SME
Piatok, 14. máj, 2021 | Meniny má BonifácKrížovkyKrížovky

Domáce udalosti 12. až 18. januára 2002

12. januára

Pravá slovenská národná strana (PSNS) požiadala, aby bol slovenský veľvyslanec v Maďarsku Štefan Markuš povolaný na konzultácie do Bratislavy, pričom do budúcnosti nevylúčila ani navrhnutie prerušenia diplomatických vzťahov s Maďarskom. Ústredná rada PSNS, ktorá zasadala v Žiline tak reagovala na zákon o Maďaroch žijúcich v susedných štátoch.

Výročie úmrtia Karola a Ľudovíta Štúra so spomienkou na doktora Samuela Zocha a 83. výročie jeho zvolenia za prvého župana Bratislavskej župy si na pietnej slávnosti v Modre pripomenuli poslanci regionálneho parlamentu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) a miestneho zastupiteľstva v Modre.

Niekoľko dní bude hospitalizovaný štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí (MZV) Ján Figeľ, ktorý sa v 11. januára večer podrobil operácii krku. Dôvodom zákroku, ktorý uskutočnili na Otolaryngologickej klinike Fakultnej nemocnice na pracovisku v bratislavskom Ružinove, bolo vzniknuté abscesové ložisko. Operácia prebehla bez komplikácií.14. januára

Prezident Schuster opakovane kritizoval postup Ministerstva zahraničných vecí (MZV) SR pri rokovaní o probléme zákona o zahraničných Maďaroch. Na novoročnom stretnutí s predstaviteľmi menšín povedal, že MZV sa tejto úlohy nezhostilo dostatočne a za škodu označil, že do rokovaní nevstúpil minister Kukan alebo premiér Dzurinda.

MZV SR opätovne odmietlo názor prezidenta Schustera. Hovorca MZV Boris Gandel poukázal na Kukanovo vyhlásenie z minulého týždňa, v ktorom reagoval na predchádzajúcu kritiku hlavy štátu. Ako vysvetlil, štátny tajomník Jaroslav Chlebo je poverený rokovaniami s maďarskou stranou, keďže je spolupredsedom zmiešanej slovensko-maďarskej komisie pre národnostné menšiny. Jeho partnerom je Zsolt Németh.

Premiér Dzurinda tiež odmietol kritiku prezidenta Schustera. Výhrady k zákonu Dzurinda tlmočil maďarskému partnerovi Orbánovi už počas oficiálnej návštevy Budapešti 23. apríla 2001. "Predseda vlády konal a koná tak, aby sa v danej veci dosiahla s Maďarskou republikou dohoda. Maďarská strana však k takejto dohode inklinuje až po známom stanovisku Benátskej komisie, ktorá potvrdila legitimitu výhrad slovenskej strany. Úlohou slovenskej diplomacie je nájsť vhodný spôsob, ktorý povedie k obojstranne prijateľnej dohode," uviedol Úrad vlády SR.

Rozhodnutie vlády vyplatiť štátnym úradníkom odmeny z ušetrených prostriedkov z minuloročného štátneho rozpočtu považuje Občianska konzervatívna strana (OKS) za chybu. V priemere vyjde na jedného pracovníka asi tisíc korún, čím im vláda podľa OKS chce pred voľbami zalepiť oči.

Zvýšiť počet volebných krajov na osem, aby sa tak zhodoval s územnosprávnym členením, ako aj váhu preferenčných hlasov a úpravu pôsobenia súkromných médií vo volebnej kampani žiadajú predstavitelia Demokratickej strany (DS) prostredníctvom iniciatívy poslanca Alexandra Slafkovského. Ten podal do parlamentu návrh novely volebného zákona. Aj napriek nepochopeniu iných politických strán považuje DS zmenu zlých ustanovení volebného zákona za potrebnú a dôležitú. Návrh by mal uzákoniť aj možnosť kontroly volebného procesu nezávislými pozorovateľmi a umožniť voliť aj mimo územia SR občanom, ktorí sú v čase volieb v zahraničí.

Rakúsky občan potvrdil Slovenskej televízii (STV), že dvaja slovenskí uniformovaní policajti od neho zinkasovali 4000 nemeckých mariek a vrátili mu ukradnuté auto. Prípad v súčasnosti preveruje inšpekcia Ministerstva vnútra SR. Denník Der Kurier opakovane tvrdil, že slovenská polícia pri krádežiach áut spolupracuje s medzinárodnou mafiou. Rakúskemu občanovi ukradli začiatkom decembra starší mercedes. Prípad ohlásil polícii a vzápätí mu na mobil zavolal neznámy muž a povedal mu, aby prišiel pred hotel Kyjev s peniazmi a auto mu vrátia. Na stretnutie prišli okrem dvoch mafiánov aj dvaja policajti, z ktorých jeden ho vyzval, aby išiel na políciu a hlásenie o krádeži zrušil.

