Jamrich: MPSVR ušilo jeden kabát na rozličné činnosti, čo je absurdné
BRATISLAVA 24. januára (SITA) - Súčasné znenie Zákonníka práce (ZP) a zákona o verejnej službe, ktoré nadobudnú účinnosť 1. apríla, skomplikujú výrazným spôsobom chod slovenských divadiel. Podľa generálneho riaditeľa Slovenského národného divadla (SND) Du
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
šana Jamricha "ušilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR SR) týmito normami jeden kabát na rozličné činnosti, čo nezodpovedá zdravému rozumu." Ako dnes uviedol pre agentúru SITA, spomínané zákony sú dôkazom toho, že ministerstvo nepochopilo a ani sa nesnaží pochopiť špecifiká divadelnej činnosti. Jamrich nesúhlasí ani s tvrdeniami predstaviteľov MPSVR, podľa ktorých sa oba zákony uplatňujú aj v krajinách Európskej únie. Divadelná činnosť, veľtrhy i množstvo ďalších činností sú však podľa generálneho riaditeľa vyňaté spod účinnosti týchto noriem.
Zákonník práce stanovuje pracovný týždeň na 48 hodín týždenne aj s nadčasmi a okrem toho presne definuje aj režim nepretržitého odpočinku. Divadelníkom pritom zatiaľ nikto z MPSVR nevysvetlil, či budú môcť hrávať aj v sobotu a v nedeľu. Zákonník zároveň obmedzuje aj pedagogickú činnosť aktívnych divadelných umelcov, ktorí vyučujú popri účinkovaní na umeleckých školách. "Úradníci MPSVR nie sú schopní pochopiť, ako môže niekto pracovať viac ako 48 hodín do týždňa, nechápu, že herci berú učenie ako svoje poslanie," vyhlásil Jamrich. Stratou týchto pedagógov by zároveň mohli školy stratiť akreditáciu. Podľa šéfa SND obe normy prinesú divadlám množstvo problémov, najzávažnejšie však je, že vďaka nim príde verejnosť o 120 predstavení do roka a divadlo stratí okolo 50 tisíc divákov.
SND bude musieť prepustiť mnohých zamestnancov, ktorí síce už roky dobre vykonávajú svoju prácu, ale teraz nebudú spĺňať vzdelanostné kritériá. Zákon totiž stanovuje ako podmienku vzniku služobného pomeru odbornú kvalifikáciu všetkých zamestnancov. Odchod z divadla sa tak nebude týkať len neumeleckých pracovníkov, ale aj hereckých osobností. Rada ministerstva, že si divadlo môže pomôcť externými zmluvami, je podľa Jamricha absurdná. Divadelný repertoár je totiž odkázaný na stálych zamestnancov a žiadne divadlo si to nebude môcť dovoliť ani z finančných dôvodov.
Jamrich však verí, že ZP, aj zákon o verejnej službe bude zmenený. "Verím, že zvíťazí zdravý rozum", povedal. Zároveň dúfa, že budú prijaté novely oboch zákonov, ktoré vypracovalo Ministerstvo kultúry SR. Tie podľa neho vyhovujú chodu divadelnej činnosti.