Košice 21. januára (TASR) - Krajský súd v Košiciach zrušil dnes v plnom rozsahu vlaňajší rozsudok Okresného súdu Košice 2 nad Ing. Alexandrom Dudinským a Ladislavom Muránskym, obžalovanými v kauze prevádzkovej havárie VSŽ v roku 1995. Na otravu vysokopecným plynom zomrelo vtedy osem pracovníkov firmy a 12 utrpelo ťažkú ujmu na zdraví.
Podľa nového rozsudku, ktorý je právoplatný, súd síce uznal bývalého riaditeľa divízneho závodu Energetika VSŽ Dudinského vinným z trestného činu všeobecného ohrozenia, avšak podľa miernejšieho ustanovenia ako to bolo v prvostupňovom rozsudku. Zrušil aj výrok o treste. Pôvodný rozsudok tri roky nepodmienečne so zaradením do 1. nápravnovýchovnej skupiny zmenil na dva roky odňatia slobody s podmienečným odkladom na tri roky. Súd zohľadnil najmä to, že dôsledky havárie boli v príčinnej súvislosti aj s inými okolnosťami, na ktoré obžalovaný nemal priamy dosah. Svoju úlohu zohral podľa predsedníčky senátu Anny Kohútovej aj vyše šesťročný odstup od skutku i terajšiu všeobecne dobrú povesť obžalovaného.
Krajský súd odsúdil bývalého majstra divízneho závodu Koksovňa Ladislava Muránskeho pre trestný čin všeobecného ohrozenia taktiež podľa miernejšieho ustanovenia ako prvostupňový súd. Pôvodný peňažný trest 20 000 korún zrušil a upustil od uloženia trestu. Súd zohľadnil nielen okolnosti havárie, vyplývajúce zo svedeckých výpovedí, ale aj skutočnosť, že ak by bol Muránsky podľa novej kvalifikácie skutku odsúdený do 1. augusta minulého roku, vzťahovala by sa na neho amnestia prezidenta republiky.
Dudinský napriek zmiernenému podmienečnému trestu vyjadril v rozhovore pre médiá nespokojnosť s rozsudkom. Necíti sa byť vinným. Ako zdôraznil, "nejde o výšku trestu, ale o výrok o vine, ktorý ho spolu s rodinou bude sprevádzať celý život". Odmietol odpovedať na otázku, či by na lavici obžalovaných nemal sedieť niekto z vtedajšieho topmanažmentu. Odsúdený, ako sa vyjadril, zváži podanie mimoriadneho opravného prostriedku na Najvyšší súd SR.
Vo VSŽ, a. s., Košice, došlo 27. októbra 1995 k havárii na opravovanom plynovom potrubí a nekontrolovateľnému úniku vysokopecného plynu. Okrem ôsmich pracovníkov, zomreli aj traja civilisti, ktorí boli v areáli VSŽ náhodne. Na zisťovanie príčin havárie zriadili vládnu komisiu, ktorej predsedal vtedajší štátny tajomník MV SR Pavol Kačic. Ako vyplynulo z nej i z početných svedeckých výpovedí, "vo VSŽ na celej čiare zlyhal bezpečnostný systém a ochrana pracovníkov".