Bratislava 17. januára (TASR) - Slovenská akadémia vied (SAV) bude v tomto roku pokračovať v bilaterálnych kontaktoch a spolupráci so šesťdesiatimi vedeckými inštitúciami vo svete. Vedúci odboru zahraničných vzťahov SAV Ivan Horváth považuje za významnú udalosť uplynulého roka uzavretie dohody SAV a Ministerstva školstva SR s Nemeckou akademickou výmennou službou (DAD). Po prvý raz od vzniku samostatnej SR sa tak začala priama slovensko-nemecká projektová spolupráca vo všetkých vedných oblastiach.
SAV sa v roku 2001 stala garantom členstva Slovenskej republiky vo významnej európskej inštitúcii na podporu vedy - European Science Foundation (ESF). Bude koordinovať aktivity rôznych rezortov, napríklad školstva, poľnohospodárstva a ďalších v rámci medzinárodných projektov, pri usporadúvaní konferencií a účasti v tzv. networkoch (sieťach). Akadémia podpísala kultúrnu dohodu s Valónskym spoločenstvom Belgického kráľovstva, ktorá umožňuje účasť pracovísk SAV na projektoch spolupráce s valónskymi vedeckými inštitúciami.
Mimoriadnym úspechom bolo zriadenie Centra excelentnosti Európskej únie na pôde Ústavu experimentálnej endokrinológie SAV v Bratislave, kde v súčasnosti pôsobia odborníci z Rakúska, Nemecka, Grécka a iných krajín.
Pokračujú kontakty SAV s partnerskými akadémiami v Českej republike, Maďarsku a Poľsku. Konzultujú napríklad spoločný postup v oblasti VI. rámcového programu Európskej únie, vymieňajú si skúsenosti pokiaľ ide o vzťah k domácej decíznej sfére a pod. Vlani sa začala séria konferencií o bilaterálnych projektoch, prvá sa uskutočnila v Bratislave s Maďarskou akadémiou vied a v tomto roku sa pripravuje podobná s Akadémiou vied Poľskej republiky.