Bratislava 17. marca (TASR) - Ak sa bude Slovensko uberať začatou cestou reforiem, malo by sa v blízkej budúcnosti stať jednou z prvých spomedzi kandidátskych krajín vstupujúcich do Európskej únie (EÚ). Uviedol to dnes počas medzinárodnej konferencie odborových zväzov v Bratislave generálny tajomník Európskej konfederácie odborových zväzov (ETUC) Emilio Gabaglio. "V tomto smere urobila viaceré dôležité kroky, a ak naďalej zotrvá v tempe reformačného procesu, má dobré šance na skorý vstup do únie."
V tejto súvislosti Gabaglio pre TASR ďalej zdôraznil, že rozdiely medzi členskými a nečlenskými štátmi EÚ sa postupne zmenšujú a to aj v sociálnej oblasti, čoho dôkazom sú aj jednotlivé príspevky zúčastnených delegátov.
Hlavnou úlohou ETUC je podľa vyjadrenia jej generálneho tajomníka podporovať, zlučovať a konsolidovať európske odborové organizácie, akou je napríklad aj Konfederácia odborových zväzov SR (KOZ SR). A hoci aj v rámci ETUC, podobne ako v EÚ, začínali odborové organizácie kandidátskych krajín najskôr ako pozorovatelia či pozvaní, teraz sa už spolupodieľajú na rozhodnutiach, ktoré sa týkajú nielen ich, ale aj celej organizácie, vrátane odborov členských krajín EÚ. "Už to nie je len spolupráca medzi európskymi sociálnymi partnermi, ale deľba spoločných práv a spoluzodpovednosti," podotkol Gabaglio a pripomenul, že prezident KOZ SR Ivan Saktor pôsobí od roku 1999 vo funkcii viceprezidenta ETUC.
Sociálny dialóg, ktorý je nosnou témou dvojdňovej konferencie, je podľa Gabagliovho vyjadrenia jedinou formou, ktorou sa dá riadiť ekonomika smerom k rozvoju a rastu. "Moderná trhová ekonomika by mala byť sociálnou a konkurencieschopnou, s implementáciou sociálneho dialógu a stratégiou konsenzu," uviedol Gabaglio.
Na margo voľného pohybu pracovných síl v rámci EÚ generálny tajomník ETUC zdôraznil, že tento problém sa často zvykne prehnane dramatizovať. Aj napriek tomu, že v tejto súvislosti existujú určité problémy týkajúce sa najmä prihraničných regiónov a oblastí, voľný pohyb pracovných síl je jedným z pilierov jednotného obchodu. EÚ podľa Gabagliovho názoru disponuje právomocami a prostriedkami, ktorými by mohla tento jav flexibilne riadiť, či prípadne obmedziť.
Konferencia má za účel zhodnotiť výsledky práce za posledné roky a predovšetkým zmapovať situáciu v sociálnej oblasti od Varšavskej konferencie, ktorá sa konala v roku 1999. Konferencia by mala zároveň prezentovať ďalšiu etapu procesu konsolidácie stratégií sociálneho dialógu vo vzťahu k odborovým organizáciám kandidátskych krajín, uzavrel generálny tajomník ETUC.