Bratislava 17. marca (TASR) - Výmenou názorov o zapojení sa sociálnych partnerov do prípravnej fázy na vstup do Európskej únie pokračuje dnes v Bratislave medzinárodná konferencia o sociálnom dialógu v kandidátskych krajinách. Dvojdňové snemovanie európskych tripartít vyvrcholí okrúhlym stolom venovaným perspektívam sociálneho dialógu. Na ňom vystúpia zástupcovia Španielska, Slovenska, Maďarska, Rumunska a Cypru.
Sociálny dialóg je kľúčovým prvkom demokracie a jedným z hlavných kritérií pre vstup kandidátskych krajín do únie. Ako zdôraznil zástupca generálneho tajomníka Európskej odborovej konfederácie (ETUC) Jean Lapeyere, cieľom sociálneho dialógu je dosiahnuť dohodu medzi odbormi a zamestnávateľmi.
Pozornosť počas prvého dňa konferencie vzbudili slová generálnej riaditeľky Generálneho direktoriátu Európskej komisie pre zamestnanosť Odile Quintinovej o prechodných obdobiach pre voľný pohyb pracovných síl po prijatí kandidátskych krajín zo strednej a východnej Európy do únie. Európska komisia vypracovala štúdiu, podľa ktorej by sa mobilita pracovných síl týkala odhadovaného počtu asi 300 000 ľudí.
Nedávno bola vypracovaná ďalšia správa, ktorá sa zaoberá výhodami aj nevýhodami presunu pracovných síl. Podľa tohto materiálu bude treba nájsť vhodný model, ktorý bude brať do úvahy princíp voľného pohybu osôb, čo je jedna zo základných európskych slobôd.
Prezident Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR Ivan Saktor označil za pozitívum organizovanie konferencie o sociálnom dialógu na Slovensku. Konštatoval, že vedenie sociálneho dialógu na Slovensku nie je jednoduché. Vyslovil však presvedčenie, že "závery dvojdňovej konferencie umlčia niektoré hlasy, ktoré nevedia pochopiť, čo je sociálny dialóg a dokonca popierajú princípy tripartity."
Konferenciu organizuje Európska komisia, Európska odborová konfederácia, Zväz európskych konfederácií priemyslu a zamestnávateľov a Európska federácia zamestnávateľov vo verejnom sektore.