Bratislava 17. marca (TASR) - Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) začalo zabezpečovacie práce v štôlni Glanzenberg v Banskej Štiavnici, ktorá je súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Štôlňa, ktorej hĺbka je od 3 do 33 metrov, má vplyv na stabilitu stavieb situovaných na povrchu, čo sa už v minulosti prejavilo. Štôlňa, o ktorej sú prvé písomné zmienky zo 16. storočia, prechádza popod najfrekventovanejšou ulicou mesta, na viacerých miestach križuje hlavnú cestu v historickej časti.
Práce v objeme asi 1,4 milióna korún potrvajú do konca mája, potom bude štôlňa sprístupnená verejnosti. Ako TASR informovala vedúca tlačového oddelenia MŽP SR Katarína Kubiková, stane sa súčasťou expozície Slovenského banského múzea v prírode. Začiatkom júna tohto roku sa v Banskej Štiavnici uskutoční slovensko-rakúske podujatie, ktorého súčasťou bude aj spomienka na Františka Lotrinského. Tento cisár v nej fáral 7. júna 1751, teda pred 250 rokmi.
Podľa banského zákona z roku 1988, ak opustené banské dielo ohrozuje životy alebo majetok ľudí, musí byť zabezpečené alebo zlikvidované. Vyhláška Ministerstva financií SR z roku 1993 o spôsobe a rozsahu financovania geologických prác, zabezpečenia alebo likvidácie starých banských diel a ich následkov vytvára predpoklad k tomu, aby štát mohol takéto problémy riešiť zo svojho rozpočtu.