Bratislava 18. marca (TASR) - Počet týraných a zneužívaných detí na Slovensku podľa niektorých odborníkov narastá. Čiastočne je to len zdanie, pretože v predchádzajúcom režime boli tieto javy tabuizované. Za sociálnymi dôvodmi, pre ktoré boli deti umiestňované v detských domovoch, sa často skrývalo práve týranie, či zneužívanie, uviedla psychologička a riaditeľka Detského krízového centra Srdiečko v Banskej Bystrici Eleonóra Kúdelková. Prax za ostatné roky však podľa nej potvrdzuje skutočný nárast takýchto prípadov.
Ako ďalej uviedla v rozhovore pre TASR, "na deti má dopad celková duchovná i ekonomická situácia v spoločnosti. Dlhodobá nezamestnanosť negatívne vplýva na psychiku dospelých, ktorí častejšie siahnu po alkohole. V istej fáze sa človek, ktorý pravidelne pije, dostane do polohy agresora a členovia rodiny sa stávajú obeťami násilia." Podľa Kúdelkovej varujúco narastá aj počet žien-alkoholičiek. Prirodzeným dôsledkom alkoholizmu ženy je zanedbávanie detí, niekedy spojené s týraním.
Alkohol býva nezriedka sprievodným javom pri zneužívaní detí rodičmi, pri ktorom sa začína prejavovať aj vplyv pornofilmov. Novým javom, ktorý sa objavil v posledných rokoch, je pohlavné zneužívanie medzi mladistvými a maloletými. Ako Kúdelková pripomenula, v minulosti bol vynútený sex medzi 17-ročnými, ale najmä 12-ročnými, zriedkavý. Za súčasným stavom vidí negatívny vplyv niektorých televíznych programov, čiastočne je dôsledkom aj prístupu rodičov, ktorý formuje postoj detí k sexuálnemu životu. "Potvrdzuje to aj prípad dvoch tehotných sestier vo veku 13 a 14 rokov, ktoré pochádzali z normálne fungujúcej rodiny. O sexe sa v rodine nehovorilo a dievčatá k nemu vplyvom televíznych seriálov pristupovali, ako k niečomu, čo treba vyskúšať."
Ak vezmeme do úvahy, že ľudia, ktorí boli v detstve týraní, či zneužívaní, majú v dospelom veku sklony rovnako sa správať k vlastným deťom, je súčasná situácia hrozivá, zdôraznila riaditeľka Detského krízového centra. "Treba si uvedomiť, že to, s čím sa stretávame v zariadeniach je len špička ľadovca. Mnoho ľudí sa pritom denne stretáva s týraním detí napríklad u susedov bez toho, aby si splnil svoju oznamovaciu povinnosť. Je časté, že rodičia pristupujú k dieťaťu ako ku svojmu majetku," uviedla Kúdelková. Ako dodala, rovnako častý je aj ľahostajný postoj k zneužívaniu a týraniu detí zo strany polície.