V Poprade prevláda dôvera a spokojnosť s prácou polície
POPRAD 19. januára (SITA) - Policajnému zboru v Popradskom okrese dôveruje alebo viac dôveruje 52,6 percenta a 47,4 percenta občanov má veľmi dobrý alebo dobrý dojem zo správania a konania policajtov pri osobnom kontakte. Vyplynulo to z anonymnej ankety,
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
ktorú v závere minulého roka realizovali v spolupráci s holandskou políciou. Anketa, v ktorej rozdali celkovo 450 anketových lístkov s 50-percentnou návratnosťou, sa týkala výlučne práce a činnosti policajtov v okrese a vyhodnotilo ju vedecké pracovisko Akadémie Policajného zboru v Bratislave. Podľa zistení, 21,8 percenta respondentov malo zlý alebo veľmi zlý dojem z kontaktu s policajtom. Väčšinou išlo o arogantné, netaktné a necitlivé správanie policajta. Všeobecne s činnosťou Policajného zboru v Poprade bolo spokojných alebo väčšinou spokojných až 59 respondentov. Vyslovene nespokojných bolo len 6,4 percenta opýtaných. V Popradskom okrese najhoršie pre políciu dopadla úroveň administratívno-správnych činností poskytovaných políciou, ku ktorým patrí najmä vybavovanie občianskych preukazov, pasov, evidencia obyvateľstva a motorových vozidiel. S úrovňou poskytovania tých služieb v Poprade je nespokojných až 38,4 percenta opýtaných, naopak spokojných je len 16,7 percenta respondentov. V očiach verejnosti je podľa riaditeľa OR PZ v Poprade Jozefa Dlugoša práve vybavovanie tejto agendy vnímané najnegatívnejšie. Aj preto sa chce popradská polícia už v najbližšom období zamerať na skultúrnenie priestorov na dopravnom inšpektoráte a personálnym posilnením tejto agendy.
Takmer 36 percent opýtaných sa cíti bezpečne doma i na verejnosti, ale až 38,5 percenta respondentov sa cíti bezpečných len doma a nie na verejnosti. Veľká skupina opýtaných - 17,9 percenta sa však necíti bezpečne ani doma ani na verejnosti. Pre zvýšenie dôveryhodnosti Policajného zboru v okrese Poprad je podľa respondentov v prvom rade veľmi potrebné sprísniť výber uchádzačov o vstup do PZ (71,8 %), zlepšiť technické a materiálne vybavenie PZ (60,3 %), zlepšiť informovanosť verejnosti o práci PZ (55,1 %), zvýšiť počet hliadkujúcich policajtov (50,1 %) a zlepšiť prípravu a vzdelávanie policajtov (50 %). Naopak, zlepšenie finančného ohodnotenia policajtov považujú respondenti za jedno z najmenej potrebných opatrení (37,2 %) na zvýšenie dôveryhodnosti polície.
Respondenti si na činnosti polície najviac vážia odvahu a statočnosť potrebnú pre výkon tejto nebezpečnej profesie (43,4 %), ochranu občanov a udržiavanie poriadku v mieste bydliska (42,1 %), celkový spoločenský prínos práce policajtov (38,2 %) či obetavosť a ochotu policajtov vykonávať túto prácu (34,2 %). Medzi respondentmi sa našli aj takí, ktorí si činnosť policajtov vôbec nevážia (11,8 %).
O výsledkoch ankety agentúru SITA informoval hovorca OR PZ v Poprade Peter Ondruško.