Nitra/Rožňava/Trenčín/Banská Bystrica 17. januára /TA SR/ - Podľa nového zákona o pôvodcoch komunálneho odpadu budú občania Nitry uhrádzať poplatky za jeho likvidáciu priamo mestu a nie ako doteraz firme, ktorá sa zaoberá touto činnosťou.
V meste pod Zoborom poslanci schválili poplatok vo výške 360 Sk na rok a to bez ohľadu, či ide o obyvateľa paneláku, alebo rodinného domu. Obyvatelia domov v hromadnej bytovej výstavbe nemajú s podaním priznania problémy, pretože tieto za nich podáva správca nehnuteľnosti, Službyt, bytové družstvo alebo spoločenstvo vlastníkov. Jednoduché tlačivá sú občanom k dispozícii na mestskom úrade.
Obyvatelia Rožňavy nemusia navštíviť kvôli priznaniam k domovému odpadu mestský úrad či inú inštitúciu. Podľa primátor Rožňavy František Kardoš mesto požiadalo o pomoc bývalých sčítacích komisárov a prostredníctvom nich doručuje tlačivá do jednotlivých domácností. Výhodou je, že im v prípade potreby vysvetlia a pomôžu vypĺňaním formulára, dokonca ho vyplnený odnesú na mestský úrad, ak ich o to občania požiadajú. Podľa schváleného všeobecne záväzného nariadenia poplatok za odvoz a likvidáciu komunálneho odpadu v Rožňave predstavuje 500 Sk na osobu a rok. Polovičnú zľavu majú deti do 15 rokov, študujúca mládež a dôchodcovia nad 70 rokov, čo je podľa F. Kardoša okolo osem tisíc obyvateľov Rožňavy.
Obyvatelia Trenčína sa nemusia prihlasovať ako producenti komunálneho odpadu na mestskom úrade. Podľa slov hovorcu primátora Jána Mlynára každému príde poštou platobný výmer, v ktorom bude okrem sumy uvedený aj termín zaplatenia a možný spôsob platby. Trenčania budú môcť jednotný 500 korunový ročný poplatok zaplatiť na dve splátky. Prvú treba uhradiť do konca februára. Mesto bude výmery rozosielať podľa údajov v evidencii obyvateľstva. Pokiaľ občan nenahlásil zmenu bydliska a výmer nedostane poštou, bude si ho musieť vyžiadať. V Trenčíne sa povinnosť prihlásiť odpady na mestskom úrade týka iba právnických osôb.
Každý Banskobystričan vrátane detí žijúci v bytovke v činžiaku alebo v rodinnom dome zaplatí v tomto roku za zber, prepravu a zneškodňovanie komunálnych odpadov 500 korún. Toto rozhodnutie poslancov banskobystrického Mestského zastupiteľstva uvítali najmä obyvatelia rodinných domov. Kým doteraz v nich žijúca štvorčlenná rodina ročne zaplatila približne od 2 100 do 2 300 korún, teraz to bude rovných 2 000 korún. Naopak ľudí zo sídlisk budú stáť smeti v tomto roku o 100 až 200 korún viac.
Poplatky za odpad budú platiť aj majitelia záhrad, rekreačných záhradných chatiek a pozemkov užívaných ako záhrady. Rovnako si musia splniť túto povinnosť aj podnikatelia, ktorí majú zamestnancov a pri ich činnosti vzniká komunálny odpad, ktorý sa nevyužíva na zber. Za jedného pracovníka ročne zaplatia 1 200 korún. Ak podnikatelia preukážu, že majú vlastnú zmluvu na množstvový odpad s niektorou z firiem, ktorá je v meste odvozcom a likvidátorom odpadu, zaplatia za každého zamestnanca 80 korún.
Právnické osoby a obyvatelia v rodinných domoch sa prihlasujú ako producenti komunálneho odpadu individuálne, za obyvateľov bytových domov to podľa ich dohody môžu urobiť správcovia činžiakov alebo spoločenstvá vlastníkov bytov.