Pravdepodobným slovenským premiérom po voľbách je Fico
. V novej analýze o východnej Európe to tvrdí ekonomický inštitút Economist Intelligence Unit (EIU).
"Oportunista Fico sa javí mnohým na Západe ako mäkšia verzia Vladimíra Mečiara, bývalého premiéra, ktorého korupčný štýl vládnutia držal Slovensko medzinárodne opustené," píše EIU. Pripomína, že od Mečiarovho odchodu z postu premiéra v roku 1998 Slovensko pokročilo v privatizácii, dostihlo vedúcich kandidátov na vstup do EÚ a dúfa, že sa stane členom NATO.
"Existuje malé riziko, že pán Fico vytvorí vládu so stranou pána Mečiara HZDS. Ale pravdepodobnejším scenárom je nemečiarovská koalícia s tým, že medzinárodné organizácie ako EÚ budú držať pána Fica nakrátko, aby zaistili, že Slovensko sa bude naďalej držať nedávneho scenára," konštatuje EIU.
Podľa analytikov bol rok 2001 pre východnú Európu dobrý, napriek zhoršeniu medzinárodnej situácie. Hospodársky rast ostal pomerne vysoký, rovnako ako priame zahraničné investície. V prístupových rokovaniach dosiahli kandidáti na členstvo v EÚ ďalší pokrok.
EIU však varuje, že tento rok bude oveľa náročnejší. Ešte viac sa prehĺbila ekonomická recesia a vonkajší dopyt po exporte z východnej Európy poklesne. Prílev priamych zahraničných investícií, na ktorých mnohé krajiny s veľkými deficitmi na bežnom účte závisia, sa tiež zníži.
Rozšírenie čaká niekoľko ťažkých skúšok, napríklad čo sa týka jeho financovania. Ďalším rizikom je možnosť, že by írski voliči druhýkrát odmietli v referende Zmluvu z Nice, predpovedá EIU.
SZ: V Bratislave disponujú zlodeji áut údajnými kontaktmi s políciou Mníchov
17. januára (TASR) - Sotvakto pretromfne Slovákov v ich láske k autám. Krajinu križujú najnovšie, ale aj historické modely vozidiel. Táto záľuba je však drahá, preto sa mnoho kriminálnych živlov vydalo na cestu krádeží štvorkolesových tátošov, píše dnešné vydanie nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung (SZ).
Ukradnuté vozidlá - a nemusia to byť len vozidlá zahraničných návštevníkov - miznú často v súkromnej garáži a slúžia ako zdroj súčiastok k vlastnému autu podnikavca.
Vo veľkom štýle sa však krádežiam áut venujú organizované bandy, často s bohatými kontaktmi na zahraničie a - podľa najnovších podozrení - aj s podporou polície. K takému názoru dospeli v uplynulých mesiacoch predovšetkým ľudia, ktorým ponúkli ich vlastné ukradnuté autá diskrétni páni na opätovné odkúpenie, pokračuje SZ.
Svoju korisť si zlodeji najskôr dôsledne preskúmajú. Bdelé oči sprevádzajú drahé autá pravdepodobne už od hraničného priechodu v Bergu. Podľa doteraz nepotvrdených predpokladov by sa na týchto nezákonných operáciách mohli ako spoluobchodníci podieľať aj "ľudia z pohraničnej stanice", tvrdí denník a poukazuje v tejto súvislosti na príklad bývalého rakúskeho vicekancelára Hannesa Androscha, ktorému aj napriek všetkým bezpečnostným opatreniam ukradli opancierovanú limuzínu za jeho chrbtom.
Občas sa stane, že ukradnuté auto nevyhovie nárokom objednávateľa. Namiesto toho, aby korisť putovala na čierny trh, ponúkne sa v takýchto prípadoch ukradnuté vozidlo na odkúpenie pôvodnému majiteľovi.
Sú to skutočne policajti, pred ktorých očami neraz autá miznú a ktorí potom dávajú kriminálnikom adresy majiteľov? Na Slovensku nie je problémom identifikovať majiteľa auta podľa ŠPZ. Odkiaľ sa však dozvedajú kriminálnici adresy zahraničných majiteľov áut? Viacerí postihnutí si myslia, že zlodeji sa ich mená a čísla mobilov mohli dozvedieť len z policajných protokolov o krádeži auta. Slovenské ministerstvo vnútra síce takéto názory dementuje, znalci scény však považujú práve takúto prax za verejné tajomstvo, zdôrazňuje denník.
