BRATISLAVA. Vážne znepokojenie a pochybnosť, či nový zákon o hazardných hrách reálne prinesie prísnu reguláciu hazardu na Slovensku, vyjadrilo občianske združenie Aliancia za čistú hru – Clarify v liste adresovanom poslancom Národnej rady SR.
Príčinou obáv mimovládnej organizácie sú desiatky pozmeňujúcich návrhov poslancov, ktoré nesystémovosťou narúšajú zámer účinne regulovať hazardné hry.
Opatrenie v prospech hazardnej lobby
„Týka sa to hlavne snahy znížiť počet herní a výherných automatov. Poslancov žiadame, aby pri hlasovaní k zákonu o hazardných hrách nepodporili pozmeňujúci návrh poslancov Emila Ďurovčíka (Smer-SD), Radovana Baláža (SNS) a Irén Sárközy (Most-Híd), ktorým sa má stanoviť maximálne kvórum pre počet výherných automatov v herni na 40 kusov. Ide totiž o nesystémové opatrenie v prospech hazardnej lobby," zdôrazňuje zástupca riaditeľa Aliancie Tomáš Szmrecsányi.
"Rezort financií, zdá sa, na poslednú chvíľu prišiel s protiopatrením voči našej zásadnej požiadavke zvýšiť minimálny počet automatov v herniach na 20 kusov a v kasínach na 50 kusov, čím by sa účinne zasiahlo voči ich hustote a dostupnosti v obciach a mestách,“ uviedol Tomáš Szmrecsányi.
Viacero paralelných herní
Podľa združenia návrh troch koaličných poslancov smeruje k zabetónovaniu malých prevádzok hazardných hier a umožňuje prevádzkovať ich v malometrážnych a pofidérnych zariadeniach najmä v centrách miest, kde sú na očiach hráčov, verejnosti aj mládeži.
„Návrh umožňuje podnikateľom zriadiť si viacero paralelných herní nielen v jednom meste, ale aj po celom Slovensku, čím sa herne stávajú dostupnejšie. Toto opatrenie neguje všetky dobre mienené ochranné opatrenia na ochranu hráčov, pretože alfa a omega regulácie hazardu je v znižovaní počtu prevádzok legitímnymi nástrojmi, z ktorých zvyšovanie minimálneho kvóra sa javí aj ako najtransparentnejšie,“ dodáva Szmrecsányi.
Zvyšovať minimálne kvórum prístrojov
Aliancia je presvedčená, že keby sa podľa ich návrhu ďalej zvyšovalo minimálne kvórum prístrojov, nútilo by to firmy zatvárať menšie prevádzky, obmedzila by sa ich hustota a tým aj dostupnosť, a naopak, musela by sa zvyšovať kvalita, náročnosť, vrátane finančnej.

„Toto je podstata skutočnej efektívnej a systémovej regulačnej politiky štátu,“ upozorňuje zástupca riaditeľa Aliancie.
Medzi základné zmeny, ktoré návrh prináša, patrí najmä umožnenie súkromným domácim spoločnostiam ako aj firmám z Európskej únie uchádzať sa o licencie na hazardné hry na internete.
Podľa aktuálnej legislatívy má totiž na prevádzkovanie týchto hier monopol národná lotériová spoločnosť Tipos.
S novými pravidlami súvisí aj nové vymedzenie druhov hazardných hier a vymedzenie novej štruktúry a hierarchie licencií.
Novinkou má byť aj nový Úrad pre reguláciu hazardných hier, ktorý má mať kontrolu hazardu na starosti.
Nový zákon zavádza novinky aj v oblasti ochrany hráčov. Zvyšuje sa napríklad minimálny počet výherných prístrojov v prevádzke na 15 kusov a obmedzujú sa prevádzkové hodiny herní s tým, že v čase od 3:00 do 10:00 bude hranie zakázané.
Rozširujú sa tiež kompetencie obcí, ktoré napríklad budú môcť počas určitého počtu dní v roku zakázať niektoré druhy hazardných hier. Obce tiež po novom rozhodnú o tom, či budú mať herne v blízkosti škôl alebo škôlok.
Z novej legislatívy by mal ťažiť aj rozpočet. Za udelenie licencií a z následných poplatkov by malo podľa prepočtov rezortu financií v budúcom roku do verejných zdrojov pribudnúť vyše 64 mil. eur, v roku 2020 dodatočných takmer 25 mil. eur.
Na druhej strane zriadenie nového úradu si vyžiada ročné náklady zhruba 6 mil. eur. Nový zákon má navrhovanú účinnosť od 1. marca budúceho roka.