Dosiahnutý pokrok pri reforme ozbrojených síl SR vysoko ocenil na stretnutí s ministrom obrany SR Jozefom Stankom americký generál v zálohe Robert Howard, ktorý je riaditeľom programov pre Európu spoločnosti Cubic aplication. R. Howard, ktorý sa už vlani ako vedúci tímu Cubic aplication na Slovensku podieľal na vypracovaní štúdie o hodnotení rezortu obrany SR, vyzdvihol pritom osobnú angažovanosť ministra Stanka a jeho manažérske schopnosti, ktoré umožnili výrazne pozitívny posun v realizácii reformy slovenskej armády.

Misijnou ofenzívou chce v tomto roku evanjelická cirkev reagovať na výsledky sčítania ľudu, povedal generálny biskup Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku (ECAV) Július Filo. Zmeny prinesie najmä širšie zapájanie laikov do organizovania cirkevného života. Kňazi by im mali prepustiť v prvom rade ekonomické záležitosti cirkevných zborov. Zásadnú zmenu predstavuje reštrukturalizácia organizácie cirkvi, jej územná správa sa prispôsobí územnosprávnemu členeniu na osem celkov.15. januára

Minister vnútra SR Ivan Šimko dostal od svojho rakúskeho kolegu Ernsta Strassera list, v ktorom ho žiada, aby vyšetril údajnú spoluprácu policajtov s mafiou pri krádežiach rakúskych áut. Zároveň ponúkol pomoc pri vyšetrovaní.

Prezident Schuster vyzval členov KOZ, aby pred parlamentnými voľbami nevytvárali napätie. Na stretnutí s odborármi vyslovil presvedčenie, že pred voľbami zaznamenáme viaceré pozitívne kroky, o ktoré majú záujem aj odbory. Predseda KOZ Ivan Saktor však zdôraznil, že KOZ neprestane s doterajšou formou prejavovania nespokojnosti. Nevylúčil akcie podobné tej zo 17. októbra, keď v uliciach Bratislavy protestovalo niekoľko tisíc odborárov.

Kancelária prezidenta SR (KP SR) minula v roku 2001 menej peňazí, než dostala zo štátneho rozpočtu, celkovo ušetrila 1 529 000 korún, povedal riaditeľ sekcie ekonomiky a správy Jozef Troják. Podľa jeho slov je však rozpočet kancelárie na tento rok podhodnotený, NR SR schválila o 22 miliónov menej, než bola požiadavka KP SR. Je nevyhnutné pokračovať v rekonštrukcii Karacsónyiho paláca, kde sídli časť administratívy KP SR a budova je v havarijnom stave. Vyššie budú aj náklady na prevádzku paláca, záhrady či rezidencie. Kancelária bude v tomto roku pokračovať aj v obnovovaní autoparku, kúpiť by mala ďalšie tri vozidlá.

S hlbokým znepokojením a rozhorčením prijali rozhodnutie prezidenta udeliť najvyššie štátne vyznamenanie Pribinov kríž Jozefovi Augustovi Mikušovi, uvádza sa v stanovisku, pod ktoré sa podpísali historici Jozef Jablonický, Ivan Kamenec, Dušan Kováč, Eduard Nižňanský a Katarína Závacká. Podľa historikov došlo k znehodnoteniu najvyššieho štátneho vyznamenania, pretože postoj Mikuša k samostatnosti Slovenska nevyplýval z presadzovania a obhajovania demokratických princípov, ale z obhajoby vojnového slovenského štátu.

Podpredsedom Prešovského samosprávneho kraja (POSK) sa stal Rudolf Horváth, člen strany SMER. Z počtu 55 odovzdaných volebných lístkov mu dalo svoj hlas 47 poslancov.

Minister Kukan nesúhlasí s vypovedaním základnej zmluvy s Maďarskom, ako to navrhuje Slotova Pravá Slovenská národná strana. "Bola by veľká chyba, keby sme si jeden obrovský, efektívny a silný nástroj, ktorý máme k dispozícií a ktorým bezpochyby je základná zmluva medzi Slovenskou a Maďarskou republikou, keby sme sa tohto nástroja zbavili", uviedol. Ministerstvo pripravuje list s podrobným výpočtom námietok k zákonu o zahraničných Maďaroch.

