Bratislava 10. mája (TASR) - Vláda dnes nezaujala stanovisko k poslaneckému návrhu zákona o preukazovaní pôvodu majetku. Poslanci budú o návrhu rozhodovať bez odporúčania vlády. Opozičný Smer v ňom chce presadiť, aby prokurátor mohol požiadať osobu vlastniacu majetok vo výške viac ako šesť miliónov korún o vysvetlenie, ako ho nadobudla.
Minister spravodlivosti Daniel Lipšic kabinetu pritom odporúčal, aby vyslovila s návrhom s pripomienkami súhlas.
Povinnosť preukazovať legálnosť svojho majetku by sa mala týkať najmä prípadov, keď hodnota majetku presahuje tisícnásobok minimálnej mzdy, čo je cca šesť a pol milióna korún. Dotknuté osoby by mali preukázať, že majetok nadobudli z legálnych, jasne preukázaných a zdanených príjmov.
Ak dotyčný občan nebude vedieť preukázať, z akých príjmov nadobudol svoj majetok, generálny prokurátor alebo ním poverená osoba dá návrh na súd, aby sa vec riešila v civilnom konaní. Ak sa "podozrivému" pred súdom nepodarí preukázať, že majetok nadobudol legálnym spôsobom, prepadne v prospech štátu.
Osobitne by sa mal tento zákon týkať ústavných činiteľov, vyšších štátnych funkcionárov a ďalších osôb, ktoré prijímali dôležité hospodárske alebo finančné rozhodnutia po 1. januári 1990 a ktoré "hodnoverne nepreukázali legálny pôvod a spôsob nadobudnutia svojich majetkových prírastkov". Dôkazné bremeno by mala niesť podozrivá osoba, a nie štát. Podľa predkladateľov by mal zákon postihovať predovšetkým "veľké ryby", nie bežných občanov.
Už na marcovej schôdzi parlamentu návrh poslanci posunuli do druhého čítania. Poslanci za Smer ako autori zákona avizovali, že sú ochotní robiť kompromisy v jeho znení. Podmienkou je však zachovanie dôkazného bremena na podozrivej osobe, s čím súhlasí i minister spravodlivosti Daniel Lipšic. Práve ustanovenia o dôkaznom bremene však prekážajú časti snemovne, najmä ĽS-HZDS, ktorá návrh v marci nepodporila.
Ústavnoprávny výbor NR SR odporučil plénu parlamentu, aby návrh zákona vrátil jeho predkladateľovi na prepracovanie. Gestorský výbor zároveň podporil zmenu v zákone s tým, aby dôkazné bremeno pri preukazovaní majetku neniesla preverovaná osoba, ale štát.