Košice 17. januára (TASR) - Ústavný súd SR dnes po druhý raz odročil verejné ústne pojednávanie podnetu 35-ročného Júliusa Š. z Prievidze, v súčasnosti väzneného v Leopoldove.
Podľa vyjadrenia predsedu senátu Juraja Babjaka dôvodom je zváženie ďalšieho postupu vo veci. V rozhovore pre TASR uviedol dve možné alternatívy vývoja kauzy. "Jednou je navrhnúť doplnenie ďalších dôkazov, v druhom prípade by mohlo ísť o záverečné vyhlásenie rozhodnutia ústavného súdu," povedal.
Trojčlenný senát si na pojednávaní vypočul záverečné návrhy advokáta navrhovateľa Pavla Zajaca a odporcu, ktorým je generálny prokurátor SR. V jeho zastúpení sa na pojednávaní zúčastnili námestník Krajskej prokuratúry Košice Štefan Beneč, zástupkyňa riaditeľa trestného odboru Generálnej prokuratúry (GP) Eva Mišíková a prokurátorka GP Mária Hanusová.
Podľa slov advokáta navrhovateľa, klient namietol porušenie viacerých základných práv v súvislosti s konaním pred Krajským úradom vyšetrovania KÚV v Žiline, ktoré dozoroval generálny prokurátor. V konaní podľa neho neboli uskutočnené všetky dôkazy pre zistenie páchateľa prípadného trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa alebo ublíženia na zdraví, ku ktorému malo dôjsť koncom roka 1998.
Senát na návrh navrhovateľa vypočul svedka Štefana Ž., ktorý je vo väzbe za trestný čin lúpeže. Za lúpež, ku ktorej došlo 15. decembra v Handlovej pri prevoze mzdových prostriedkov handlovských baníkov, sú podľa jeho slov obžalovaní ďalší spolupáchatelia, vrátane navrhovateľa pred ÚS Júliusa Š. Vo výpovedi ďalej uviedol, že po zadržaní bol pri výsluchu v noci z 15. na 16. decembra hrubo napadnutý zo strany policajtov, pričom z vedľajšej miestnosti počul Júliusa Š. "ako od bolesti kričal, keď ho mučili." Dodal, že ho pritom nevidel, avšak dvakrát sa stretli počas vypočúvania na chodbe. Závažné, v dvoch prípadoch život ohrozujúce zranenia, popisujú lekárske záznamy Júliusa Š, ktoré sú súčasťou jeho podnetu.
Predseda senátu ÚS je toho názoru, že je predčasné hodnotiť, nakoľko skutočnosti, ktoré uviedol vo výpovedi svedok, budú mať význam pre vec pred ÚS.
Ústavný súd prijal podnet Júliusa Š. v časti ústavy, ktorá sa týka článku 16, odsek 2, podľa ktorého nikoho nemožno mučiť, ani podrobiť krutému, neľudskému, či ponižujúcemu zaobchádzaniu alebo trestu. Navrhovateľ namieta aj porušenie článku 19, odseku 1, ktorý garantuje právo na zachovanie ľudskej dôstojnosti, osobnej cti, dobrej povesti a na ochranu mena. Ústavný súd sa v jeho prípade zaoberal aj prípadným porušením práva na súdnu a inú právnu ochranu podľa čl. 46, ods. 1.
Prvé konanie prerušil ÚS SR 11. októbra minulého roku z procesných dôvodov. Dôvodom bolo, že odporca - generálny prokurátor SR vzniesol námietku zaujatosti voči sudcovi spravodajcovi Ľubomírovi Dobríkovi.
Dnešné pojednávanie odročil predseda senátu na neurčito.