Celoštátna rada v SR Svetového zväzu Maďarov (CR SZM) podporuje, aby aj maďarská menšina žijúca na Slovensku mala právo využiť možnosti, ktoré poskytuje maďarský zákon o Maďaroch žijúcich v susedných štátoch. Ako uviedol člen Predsedníctva CR SZM József Borbély, o opodstatnenosti a potrebe tohto zákona svedčí záujem občanov maďarskej národnosti o vydanie preukazu zahraničného Maďara. V súvislosti s výhradami slovenskej strany voči zákonu Borbély poznamenal, že SZM je občianskou organizáciou a nemá kompetencie vyjadrovať sa k obsahu politických rokovaní medzi MR a SR.

Veľvyslanec USA v SR Ronald Weiser začal návštevu východného Slovenska. Stretol sa s primátormi Sečoviec, Michaloviec, Vranova nad Topľou a Hanušoviec nad Topľou. V Michalovciach R. Weiser navštívil Rehabilitačné centrum pre ľudí s mentálnym postihnutím INTEGRA. S primátorom Humenného Vladimírom Kostilníkom podpísal memorandum o porozumení (projekt implementácie projektu miestneho hospodárskeho rozvoja).

Dvojdňový odborný seminár riadiacich pracovníkov jednotlivých stupňov velenia a riadenia v rámci rezortu obrany vyvrcholil na Ministerstve obrany SR (MO SR). Ťažiskom jeho programu bola bilancia výcvikového roku 2001, určenie hlavných úloh na tento rok a objasnenie koncepčných materiálov MO SR s dôrazom na systém práce v štáboch NATO.

Na mimoriadne zlé vzťahy s policajným prezidentom Pavlom Zajacom poukázal trenčiansky krajský policajný riaditeľ Marián Mikula. Uviedol, že vďaka Zajacovi je v rozklade trenčianska krajská kriminálka. Informoval, že minulý týždeň mu policajný prezident predložil papier, ktorý mal podpísať s tým, že súhlasí s preradením na inú funkciu. Na akú, to sa však podľa vlastných slov nedozvedel. Takýto postup označil Mikula za vydieranie. Uviedol, že z funkcie riaditeľa nemôže byť odvolaný bez udania dôvodu. Oficiálnym dôvodom bola strata dôvery po tragickej nehode zástupcu šéfa krajskej kriminálky Alexandra Š. Mikula oponoval, že nemôže zodpovedať za to, že jeho funkcionári si v čase voľna vypijú a sadnú za volant.

Policajná inšpekcia vlani podala 254 návrhov na trestné stíhanie 266 policajtov. Mali sa dopustiť 307 trestných činov, medzi ktorými nechýbala ani vražda, spolupráca s podsvetím, či rôzne krádeže. Najčastejším trestným činom policajtov je podľa šéfa policajnej inšpekcie Jozefa Kreta zneužívanie právomoci verejného činiteľa, ktorých inšpekcia zadokumentovala 135. Najvážnejším skutkom bola vražda podnikateľa, ktorej sa mala dopustiť dvojica policajtov. Ďalším važným skutkom je sprenevera zhruba 10 miliónov korún pri nákupe techniky pre Ministerstvo vnútra (MV) SR. Preverovanie tohto prípadu zatiaľ nie je ukončené.16. januára

Vicepremiérka Mária Kadlečíková požiada komisára pre rozširovanie Güntera Verheugena, aby Európska komisia (EK) uvoľnila desať percent prostriedkov Phare, ktoré zadržiava po kauze Rolanda Tótha. Ich uvoľnenie ešte pred skončením policajného vyšetrovania odôvodňuje Kadlečíková opatreniami, prijatými slovenskou vládou. Zabezpečiť transparentnosť výberového konania má smernica, ktorú vláda schválila. Presne definuje povinnosti všetkých aktérov poskytovania pomoci Phare, SAPARD a ISPA. Vláda schválila aj Finančné memorandum Národného programu Phare, ktoré priznáva Slovensku 43,5 mil. eur.

