Miernejší verdikt krajského súdu voči vinníkom tragédie vo VSŽ
KOŠICE 21. januára (SITA) - Krajský súd (KS) v Košiciach dnes vyniesol právoplatný rozsudok voči vinníkom železiarenskej tragédie v roku 1995, pri ktorej zahynulo 11 ľudí, 344 sa priotrávilo oxidom uhoľnatým a niekoľko tisíc ďalších bolo ohrozených. Súd u
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
znal bývalého technického riaditeľa divízneho závodu Energetika VSŽ Oceľ s.r.o., Košice Alexandra Dudinského a exmajstra divízneho závodu Koksovňa rovnakej spoločnosti Vladislava Muránskeho za vinných. V prvom prípade rozsudok znel odsúdený na dva roky väzby s trojročnou podmienkou, v druhom KS upustil od potrestania. KS ako odvolací súd zrušil pôvodný rozsudok Okresného súdu Košice II v plnom rozsahu a vyniesol nový miernejší. Podľa pôvodného verdiktu bol Dudinský odsúdený na tri roky väzby nepodmienečne, Muránsky na peňažný trest 20 000 Sk za spôsobenú materiálnu ujmu. Ako po vyhlásení rozsudku povedal Dudinský, necíti sa byť vinným a nemá dojem, že by bol iba on zodpovedný za následky tragédie. "Bol som na najnižšej úrovni riadenia," uviedol. K tomu, či by sa na lavici obžalovaných mali ocitnúť aj vtedajší vrcholoví manažéri VSŽ Alexander Rezeš, Ján Smerek a ďalší sa Dudinský odmietol vyjadriť. Prokurátor Michal Soročin povedal, že opravný prostriedok voči rozhodnutiu KS zrejme podávať nebude. Aby mohol súd rozhodovať o prípadnej vine za tragédiu aj v prípadoch členov vtedajšieho topmanažmentu VSŽ, musel by dať podnet na obnovenie konania generálny prokurátor.
Príčinou výbuchu vo VSŽ 27. októbra 1995, po ktorom začal do ovzdušia unikať jedovatý oxid uhoľnatý, bolo nedodržanie technologickej disciplíny pri zváraní potrubia vysokopecného plynu. Každú hodinu unikalo do vzduchu priemerne 50 000 kubických metrov vysokopecného plynu. Tragické následky malo podcenenie situácie, ktorú kompetentní považovali iba za prevádzkovú poruchu. Nedostatočný bol monitoring plynu, zabezpečenie priestoru, tok informácií, nesystematické meranie oxidu uhoľnatého v ovzduší a varovanie pracovníkov v ohrozených prevádzkach. Podľa správy komisie príčina tragických následkov havárie vo VSŽ tkvela v nevenovaní dostatočnej pozornosti celej oblasti havarijného plánovania.