rozhovore bývalý riaditeľ Greenpeace a dlhoročný dobrovoľník JURAJ RIZMAN.
Na koľkých protestoch ste sa zúčastnili a kde napríklad?
"Pravdu? Nemám to spočítané. Som dobrovoľník a aktivista Greenpeace od roku 1993. V rokoch 2008 až 2013 som bol riaditeľom Greenpeace Slovensko. Teraz pre organizáciu nepracujem, ale pomáham jej ako dobrovoľník.
Za tých 25 rokov som sa zúčastnil na viacerých podobných protestoch na Slovensku, v Česku, Maďarsku, Rakúsku a Rumunsku. Z väčších akcií išlo napríklad o protest, počas ktorého sme vyvesili protestný transparent na chladiacu vežu jadrovej elektrárne Mochovce alebo o blokádu jadrovej elektrárne Temelín, organizovanú Hnutím Duha."
Ako prebiehajú protesty, pri ktorých sa aktivisti niekam vkradnú alebo blokujú napríklad ťažbu?

"Nedá sa to zovšeobecniť, to vždy záleží na konkrétnej situácii a konkrétnom objekte, kde má protestná akcia prebehnúť.
Základné pravidlo však je, že všetky akcie Greenpeace sú nenásilné a každý účastník ide do akcie dobrovoľne, na základe svojho hlbokého presvedčenia o správnosti takéhoto kroku.
Tento typ protestu je pritom vždy jednou z posledných možností. Primárne sa vždy najskôr využívajú všetky iné dostupné možnosti, ako na problém upozorniť.
Všimnite si, že aj v tomto prípade Greenpeace už niekoľko rokov upozorňuje na znečisťovanie regiónu hornej Nitry, rokuje s úradmi, apeluje na politikov, pripomienkuje legislatívu a podobne."