SME

Po ozdravení bánk nasleduje podľa J. Kollára privatizácia

BRATISLAVA (SITA) - Proces ozdravenia slovenských bánk je nevyhnutný a vedie k tomu, aby po jeho skončení mohli byť banky sprivatizované. V rozhovore pre tlačovú agentúru SITA to uviedol podpredseda predstavenstva Ľudovej banky, a. s. Bratislava, Jozef ..

BRATISLAVA (SITA) - Proces ozdravenia slovenských bánk je nevyhnutný a vedie k tomu, aby po jeho skončení mohli byť banky sprivatizované. V rozhovore pre tlačovú agentúru SITA to uviedol podpredseda predstavenstva Ľudovej banky, a. s. Bratislava, Jozef Kollár. Ako ďalej dodal, tento proces bolo potrebné naštartovať už pred štyrmi rokmi, keďže jeho odďaľovanie len prehĺbilo problémy nielen v bankovom sektore, ale aj v oblasti verejných financií. "Aj napriek tomu hodnotím začatie tohto procesu veľmi pozitívne, keďže problémy predovšetkým v dvoch najväčších bankách v SR narástli do enormných výšok," zdôraznil.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Privatizácia niektorých bánk by podľa neho nemala byť nástrojom, ale cieľom. "Ozdravenie bánk je len predprípravou cieľovej fázy, ktorou by mala byť privatizácia. Jedine privatizáciou sa totiž do ekonomiky dostane nový kapitál a v prípade bánk sa ich podarí ozdraviť," pripomenul. Pritom poukázal na prípad Českej republiky, kde prebiehajú aktívne rozhovory o privatizácii najväčších bánk ako ČSOB a Komerční banka a o tom, koľko percent by sa malo dostať do rúk strategického investora.

"Nikto na slovenskom trhu nemá dostatok kapitálu na sprivatizovanie dvoch najväčších bankových inštitúcií. Vstup zahraničného investora preto vidím ako nevyhnutný," skonštatoval. Ak sa proces privatizácie bankového sektora neodštartuje a razantne neukončí, prinesie podľa neho turbulencie na celom bankovom trhu. Ani banke s obrovským podielom primárnych zdrojov a nezávislej od medzibankového trhu by to podľa neho neprinieslo úžitok. "Ak budú v zlej finančnej situácii najväčší hráči na trhu, svojou chorobou nakazia aj ostatných," zdôraznil.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 16 678
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 369
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 4 856
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 561
  5. Plátené tašky a opakované použitie 3 698
  6. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 3 512
  7. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 3 122
  8. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 2 673
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pamätník Memoranda národa slovenského v Martine.

Výročie si pripomenuli predseda parlamentu aj ZMOS.


TASR 2

Na juhu sa očakávajú aj vysoké teploty.


TASR
Ilustračné foto.

Návštevnosť v kúpeľoch dosiahla úroveň spred pandémie.


TASR 2
Národná rada Slovenskej republiky.

Na Slovensku je aktívnych 55 strán či hnutí.


TASR 13

Sportnet

Futbalisti FC Spartak Trnava.

S už bývalými zverencami sa prišli rozlúčiť aj Michal Gašparík s asistentom Mariánom Hodulíkom.


TASR
Aryna Sabalenková (vľavo) a Coco Gauffová na Roland Garros.

Dve najvyššie postavené tenistky v rebríčku WTA sa vo finále stretnú opäť po mesiaci. Ich vzájomná bilancia je vyrovnaná.


Michaela Churavá
Slovenskí futbalisti.

Pozrite si TV program prípravného futbalového zápasu, v ktorom Slovensko čelí Grécku. Kde sledovať zápas?


Centrálny kurt Philippa Chatriera počas zápasu Lorenzo Musetti - Carlos Alcaraz v semifinále Roland Garros 2025.

Núdzové riešenie z 80-tych rokoch 19. storočia sa ukázalo ako revolučné.


Jan Kamarád
SkryťZatvoriť reklamu