KOZ: V sociálnej reforme požadujú garanciu životného minima
BRATISLAVA 24. januára (SITA) - Tripartita bude v piatok rokovať o návrhu zákona o sociálnom poistení. Z materiálu, ktorý na rokovanie k tomuto bodu predloží Konfederácia odborových zväzov (KOZ) vyplýva, že návrh zákona podľa predstaviteľov odborov nerieš
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
i reformu komplexne a javí sa príliš komplikovaný a neprehľadný. KOZ žiada od štátu plnú garanciu celého systému sociálneho poistenia. Keďže účasť v tomto systéme poistenia je na základe zákona povinná pre každého občana, znamená to, že štát musí zabezpečiť tiež nároky, ktoré mu z účasti v tomto systéme vyplývajú - napríklad vopred definovať výšku dávok, na ktoré občanovi po splnení povinností vznikne nepopierateľný nárok.
KOZ SR žiada určenie minimálnej úrovne nemocenských dávok najmenej na úrovni životného minima. Celý zákon je podľa odborov reštrikčný, najmä k tehotným ženám a rodičom starajúcim sa o malé deti. Navrhovaná zmena výpočtu nemocenských dávok bude znamenať zníženie príjmu žien a mladých rodín s deťmi, nakoľko ich príjem počas tehotenstva a rodičovstva môže klesnúť pod úroveň životného minima. Ďalší negatívny dopad na ženy-matky bude mať nová úprava dôchodkového poistenia, v zmysle ktorej sa za náhradný čas počas tehotenstva a materstva bude toto obdobie zaratúvať iba vo výške 0,3 osobného mzdového bodu, čo je menej ako úroveň minimálnej mzdy.
Nie je tiež podľa odborov akceptovateľné, aby nový dôchodkový systém nepredpokladal garanciu minimálneho dôchodku na dôstojnej úrovni, teda najmenej na úrovni životného minima. Aby nový spôsob výpočtu dôchodkovej dávky znamenal pre určitú skupinu poistencov taký podstatný pokles, ako napríklad pri hodnote osobného mzdového bodu 0,5 a 25 odpracovaných rokoch. V tomto prípade sa v súčasnosti priznáva dôchodok 4447 korún a podľa nového vzorca výpočtu to bude iba 1798 korún. Je neúnosné, aby dôchodok pri celoživotnej práci a platení poistného predstavoval asi polovicu sumy životného minima. KOZ tiež zásadne nesúhlasí, aby sa prostriedky rezervných fondov nemocenského, dôchodkového a úrazového poistenia spájali. Proti zvýšeniu dôchodkového veku žien na 60 rokov do roku 2019 nenamietajú, ak bude do nového dôchodkového poistenia zavedený inštitút predčasného odchodu do dôchodku.