Bratislava 25. januára (TASR) - Jeden z autorov návrhu nového zákona upravujúce konflikt záujmov Ladislav Orosz verí, že táto právna norma bude schválená v Národnej rade SR. Odôvodnil to tým, že v komisii, kde sa pripravovala, boli zástupcovia takmer všetkých poslaneckých klubov, ktorí návrh aj podpísali.
Na tlačovej besede po seminári Riešene konfliktu záujmov v Bratislave Orosz naznačil dve možné riziká, prečo ho nemusia poslanci podporiť. Jedným je otázka, či má byť súčasťou požiadaviek na nezlučiteľnosť funkcií aj požiadavka nezlučiteľnosti funkcie poslanca NR SR s funkciou starostu obce a predsedu vyššieho územného celku. "V tejto otázke sú predkladatelia otvorení diskusii," povedal Orosz. Druhé potenciálne nebezpečenstvo hrozí v súvislosti s témou majetkových priznaní.
Na seminári sa zúčastnila britská splnomocnenkyňa pre ochranu verejného záujmu Sarah Tyermanová. Poukázala na rozdielnosť úpravy konfliktu záujmov verejných činiteľov. Vo Veľkej Británii nie je konflikt upravený v zákone, na Slovensku áno. "Nie je to však len otázka toho, či je to v zákone, alebo nie. Je to aj vec, ktorá sa týka zmeny správania, výchovy, povzbudzovania, nabádania ľudí pracujúcich vo verejnej sfére, ako aj rád a usmernenia," konštatovala Tyermanová.
Organizátormi podujatia boli Parlamentný inštitút NR SR, Transparency International Slovensko a Americká komora právnikov. So svojimi názormi vystúpil český poslanec Zdeněk Koudelka (ČSSD), autor návrhu zákona o konflikte záujmov Ladislav Orosz a šéf Združenia miest a obcí Slovenska Michal Sýkora.
Nové znenie ústavného zákona o konflikte záujmov by malo nadobudnúť účinnosť 1. mája tohto roku. V prvom čítaní sa ním bude zaoberať najbližšie rokovanie NR SR.
Návrh ústavného zákona podpísali Ján Cuper (HZDS), Alexej Ivanko, Jozef Kužma, František Halmeš (obaja SDK), predseda NR SR Jozef Migaš, Ladislav Orosz, podpredseda Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií štátnych funkcionárov Stanislav Bartoš (všetci SDĽ), Miklós Fehér, Árpád Duka-Zólyomi (obaja SMK), podpredseda parlamentu Pavol Hrušovský (KDH) a nezávislí členovia snemovne Peter Kresák, Štefan Šlachta, Robert Fico, Miroslav Kotian.