V uplynulom roku ukradli na Slovensku približne 5300 áut - prevažne v Bratislave. Z tohto počtu sa 1300 našlo - polovica z nich pochádzala z Nemecka, tretina z Rakúska, zvyšok zo susedných krajín.
Práci zlodejov často napomáha nepozornosť majiteľov automobilov, poznamenáva SZ a dodáva, že slovenskí vodiči sa bezpečnosti automobilov venujú často omnoho viac ako vodiči zo Západu. O najnovšiu bezpečnostnú techniku sa však zaujímajú aj zlodeji a pre tých nie je nijakým problémom vypájať aj najnovšie bezpečnostné zariadenia v automobiloch. Pozornosť nevzbudia ani odťahovacie služby: v dvoch prípadoch môže ísť o legálne odtiahnutie automobilu, v treťom o skutočnú krádež, nafingovanú ako zásah odťahovacej služby, uzatvára SZ.
V Maďarsku sa zaoberajú nepresnou citáciou výroku premiéra Orbána na Slovensku
Budapešť/Bratislava 17. januára (TASR) - Z rozhovoru predsedu maďarskej vlády, ktorý budapeštiansky verejnoprávny rozhlas odvysielal 9. januára a ktorého prepis je k dispozícii aj na internetovej stránke premiéra, vyplýva, že Viktor Orbán v ňom v súvislosti so Zákonom o Maďaroch v susedných štátoch nepoužil formuláciu o "vytváraní Veľkého Maďarska".
Na túto skutočnosť upozornila maďarská agentúra MTI a niektoré médiá krajiny. Informovali tiež, že na tento údajný výrok reagoval aj minister zahraničných vecí SR.
Šéf slovenskej diplomacie Eduard Kukan v utorok pred novinármi v Bratislave uviedol, že veľmi negatívne vníma medializovaný výrok premiéra Maďarskej republiky "o zjednocovaní Veľkého Maďarska".
Agentúra MTI priniesla už správu o dementi nepresnej informácie, ktorú sa pokúsil uviesť na pravú mieru jediný stály spravodajca slovenských médií v Budapešti.
Zároveň informovala aj o liste štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí SR Jaroslava Chleba maďarskému partnerovi Zsoltovi Némethovi, v ktorom konkretizoval výhrady slovenskej strany voči Zákonu o Maďaroch v susedných štátoch a ponúkol aj návrhy riešenia. Jaroslav Chlebo pocestuje podľa rovnakého zdroja 23. januára do Budapešti, kde by sa malo uskutočniť ďalšie kolo bilaterálnych konzultácií o predmetnej téme.
Zákon o zahraničných Maďaroch rozoberali aj na rokovaniach Migaša vo Varšave
Varšava 17. januára (TASR) - Problematika Zákona o Maďaroch žijúcich v susedných krajinách zaujímala dnes predsedu poľského Sejmu Marka Borowského na stretnutí s predsedom Národnej rady SR Jozefom Migašom vo Varšave.
Rokovaním v Sejme a potom aj v hornej komore parlamentu - v Senáte, začal Migaš prvý deň trojdňovej oficiálnej návštevy v Poľsku.
V súvislosti s predmetným zákonom, ktorý vyvolal na Slovensku negatívne reakcie, obaja politici konštatovali, že problém treba riešiť cestou diplomacie, rozhovorov a v koordinácii s európskymi inštitúciami. Borowski nabádal k politickej zodpovednosti, aby národnostné spory nevyvolávali v krajine zbytočné konflikty.
Predseda Národnej rady SR súhlasil so slovami poľského maršalka, aby dialóg bol tou cestou, ktorou krajiny pôjdu pri riešení daného problému. Vyslovil však zároveň názor, že Zákon o Maďaroch žijúcich v susedných krajinách by sa nemal uplatňovať. Poukázal na to, že ani v rámci spolupráce krajín Višegrádskej štvorky zákon neprispeje k pokojnej a priateľskej atmosfére na rokovaniach a pri spoločnom postupe pri vstupe do Európskej únie.
Poľských hostiteľov zaujímali aj skúsenosti SR so zavedením víz pre Ruskú federáciu a Ukrajinu, pretože Poľsko ešte k tomuto opatreniu nepristúpilo.