Ministerstvo hospodárstva SR (MH) ako aj samotný minister Ľubomír Harach sú rozhodnutí podať na prezidenta VSŽ Antona Bidovského žalobu vzhľadom na jeho nepravdivé vyjadrenia v súvislosti s predajom 21,24-percentného balíka akcií spoločnosti VSŽ, informoval hovorca ministra hospodárstva SR Peter Chalmovský. Podľa tvrdení Bidovského vedel Harach v čase predaja 21,24 % akcií VSŽ o ponuke samotných VSŽ vo výške 200 Sk za akciu. "Minister hospodárstva opakovane vyhlasuje, že 21. decembra a ani nikdy predtým o ponuke VSŽ kúpiť vlastné akcie za 200 Sk za akciu nebol informovaný," povedal Chalmovský. Opakujúce sa mediálne články, ktoré sa odvolávajú na slová A. Bidovského, očierňujú podľa neho osobu ministra vo verejnosti a znevažujú jeho dobrú povesť.

Pre NATO bude rok 2002 dôležitý najmä z hľadiska jej rozšírenia, povedal v novoročnom prejave generálny tajomník NATO George Robertson. Potvrdil, že rozšírenie na novembrovom summite v Prahe sa bude týkať jednej až deviatich krajín. Až do pražského summitu však nikto nedostane odpoveď na otázku, ktorá krajina alebo krajiny pozvánku dostanú, vyhlásil Robertson.

Je najvyšší čas dohodnúť sa na základných veciach, uviedol v súvislosti s integračnými ambíciami SR vo vystúpení pred poslancami Banskobystrického samosprávneho kraja prezident Rudolf Schuster na adresu politických strán. Varoval, že hádkami sa percento podpory vstupu do NATO vzdiali od neoficiálnej hranice 60 percent. Prezident vyzdvihol princípy dohôd a spolupráce, ktoré prevládli medzi cirkvami, zväzmi zamestnávateľov a SOPK. Pripomenul, že nadstranícku, sprostredkujúcu pozíciu sa snaží zastávať aj on.

Pri prechode zdravotníckych zariadení na samosprávne kraje by sa nemala opakovať tá chyba ako pri privatizácii telekomunikácií, aby prešli aj s dlhmi, uviedol prezident Schuster v príhovore k poslancom Žilinského samosprávneho kraja na mimoriadnom zasadnutí regionálneho parlamentu. Podľa neho by sa mali odpísať dlhy, ktoré majú zdravotnícke zariadenia voči elektrárňam, plynárňam a vodárňam s kanalizáciami. Ako príklad uviedol Slovenskú televíziu (STV), ktorej dlh nebol predmetom zmluvy pri predaji telekomunikácií a štát bude musieť jej dlh splácať. "Dajme radšej tie peniaze zdravotníctvu, treba to riešiť raz navždy," vyhlásil prezident.

Lehota na podanie majetkových priznaní sa zrejme o niekoľko mesiacov predĺži. Vláda poverila ministerku financií vypracovať malú novelu zákona o správe daní a poplatkov, ktorej cieľom má byť okrem zmeny termínu aj zníženie byrokracie. Za dôvod takéhoto kroku označil premiér Dzurinda oprávnenú kritiku občanov. Majetkové priznania, prípadne vyhlásenia, musia po prvý raz podať všetci občania, a to do konca januára.

K výzve podporiť kandidatúru právnika Jána Hrubalu na post ombudsmana sa pripojilo už 136 mimovládnych organizácií (MVO) ako aj viacerí občania. MVO sa na poslancov obrátili s výzvou, aby sa zriekli straníckeho vnímania spoločenského a politického života a osvojili si spoločného kandidáta mimovládnych organizácií Jána Hrubalu, ktorého za jeho činnosť už pokladajú za ombudsmana. Hrubala viackrát úspešne obhajoval záujmy ohrozených komunít na Slovensku a menšín pred úradmi či ústavným súdom.

Záujem o 55 % akcií Poštovej banky, a.s. (PB), ktoré vlastní Slovenská konsolidačná, a.s. (SKo), prejavilo desať potenciálnych investorov. Medzi kandidátmi na vstup do poslednej štátom vlastnenej banky určenej na predaj sú finančné skupiny z Rakúska, Belgicka, Poľska, Slovenska, Veľkej Británie a USA. Päť z nich už pôsobí na slovenskom trhu. Vybraní investori po preskúmaní informačného memoranda o banke predložia svoje nezáväzné ponuky do 29. januára.

