Bratislava 18. januára (TASR) - Predseda Národnej rady SR Jozef Migaš poslal dnes blahoprajný telegram slovenskému choreografovi a dlhoročnému umeleckému šéfovi tanečného súboru Lúčnica Štefanovi Nosáľovi, ktorý sa 20. januára dožíva 75 rokov.
Migaš v telegrame želá významnému folkloristovi dlhé roky neutíchajúceho entuziazmu, zdravie, pohodu a ešte veľa skvelých nápadov pri zachovávaní a aktualizácii kultúrneho odkazu našej minulosti.
"Ľudové umenie, folklór a osobitne ľudový tanec osobitým a neopakovateľným spôsobom vypovedá o špecifikách a osobitostiach slovenského národa v jednotlivých kútoch Slovenska. Prenáša sa z jednej generácie na druhú, a tým zachováva odkaz histórie i charakteru národa živý i pre ďalšie generácie. Viac ako symbolické je v tomto ohľade i Vaše pôsobenie, pri zachovávaní tohto cenného odkazu, najskôr ako tanečníka, neskôr choreografa a pedagóga odovzdávajúceho svoje životné poznanie pokračovateľom, ale najmä divákom doma, ale i v zahraničí. Vaša neopakovateľná schopnosť prekomponovávania pôvodných ľudových tancov do osobitnej javiskovej štylizácie vzbudila obdiv a vydobyla si rešpekt aj ďaleko za hranicami Slovenska a má nezameniteľné miesto pri šírení dobrého mena našej vlasti," uvádza sa v telegrame. Jeho text dnes TASR poskytol hovorca predsedu NR SR René Semanišin.
Profesor Štefan Nosáľ sa narodil 20. januára 1927 v Hriňovej. Vyštudoval fakultu inžinierskeho staviteľstva na SVŠT v Bratislave. V roku 1949 začal tancovať v Lúčnici a o dva roky neskôr sa stal jej umeleckým vedúcim a choreografom. Na tomto mieste pôsobí dodnes. Neskôr vyštudoval choreografiu na VŠMU a v roku 1972 sa stal vedúcim katedry tanečnej tvorby na Hudobnej fakulte VŠMU.
Vzťah k ľudovému umeniu získal v rodnom kraji, kde vždy bolo silné folklórne zázemie. Medzi jeho najznámejšie tanečné choreografie patria Detvianska veselica, Sviatok na Zemplíne, Zbojnícka rozprávka, Na obnôcke, Širákový, Palicový a ďalšie.
Choreograficky spolupracoval so SND v Bratislave, ND v Prahe, Divadlom Josefa Kajetána Tyla v Plzni, Belgickou kráľovskou operou, so SĽUK-om a umeleckými súbormi z Moldavska, Leningradu a Amsterdamu. Spolupracoval na filmoch Rodná zem a Rok na dedine.
Vo februári 1997 mu prezident SR udelil za celoživotné dielo štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy.