Ak nezostavím vládu, odídem do opozície, tvrdí Mečiar
BRATISLAVA 20. januára (SITA) - Výroky niektorých zahraničných predstaviteľov, že účasť HZDS a bývalého premiéra vo vláde, ktorá vzíde po jesenných parlamentných voľbách ohrozuje pozvanie SR do NATO, považuje jeho predseda Vladimír Mečiar za neprijateľné
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
a určitú manipuláciu slovenských voličov. Ako zdôraznil v Českej televízii v relácii Na ostro, HZDS je najstabilnejším politickým subjektom, ktorý má podporu takmer tretiny obyvateľov. Integračná politika hnutia podľa Mečiara viditeľne zvýšila preferencie vo verejnosti za vstup do NATO. Mečiar odmietol démonizáciu svojej osoby a mnohé skutky, ktoré jemu a HZDS pripisovali v minulosti aj v súčasnosti označil za virtuálne a vzdialené od reality. Dôrazne odmietol, že počas jeho vlády existovala intenzívna spolupráca medzi spravodajskými službami SR a Ruska, podľa neho táto sa spolupráca diala len v oblasti boja proti prenikaniu organizovaného zločinu z tejto krajiny. Poprel, že Slovenská informačná služba (SIS) sa podieľala na únose Michala Kováča mladšieho. Podľa neho je dokázané, že únos zorganizovali civilné osoby. Trval na svojom vyjadrení, že nálety na Juhosláviu boli chybným krokom zo strany NATO, nakoľko aliancia nemala mandát OSN a situácia v Juhoslávii sa dala riešiť aj inak. Svoje mítingové reči na adresu niektorých českých politikov označil za svoju reakciu na ich vyjadrenia. Zároveň však konštatoval, že v súčasnosti by sa tak už nevyjadroval.
Dôrazne odmietol úvahu, že HZDS nemá koaličný potenciál a uviedol, že s kým pôjde po voľbách sa ukáže až podľa výsledkov volieb. Mečiar zdôraznil, že ak sa mu po voľbách nepodarí zostaviť vládu, odíde HZDS do opozície, odmietol však konkretizovať, či on osobne odíde z vysokej politiky. Svoje zotrvanie v politike po roku 1998 pripísal tomu, že súčasná koalícia chystala politické procesy a doteraz kriminalizuje najsilnejšie opozičné hnutie. On sám politický revanš v prípade výhry HZDS vo voľbách odmieta. Zároveň odmietol aj to, že by sa vo vláde, ktorú by prípadne zostavil objavili ľudia z minulosti a konkrétne aj Ivan Lexa.