Ani posledný výskum nemôže zblížiť Stranu demokratickej ľavice (SDĽ) s Komunistickou stranou Slovenska (KSS), povedal ústredný tajomník SDĽ Ján Richter. Reagoval tak na prieskum Ústavu pre výskum verejnej mienky (ÚVVM), v ktorom KSS získala 4,2 percenta a SDĽ 3,8 percenta preferencií. Podľa Richtera sú medzi týmito stranami veľké programové rozdiely, ktoré bránia vzájomnej spolupráci. Poslanec NR SR za SDĽ Milan Ištván ani po tomto prieskume nezmenil názor a KSS zostáva pre neho mŕtvou stranou. Príčinu neúspechu v prieskume vidí Ištván v podcenení komunikácie s voličmi po novembrovom zjazde.

Štátny tajomník MZV SR Jaroslav Chlebo zaslal list svojmu maďarskému partnerovi Zsoltovi Némethovi, týkajúci sa zákona o Maďaroch žijúcich v susedných krajinách. Opätovne v ňom vyjadruje výhrady SR k spomínanému zákonu, pripravenosť pokračovať v rokovaniach s maďarskou stranou, ako aj podnety a návrhy na riešenie vzniknutej situácie.

SMK sa nemieni ďalej zúčastňovať na nezmyselných a neefektívnych diskusiách o maďarskom zákone o Maďaroch žijúcich v susedných krajinách, ktoré ničomu nepomôžu a nevedú k výsledku. Zástupca predsedu SMK Árpád Duka-Zólyomi v mene strany vyzval premiéra, ministerstvo zahraničných vecí a politických partnerov, aby sa zbavili strachu a predsudku a skončili s kŕčovitým postojom.

Som prekvapený, aký pokrok Slovensko dosiahlo v súdnictve za veľmi krátky čas. Sme tu však preto, aby sme spoznali realitu u vás v tejto oblasti, oboznámili sa s názormi obyvateľov, s činnosťou súdov - a ak by to bolo potrebné, aby sme pomohli. Povedal vedúci projektu PHARE Právny štát, sudca a predseda Regionálneho súdu v Holandsku Paul Broekhoven, ktorý je na týždňovom pracovnom pobyte s ďalšími expertmi z oblasti práva z krajín EÚ v Bratislave.

Zmluvu o porozumení medzi mestom Prešov a vládou Spojených štátov amerických podpísali v Prešove veľvyslanec USA na Slovensku Ronald Weiser, reprezentant Americkej agentúry pre medzinárodný rozvoj (USAID) na Slovensku William Schoux a primátor Prešova Juraj Kopčák. Americký veľvyslanec zdôraznil, že lokálny ekonomický rozvoj a tvorba nových pracovných príležitostí sú veľmi dôležitým prvkom v spolupráci USA a Slovenska.

R. Weiser navštívil ďalšie miesta východoslovenského regiónu. Intenzívne sa zaujímal o život v rómskych osadách. V obci Svinia sa stretol so starostami obcí Jarovnice, Hermanovce a domácim richtárom. Ide o lokalitu, v ktorej je veľká koncentrácia Rómov a väčšina z nich žije vo veľmi zaostalých podmienkach. Ako povedal starosta Svinej Miroslav Mihók, veľvyslanca zaujímali podmienky, v akých táto skupina občanov žije. Osobne navštívil ich osadu a stretol sa aj s pracovníkmi miestnej mimovládnej organizácie, ktorá spolupracuje s rómskymi komunitami. V obci, kde žije 1300 obyvateľov, je polovica Rómov.

O krokoch, ktoré Slovensko uskutočnilo v roku 2001 v integračnom procese s dôrazom na prijaté strategické obranné dokumenty a Koncepciu rozvoja ozbrojených síl - Model 2010 informoval štátny tajomník MO SR pre integráciu Rastislav Káčer mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Veľkej Británie Rica Todda.

Po vyše troch rokoch od nástupu vládnej koalície k moci neukončili súdy právoplatne ani jednu kauzu bývalého šéfa SIS Ivana Lexu. Vyšetrenie prípadov, v ktorých zmiznutý Lexa čelí závažným obvineniam, prezentovala verejnosti koalícia pri nástupe k moci ako samozrejmosť. Minister spravodlivosti Ján Čarnogurský si vzhľadom na nezávislosť súdov netrúfa odhadnúť, či budú nejaké kauzy uzavreté právoplatným rozsudkom. Napriek tomu bol podľa neho sľub koalície o vyriešení prípadov tajnej služby namieste. Prípady boli vyšetrené, podozrivých obžalovali a tým sa končí politický záväzok tejto vlády, povedal Čarnogurský.

