BRATISLAVA. Strana Sloboda a Solidarita (SaS) vyzýva generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, aby väzbu 12 aktivistov, ktorí minulý týždeň vyvesili 15-metrový transparent na ťažobnú vežu v objekte Hornonitrianskych baní v Novákoch, okamžite ukončil.
Znak diktátorských režimov
Uviedol to na tlačovej besede líder SaS Richard Sulík s tým, že takéto konanie nepatrí do 21. storočia a do slobodnej krajiny.
"Toto je znak diktátorských režimov. Netvrdíme, že je správne vniknúť do cudzieho objektu, ale väzobné stíhanie za to, že chceli vyvesiť transparent, je nad rámec toho, čo je primerané. Vyzývam prokurátora, aby ukončil túto dobu uhoľnú," vyhlásil Sulík.
Podľa neho rozhodnutie sudcu vziať ich do väzby vzniklo na základe žiadosti prokurátora a podľa Sulíka by mal prokurátor svoju žiadosť stiahnuť. Sulík nepovažuje za správne, že aktivisti vstúpili na súkromný pozemok, trest však považuje za neprimeraný.
Zastrašovanie väzbou za priestupok
Poslanec NR SR za SaS Alojz Baránik zdôraznil, že väzba je krajný prostriedok, najťažší spôsob zaistenia.
“V našich účtoch za elektrinu sa skladáme na 115 mil. eur, ktoré putujú na podporu výroby elektriny z domáceho uhlia. Elektráreň v Novákoch je druhým najväčším znečisťovateľom životného prostredia.
„
Podľa neho v tomto konkrétnom prípade, keď je skupina aktivistov obvinená a vina im nebola doposiaľ preukázaná, nie je dôvod na väzbu.
"Zastrašujú sa ľudia, ktorí prejavia svoj názor. Obávame sa, že ľudia ako prokurátor a sudca sa akosi dohodli, že týchto ľudí vytrestáme. Posedia si vo väzbe a na druhýkrát si rozmyslia, či takúto vec urobia," povedal s tým, že na Slovensku je to umožnené tým, že si každý sudca môže urobiť čo chce a môže to zdôvodniť tým, že má taký právny názor.
Poslanec NR SR a tímlíder SaS pre energetiku Karol Galek dnes pripomenul, že Hornonitrianske bane Prievidza sú stopercentnou súkromnou spoločnosťou, ktorá až dodnes tvrdila, že nie sú príjemcom žiadnej štátnej podpory.

"Nariadenie o všeobecnom hospodárskom záujme sa ich týka iba ako dodávateľa, rozhodne nemôžu byť brané kvôli všeobecnému hospodárskemu záujmu na pranier. Napriek tomu sa dnes snažia definovať ťažobnú vežu za všeobecne prospešné zariadenie. Pretože im to momentálne vyhovuje. Naopak, na ich zariadenie sa vzťahuje zákon o banskej činnosti, kde je jasne definované, čo sa stane v prípade, že niekto vstúpi na banské územie bez povolenia. Toto je tam definované ako priestupok," vyhlásil Galek.
Znečistenie životného prostredia
Dodal, že pokuta za takýto priestupok je podľa zákona do 50-tisíc korún slovenských (cca 1 660 eur), keďže zákon je z roku 1988. "Je teda veľmi smutné, že sa takto snažia predefinovať ťažobnú vežu, ktorá je určená na dopravu nákladu uhlia," dodal.

Galek sa pýta, či nejde iba o zastieranie reálnych problémov na Hornej Nitre. Pripomenul, že v okrese Prievidza je o 20 percent vyšší výskyt onkologických ochorení ako na zvyšku Slovenska.
"V našich účtoch za elektrinu sa skladáme na 115 mil. eur, ktoré putujú na podporu výroby elektriny z domáceho uhlia. Elektráreň v Novákoch je druhým najväčším znečisťovateľom životného prostredia a v dôsledku ťažby sú rieky na Hornej Nitre znečistené arzénom a územie na Hornej Nitre je poddolované," uviedol.
Zároveň v baniach dochádza k vážnym pracovným úrazom baníkov. Galek sa tiež pýtal, z akého dôvodu a na čí príkaz sú aktivisti vo väzbe?
Aktivistky a aktivisti organizácie Greenpeace budú až do súdneho procesu stíhaní vo väzbe. Rozhodol tak v nedeľu 2. decembra Okresný súd SR v Prievidzi.