Migaš sa poďakoval predsedovi Sejmu za podporu vstupu SR do NATO. Vyjadril vieru, že Slovensko dostane pozvánku do aliancie na tohtoročnom pražskom summite. Borowski uviedol, že dôvera poľskej verejnosti k tomuto zoskupeniu rastie. Ostatný výskum ukázal, že členstvo Poľska v NATO podporujú tri pätiny občanov.
Poľsko pripravuje chartu Poliakov
Varšava 17. januára (TASR) Stretnutím s maršalkom poľského Senátu Longinom Pastusiakom ukončil predseda Národnej rady SR Jozef Migaš návštevu oboch komôr poľského zákonodarného zboru.
Predstavitelia parlamentov konštatovali na rokovaní bezproblémové vzťahy medzi krajinami. Vyslovili sa zároveň za to, aby aj vytvorením nových turistických prechodov sa zintenzívnil cestovný ruch. Pastusiak doslova uviedol, že "hory, ktoré sú medzi našimi štátmi, by nás nemali deliť, ale spájať".
Zákon o Maďaroch žijúcich v susedných krajinách bol tiež témou rozhovoru medzi Migašom a predsedom poľského Senátu. Horná komora parlamentu totiž zodpovedá za zahraničných Poliakov.
Pastusiak pre TASR povedal, že Poľsko pripravuje chartu Poliakov. Táto bola spracovaná už v minulom funkčnom období, avšak množstvo námietok v Sejmu spôsobilo, že napokon bola zamietnutá. Súčasný parlament obnovil práce na charte, no v akej podobe bude prijatá, zatiaľ Pastusiak uviesť nevedel. "Chceli by sme sa vyhnúť všetkým chybám, ktoré urobili Maďari," poznamenal.
Migaš si dnes vo Varšave stihol ešte pozrieť Kráľovský zámok, ktorý bol znovu vybudovaný po vojne a položiť vence k Hrobu neznámeho vojaka.
Prvý deň trojdňovej oficiálnej návštevy predsedu slovenského parlamentu v Poľsku pokračuje rokovaním s predsedom vlády Leszkom Millerom.
Chlebo rokoval v Chorvátsku aj o maďarskom krajanskom zákone
Záhreb 17. januára (TASR) - Slovensko a Chorvátsko sú vo vzťahu k Maďarsku v odlišnej situácii a nemožno očakávať, že ich pozície k Zákonu o Maďaroch v susedných krajinách budú identické. Po rokovaniach s chorvátskymi predstaviteľmi to dnes vyhlásil štátny tajomník slovenského ministerstva zahraničných vecí Jaroslav Chlebo.
"V Chorvátsku žije zlomok percenta maďarskej populácie, navyše nie je to populácia, ktorá by mala svoju politickú reprezentáciu a sú absolútne lojálni vo vzťahu k svojej domovine," povedal v telefonickom rozhovore pre TASR Chlebo, ktorý sa v rámci jednodňového pobytu v Záhrebe stretol so šéfom chorvátskej diplomacie Toninom Piculom a jeho námestníčkou Vesnou Cvjetkovičovou-Kurelecovou.
V súvislosti s konštatovaním o "absolútnej lojálnosti" chorvátskych Maďarov dodal, že len hovoril o situácii v Chorvátsku a "v žiadnom prípade neodkazoval" na situáciu na Slovensku. Podľa údajov z roku 1991 v Chorvátsku žije necelých 0,5 percenta obyvateľov maďarskej národnosti.
Picula minulý týždeň vyhlásil, že jeho krajina nemá k maďarskému krajanskému zákonu významnejšie výhrady, keďže tento je v súlade s chorvátskou legislatívou. "V niektorých krajinách môže (zákon) vyvolať negatívne reakcie, keďže môže kolidovať s miestnou legislatívou, to však nie je prípad Chorvátska," povedal Picula v rozhovore pre agentúru HINA.
Podľa Chlebu slovenskej delegácii nešlo o to, aby presvedčila o "svojej pravde". V Záhrebe ponúkla argumenty, na základe ktorých je budovaná pozícia Bratislavy, a ktoré chorvátska strana podľa jeho presvedčenia prijala "minimálne s porozumením".
"To, že niekto zákon neodmietne, priamo ešte neznamená, že sa plne stotožňuje s pozíciami, z ktorých zákon vychádza," zdôraznil Chlebo.
Chlebo dodal, že obe strany v tejto otázke do budúcnosti našli porozumenie a dohodli sa aj na ďalších aktivitách, ktoré bližšie nešpecifikoval. "Nebol by som rád, keby vznikol akýkoľvek dojem, že vytvárame nejaké umelé spojenectvá, faktom je, že každá krajina - aj Chorvátsko - si svoje zahraničnopolitické kroky určuje na základe svojich záujmov," dodal.