Za neopodstatnené označil krajský prokurátor v Žiline obvinenie voči synovi ministra spravodlivosti Jánovi Čarnogurskému ml. zo spáchania trestného činu podvodu. Ako informoval Ján Čarnogurský ml., žilinský krajský prokurátor zrušil rozhodnutie o obvinení jeho osoby z trestného činu podvodu, ktorého sa mal údajne dopustiť pri zabezpečovaní zmenky Stredoslovenských energetických závodov, š.p., vystavenej na 30 miliónov USD pred zneužitím.

Minister školstva Milan Ftáčnik ani po dvoch mesiacoch neodpovedal na list, v ktorom ho predseda DS Ľudovít Kaník žiadal o dôstojné postavenie Novembra 1989 v osnovách dejepisu a náuky o spoločnosti v základných a stredných školách. Podľa neho minister školstva aj pre svoj stranícky pôvod toleruje, že v školách sa o jednom z troch najvýznamnejších dní v našich dejinách takmer vôbec neučí.

Bratislavskou prioritou zostáva aj tento rok doprava, povedal prvý námestník primátora hlavného mesta Pavol Minárik. V rozpočte sa počíta so zvýšením kapitoly cestného hospodárstva. Sto miliónov korún vyčlenil magistrát pre Dopravný podnik. Rozpočet hlavného mesta bude v roku 2002 vyrovnaný. Príjmy i výdavky sú naplánované vo výške 4,64 miliardy korún.

Mesačný plat predsedu Bratislavského samosprávneho kraja Ľuba Romana je 40 000 korún a štvrťročne dostane odmenu vo výške mesačného platu. Podpredseda, ktorého sa poslancom zatiaľ nepodarilo zvoliť, bude mať mesačnú odmenu 20 000 korún. Hlavný kontrolór Jaroslav Števove bude dostávať mesačne plat 30 000 korún a štvrťročnú odmenu do výšky 40 percent platu. Poslanci regionálneho parlamentu si schválili mesačnú odmenu 5 000 korún s účinnosťou od 1. januára. O 1 250 korún vyššiu odmenu bude dostávať deväť poslancov, ktorí zastávajú funkcie predsedov komisií.17. januára

Prezident Schuster a premiér Dzurinda sa na rokovaní zhodli, že na Slovensku nemôžu platiť zákony iných štátov, ktoré by zasahovali do našich vnútorných záležitostí a rozdelili by našich občanov na zvýhodnených a menej zvýhodnených. Slovenská diplomacia bude podľa Dzurindu na rokovaniach aj naďalej vystupovať kultivovane a kultúrne.

Predseda vlády Maďarskej republiky (MR) Viktor Orbán nehovoril vo svojom prejave počas rozhovoru pre Maďarský rozhlas 9. januára v súvislosti s aplikáciou zákona o Maďaroch žijúcich v susedných štátoch o Veľkom Maďarsku, ako o tom informovali nesprávne slovenské médiá, na čo reagovali kriticky a odmietavo slovenskí politici. Upozornilo na to Veľvyslanectvo MR v Bratislave. Ako uviedol tlačový radca maďarského veľvyslanectva Géza Farkas, pobúrenie slovenskej politickej scény zapríčinil zlý preklad a interpretácia slov maďarského premiéra.

Podpredseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Miklós Fehér si vyzdvihne preukaz zahraničného Maďara v Komárne, kde má trvalé bydlisko. Zdôraznil, že ako občan nechce žiadne výnimky a preukaz si vyzdvihne tento alebo na budúci týždeň. Fehér sa rozhodol, že bude naďalej poberať poslanecký plat z Národnej rady (NR) SR, keďže zo zákona môže poberať iba jeden plat.

Prezident Schuster vyzdvihol na novoročnom stretnutí s predstaviteľmi médií ich úlohu v spoločnosti a poďakoval za všetko, čo urobili pre Slovensko. Hlava štátu poďakovala aj za kritické a objektívne pripomienky a námety, ktoré pomohli zlepšiť verejný život na Slovensku, ale aj samotnú prácu Kancelárie prezidenta SR (KP SR).

Prezident Schuster na novoročnom stretnutí s predstaviteľmi slovenskej kultúry konštatoval, že slovenská kultúra a umenie, na ktoré môžeme byť právom hrdí, by mali byť najsilnejšou zbraňou popri vzdelávaní na našej ceste do EÚ. Zároveň poukázal na nedostatočné financovanie kultúry a umenia u nás. Preto apeluje aj v mene umelcov na vládu a parlament, aby podporili viac slovenskú kultúru.

