Smolenice 25. januára (TASR) - Možnosťami medziobecnej spolupráce a inštitútom spoločných obecných úradov sa dnes v Smoleniciach zaoberali účastníci konferencie o nových impulzoch v realizácii reformy verejnej správy na Slovensku.
V obciach, ktoré majú menej ako tisíc obyvateľov, najväčší podiel miestnych daní slúži na krytie mzdových nákladov. Vzhľadom na to, že z celkového počtu 2 880 obcí majú dve tretiny menej ako 1 000 a väčšina z nich menej ako 500 obyvateľov, vznikajú problémy s výkonom odovzdaných a prenesených kompetencií. Vyplýva to z materiálu, ktorý v rámci projektu medziobecnej spolupráce vypracovalo Ministerstvo vnútra (MV) SR v kooperácii zo Združením miest a obcí SR, Kanadským urbanistickým inštitútom a Centrom rozvoja samospráv. Ako v tejto súvislosti uviedol štátny tajomník MV SR Ivan Budiak, nie všetky obce sú schopné prevziať kompetencie v plnom rozsahu. Združovanie do spoločných obecných úradov im umožní vykonávať aj tie najnáročnejšie kompetencie. Účastníci v diskusii upozornili na problémy obcí so zriaďovaním spoločných obecných úradov, týkajúce sa najmä nedostatočného finančného zabezpečenia. Zároveň navrhli východiská, ktoré sa stanú teoretickým základom čo najlepšieho usporiadania vzťahov medzi obcami.
Podľa Budiaka novela zákona o obecnom zriadení dáva väčšie právomoci obciam a mestám pri vytváraní nielen vnútroštátnej, ale najmä cezhraničnej spolupráce v porovnaní s minulosťou a je v súlade s platnou legislatívou Európskej únie, preto nevidí dôvod na prípravu novej právnej normy. Podnety a pripomienky zo strany predstaviteľov miest a obcí MV SR zhodnotí a zapracuje do metodických pokynov, ktoré budú pre obce návodom ako postupovať pri vytvorení a rozvoji medziobecnej spolupráce.