Na otázku, či na postoje Záhrebu voči maďarskému zákonu nemôže vplývať skutočnosť, že v susednej Bosne žije značná chorvátska populácia, Chlebo povedal, že "pri vnímaní chorvátskej pozície treba registrovať to, kde sa Chorvátsko nachádza dnes, kam smeruje a z akých podmienok v nedávnej dobe vychádzalo" a odmietol akékoľvek "vedľajšie úvahy".
S chorvátskymi predstaviteľmi Chlebo hovoril aj o bilaterálnych vzťahoch. Ako dodal, obe strany na konzultáciách vyjadrili záujem o ďalší rozvoj vzájomnej spolupráce, keďže v tejto oblasti existuje "strašne veľa priestoru, ktorý doposiaľ nebol využitý". Predmetom rozhovorov bola okrem iného príprava viacerých bilaterálnych návštev, osobitne spomenul plánovanú cestu chorvátskeho premiéra Ivicu Račana na Slovensko.
V piatok bude Chlebo rokovať v slovinskej Ľubľane.
Na viedenskom Opernballe sa zúčastní aj slovenský prezident Rudolf Schuster
Viedeň 17. januára (TASR) - Slovenský prezident Rudolf Schuster prijal pozvanie na tohtoročný viedenský Opernball, ktorý sa uskutoční 7. februára. Ako dnes pre TASR uviedol jeho hovorca Ján Fülle, R. Schuster sa s najväčšou pravdepodobnosťou v tomto roku zúčastní na tomto jedinom plese. Bude osobným hosťom rakúskej hlavy štátu Thomasa Klestila, s ktorým pred plesom povečeria a zasadne s ním v spoločnej lóži.
Ako hosť rakúskeho prezidenta sa podľa agentúry APA na tohtoročnom Opernballe očakáva aj fínska prezidentka Tarja Halonenová. Rakúska agentúra predtým mylne informovala o možnej účasti slovenského premiéra Mikuláša Dzurindu, čo vzápätí kancelária predsedu vlády prostredníctvom jeho hovorcu dementovala.
Z umelcov poctí ples svojou prítomnosťou Agnes Baltsová, podľa ktorej bude pomenovaná ruža, vyšľachtená na počesť Opernballu 2002, ďalej speváčka Angela Denoková a japonský dirigent Seiji Ozawa.
Ani tohtoročnému plesu v priestoroch viedenskej Štátnej opery nebude chýbať slávnostný fanfárový úvod zo Symfonietty Leoša Janáčka. Po ňom bude nasledovať rakúska štátna hymna, hymna Európskej únie a známa polonéza debutantiek a debutantov.
Na súkromné pozvanie navštívi toto honosné spoločenské podujatie herec a kabaretiér Ottfried Fischer a šéf koncernu Coca-cola Douglas N.Daft. Pozvanie známeho "parketového leva", stavebného podnikateľa Richarda Lugnera prijala v tomto roku herečka Claudia Cardinale.
Prvým vyvrcholením Opernballu sa celkom isto stane inscenácia Schönbrunnského valčíka Josepha Lannera, v ktorom si spoločne s 12 pármi baletu štátnej opery zatancujú aj elévky opernej baletnej školy.
Zaujímavosťou tohtoročného Plesu v opere bude skutočnosť, že jeho hostia budú po prvý raz platiť eurami. Nebude to však vonkoncom lacná záležitosť. Fľaša minerálky bude stáť päť eúr, pivo sedem a fľaša vína sa bude predávať v cene od 55 eúr.
Výstavba novej trasy plynovodu Jamal bola témou diskusie Migaša s Millerom
Varšava 17. januára (TASR) - Výstavba novej trasy plynovodu Jamal, ktorý má rozhodujúci dosah aj pre Slovensko, bola dnes jednou z tém rozhovoru medzi predsedom poľskej vlády Leszkom Millerom a predsedom slovenského parlamentu Jozefom Migašom.
Realizácia projektu slovenskej prípojky je podľa Migašových slov reálna, ďalšia vetva cez poľské územie zostáva otvorená. Ako predsedu NR SR informoval L. Miller, Poľsko bude s Ruskom ďalej rokovať.