Vicepremiérka pre európsku integráciu Mária Kadlečíková a chargé d´affaires Delegácie Európskej komisie (EK) v SR Dieter Thiel podpísali finančné memorandum PHARE 2001 v hodnote 43,5 milióna eur.

Pobočku Belgického Červeného kríža (BČK) v Prešove navštívil veľvyslanec Belgického kráľovstva v SR Francois del Marmol, aby sa na mieste oboznámil s realizáciou projektu zameraného na integráciu rómskeho etnika pod názvom Roma 2000. Projekt, zameraný na vzdelávanie, zdravie a sociálny program, iniciovala splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity Klára Orgovánová.

Medzivládnu dohodu o zrušení vízovej povinnosti pre držiteľov diplomatických alebo služobných pasov SR a pre držiteľov diplomatických alebo úradných pasov Kolumbijskej republiky podpísali minister Kukan a kolumbijský veľvyslanec pre SR so sídlom vo Viedni Héctor Charry Samper.

S praktickými skúsenosťami práce španielskych prokurátorov špecializovaných na boj proti korupcii sa počas pracovnej návštevy Španielska oboznámil vedúci úradu Ministerstva spravodlivosti SR (MS SR) Daniel Lipšic.

Prevádzku ženského internetového portálu www.feminet.sk spustilo združenie Changenet.sk. Zámerom tvorcov webovej stránky je pomôcť hlavne propagácii aktivít ženských organizácií, podporiť výmenu a šírenie informácií o ženskej problematike a prispieť k ochrane ľudských práv vo

Krátko pol polnoci zrazil opitý policajt v Brezne na moste cez rieku Hron 42-ročného chodca, zranenému mužovi nepomohol a ušiel. Polícia krátko po nehode zistila, že auto patrí miestnemu policajtovi, ktorého zadržala asi trištvrte hodiny po nehode. V dychu mu namerali 1,94 promile alkoholu.18. januára

Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Gréckej republiky v SR Efstathios Daras odovzdal poverovacie listiny prezidentovi Schusterovi. Svoju úlohu na poste gréckeho veľvyslanca na Slovensku vidí Daras najmä v posilňovaní ekonomických vzťahov medzi oboma krajinami. "So Slovenskom máme výborné vzťahy, ale stále je tu veľa priestoru na ďalšie posilňovanie spolupráce," uviedol.

Lídri košických mestských organizácií Strany maďarskej koalície (SMK) a Hnutia za demokratické Slovensko (HZDS) v spoločnom stanovisku vyjadrili znepokojenie z hysterizácie okolo zákona o zahraničných Maďaroch, ktorá podľa nich môže vyústiť do občianskej neznášanlivosti. "Chceli sme vyslať signál o tom, že aj strany na opačných póloch politického spektra sa vedia dohodnúť,” povedal košický predseda SMK Jozef Weiser. Podľa oboch predstaviteľov, zákon vyvolal na súčasnej politickej scéne nežiaducu angažovanosť niektorých politických strán, vrátane vládnych, ktoré občanom SR podsúvajú katastrofické scenáre. "A slovenská vláda, ktorá je zodpovedná za občana, mlčí,” uvádza sa v stanovisku.

Slovenských profesionálnych vojakov, ktorí pôsobili v mierových misiách ocenil minister obrany Jozef Stank. Medailu za Službu v mierových misiách Armády SR Stank odovzdal na Výcvikovej základni mierových síl OSN v Nitre vojakom z misie UNDOF na Golanských výšinách, UNMEE v Eritrei a UNTAET vo Východnom Timore. V mnohonárodných jednotkách mierových síl v súčasnosti pôsobí 665 príslušníkov Armády SR a ďalších 100 sa v súčasnosti pripravuje do Kosova, kde budú plniť úlohy s vojakmi českej armády v spoločnom česko-slovenskom prápore.

Obvineniu z nedovolenej výroby a predaja drog za približne 2 milióny eur čelí 43 -ročný podnikateľ Štefan H. zo Želiezoviec, 50-ročný riaditeľ pre výrobu spoločnosti Slovakofarma Hlohovec Ing. Eugen C., ako aj 63-ročný docent Ján L., ktorý pracuje ako vedúci oddelenia chémie Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv. Podľa informácií slovenskej polície predajom vyše 2 200 gramov psychotropnej látky temazepan chceli prísť k väčšiemu množstvu peňazí. Na českej strane podľa informácií Českej televízie čelia obvineniu dvaja manažéri zlínskej spoločnosti Intercaps, dcérskej spoločnosti hlohovskej Slovakofarmy, kde sa nový druh drogy vyvíjal a vyrábal zo slovenskej suroviny.

Obvinenie niekoľkých zamestnancov a.s. Slovakofarma Hlohovec a jej dcérskej spoločnosti Intercaps, a.s. Zlín z výroby nelegálnych omamných látok je nedorozumenie, ktoré sa rýchlo vysvetlí, vyhlásil hovorca Slovakofarmy Pavel Hraška. "V našej firme bežne narábame s látkami, ktoré spadajú do pôsobnosti zákona o psychotropných a omamných látkach," dodal. Ako ďalej uviedol, celú kauzu nepovažuje za problém, ktorý by sa mal dotknúť dobrého mena firmy.

Štefanovi Nosáľovi pri príležitosti životného jubilea 75 rokov poslal blahoprajný telegram predseda NR SR Jozef Migaš. Jubilujúcemu významnému choreografovi a pedagógovi praje "dlhé roky neutíchajúceho entuziazmu, zdravie, pohodu a ešte veľa skvelých nápadov pri zachovávaní a aktualizácii kultúrneho odkazu našej minulosti". Migaš vyzdvihol v telegrame Nosáľove pôsobenie hlavne v oblasti ľudového tanca, pri zachovávaní tohto cenného odkazu, najskôr ako tanečníka, neskôr choreografa a pedagóga odovzdávajúceho svoje životné poznanie pokračovateľom, ale najmä divákom doma i v zahraničí.
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kúrenie počas jari: Ako si udržať teplo a ušetriť viac peňazí
 2. Najbrutálnejšie preteky sveta? Extreme E je Formulou 1 v teréne
 3. Zhodnotenie o desiatky percent. Toto sú najlepšie príležitosti na investície
 4. Budějovický Budvar je posledný český národný podnik
 5. Tatra banka ako prvá banka na Slovensku vydala zelené dlhopisy
 6. Vyberte sa s nami na vandrovku, navštívime Spišský hrad a Levoču
 7. Prečo sú pre mzdárku stravné lístky či karty najlepšie riešenie?
 8. Slnkom zaliate pláže Južného Cypru sú len jedným z lákadiel
 9. Niké spúšťa novú kampaň s Jánom Lašákom
 10. Prečo Slováci nemajú rezervy?
 1. Atos stavia v Bulharsku nový špičkový superpočítač EuroHPC
 2. Kúrenie počas jari: Ako si udržať teplo a ušetriť viac peňazí
 3. Slnkom zaliate pláže Južného Cypru sú len jedným z lákadiel
 4. Prečo sú pre mzdárku stravné lístky či karty najlepšie riešenie?
 5. Budějovický Budvar je posledný český národný podnik
 6. Niké spúšťa novú kampaň s Jánom Lašákom
 7. Vyberte sa s nami na vandrovku, navštívime Spišský hrad a Levoču
 8. Nadácia COOP Jednota rozdá obciam a mestám 156 000 eur
 9. Ďalšie mesto s rýchlou a kvalitnou donáškou!
 10. Prečo Slováci nemajú rezervy?
 1. Portfólio manažér: Čaká nás dobré obdobie pre ekonomiku 15 516
 2. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku 12 326
 3. Hokejové hviezdy v biznise nezažiarili. Až na jednu výnimku 11 474
 4. Vyhrajú elektromobily, autá na vodík alebo hybridy? 9 185
 5. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe 9 131
 6. SME.sk prináša nové Prémiové predplatné 7 536
 7. Klus, Pirošíková, Bošňák dnes o 17.00 o slobode cestovania 6 692
 8. Praktické rady, ako zmierniť prejavy alergií. Kľúčom je interiér 6 678
 9. Túžite bývať vo svojom za pár mesiacov? Realita s Variant-Haus® 6 015
 10. O pro-agingu so Soňou Müllerovou, Deň matiek a ekošpeciál 5 023
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Počas krízy vzniklo výrazne viac gastro firiem, než ich zaniklo.

19 h

Desiatky mŕtvych, stovky zranených.

9 h

Neprehliadnite tiež

Podnikateľ Michal Suchoba.

V oboch prípadoch sa už priznal, keď vypovedal cez telemost z Abú Zabí.

33m
Život na Slovensku sa opäť obmedzí. Platia sprísnené opatrenia.

Silný dážď hrozí v niektorých okresoch Bratislavského, Trenčianskeho a Trnavského kraja.

50m
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.

9 h
Peter Pellegrini v parlamente.

Kollár o tom takisto nepochybuje.

10 h