Migaš na rokovaní vo Varšave otvoril aj otázku podpory národnostných menšín, ktorá by podľa dostupných informácií mala klesnúť zo šiestich miliónov zlotých v roku 2001 na 1,7 milióna. Migaš požiadal poľského predsedu vlády, aby slovenská menšina v Poľsku, ktorej počty sa odhadujú od 10 do 20 tisíc, mala vytvorené podmienky a finančná podpora pre ňu sa nezmenšovala.
Na stretnutí sa hovorilo aj o ekonomických vzťahoch medzi oboma štátmi. Diskutovalo sa tiež o diaľničnom ťahu Zwardoň-Skalité. Podľa Migaša netreba čakať, kedy sa nájdu prostriedky v Európskej únii na tento projekt, je potrebné nájsť domáce rezervy. Predseda vlády uviedol, že Poľsko má v programe vybudovanie tohto diaľničného ťahu. Poliaci sú si toho vedomí, musia hľadať prostriedky, aby sa čím skôr dobudoval.
Poľský premiér vyjadril Slovensku podporu pri vstupe do NATO. Poznamenal, že nedávno navštívil USA, kde sa o tejto otázke diskutovalo a Poľsko deklarovalo, že je za to, aby sa aliancia rozšírila o nových členov. O týždeň čaká návšteva USA aj predsedu slovenského parlamentu, kde bude téma vstupu SR do NATO dominovať.
Na záver prvého dňa trojdňovej oficiálnej návštevy PLS sa Migaš zúčastnil na zasadnutí Výboru pre národnostné a etnické menšiny Sejmu.
V piatok pokračuje návšteva rokovaním s prezidentom Aleksandrom Kwasniewskim a ministrom zahraničných vecí Wlodzimierzom Cimoszewiczom. Popoludní by slovenská delegácia mala odletieť do Katowíc.
Olomouckí colníci odhalili drogový gang z Česka a Slovenska
Olomouc 17. januára (TASR) - Niekoľko ľudí podozrivých z výroby a distribúcie drog z Česka a Slovenska odhalili v stredu olomouckí colníci v Zlíne.
Organizovaná skupina sa zaoberala vývojom a produkciou úplne novej psychotropnej látky. Jej členovia pracujú vo firmách, ktorých predmetom podnikania je výroba liekov a potravín, informoval TASR tlačový hovorca Colného riaditeľstva Olomouc Václav Link.
"Colníci skutočne narazili na zlatú žilu. Tak spôsob prepravy, ako aj droga sú výnimočné. Maskovať ju vo firme, ktorá vyrába obaly na liečivá, želatínové kapsule a zaoberá sa výrobou liečivých prípravkov, bolo pre páchateľov veľmi lákavé," uviedol Link.
Po zásahu colníkov boli zadržané komponenty na výrobu drogy v hodnote 68 miliónov korún, upresnil. Skupina podľa neho využívala zariadenie farmaceutickej výrobne na to, aby z látok, ktoré do ČR doviezli zo Slovenska, vyvinula a vyrobila novú halucinogénnu drogu podobnú pervitinu.
Obvineniu z nedovolenej výroby a držania psychotropných látok čelia dvaja vysokí predstavitelia zlínskej potravinárskej firmy Intercaps. Tak v Česku, ako aj na Slovensku sa výrobou prípadne vývojom zaoberala firma na výrobu liekov, potravín a podobných látok. O ktorú spoločnosť na Slovensku ide, však hovorca neuviedol. Podľa Českého rozhlasu stopercentný podiel zlínskeho Intercapsu vlastní Slovakofarma Hlohovec.
"Firmy, prípadom dotknuté, majú zariadenie na profesionálnej úrovni. Neboli to žiadni amatéri," poznamenal Link. Dodal, že vyšetrovanie prebieha i na Slovensku, odkiaľ sa látky na výrobu do zlínskeho skladu dodávali. "Podľa mojich informácií zadržali na Slovensku dve osoby. Vyšetrovatelia oboch krajín na odhalení prípadu spolupracujú," poznamenal Link.
Droga bola pravdepodobne určená na vývoz do krajín EÚ. Ak by sa ju podarilo vyviezť, získal by za ňu drogový gang 2,1 milióna eúr. Za trestný čin nedovolenej výroby a držanie psychotropných látok a prokurzorov hrozí vyšetrovaným osobám trest odňatia slobody od dvoch do desiatich rokov. "Ak ide o organizovanú skupinu, väčšinou sa tresty pohybujú na hornej hranici sadzby," dodal Link.