BRATISLAVA. Ministerstvo životného prostredia bude môcť od nového roka zamietnuť návrh na určenie prieskumného územia, ak by to bolo v rozpore s verejným záujmom.
Vyplýva to z novely geologického zákona od Mosta-Híd, ktorú v utorok 107 hlasmi schválil parlament.
Možnosť zamietnutia návrhu na určenie prieskumného územia mala byť aj vtedy, ak by ložisko vyhradeného nerastu nebolo možné v budúcnosti využívať. Táto možnosť však schválením pozmeňujúceho návrhu z novely vypadla.

Právna norma zároveň určuje povinnosť ministerstva, ako správneho orgánu konajúceho vo veci núteného obmedzenia vlastníckeho práva, dôkladne sa v konaniach zaoberať otázkou prevažujúceho verejného záujmu.
"Doterajšia úprava takúto povinnosť ministerstvu výslovne neukladá," uviedli predkladatelia.
Novela má podľa nich skvalitniť rozhodovaciu činnosť ministerstva a súčasne zlepšiť postavenie vlastníka záujmovej nehnuteľnosti.
Z rokovania parlamentu:
Do elektronickej zdravotnej knižky pacienta bude mať prístup viac osôb. Vyplýva to z novely zákona o národnom zdravotníckom informačnom systéme z dielne ministerstva zdravotníctva, ktorú 88 hlasmi schválili poslanci. Právna norma reaguje na spustenie elektronického zdravotníctva do praxe.
Po novom bude mať do elektronickej zdravotnej knižky prístup napríklad posudkový lekár úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, posudkový lekár Sociálnej poisťovne, znalec, ktorého ustanovil súd. Rovnako zdravotnícky pracovník obce alebo vyššieho územného celku, ktorý vykonáva zdravotnú posudkovú činnosť na účely posúdenia odkázanosti osoby a lekár samosprávneho kraja.
Podmienky vstupu biosimilárnych t. j. biologicky podobných liekov do systému úhrad z verejného zdravotného poistenia sa od januára 2019 zjemnia. V súčasnosti musia ich výrobcovia znížiť cenu minimálne o 30 percent v porovnaní s originálom. Po novom to má byť o 25 percent. Zmenu zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov schválil parlament cez novelu zákona o národnom zdravotníckom informačnom systéme.
Ochranu oznamovateľov korupcie a protispoločenskej činnosti má posilniť a zefektívniť špeciálny úrad - nezávislý orgán štátnej správy s celoštátnou pôsobnosťou. Zriadenie úradu je súčasťou návrhu novely zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti, ktorý plénum posunulo do druhého čítania.
Poslanci odobrili vyslanie profesionálnych vojakov do Iraku. Do oblasti pôjde do 42 príslušníkov Ozbrojených síl SR. Naši vojaci pôjdu do oblasti na pozvanie irackej vlády a budú pôsobiť v rámci poradenstva či pri výcviku. Časť z nich bude spolupracovať s vojakmi Spojených štátov amerických. Pôsobenie príslušníkov Ozbrojených síl SR sa podľa materiálu uskutoční na základe pozvania vlády Irackej republiky s cieľom poradenstva a výcviku ich ozbrojeným a bezpečnostným silám, vrátane boja proti ISIL na území Irackej republiky.
Posilniť napĺňanie kompetencií Štátnej školskej inšpekcie a pomôcť reforme systému výchovného poradenstva a prevencie je od januára 2019 účelom novely zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve, ktorú 95 hlasmi odobrili poslanci NR SR. Zmeny predložili Ľubomír Petrák, Martin Glváč, Dušan Jarjabek, Pavol Goga (všetci Smer-SD) a Péter Vörös (Most-Híd). Poslanci konštatujú, že v praxi boli pri výkone inšpekčnej činnosti identifikované viaceré problémy súvisiace s tým, že kontrolované subjekty nevytvárali podmienky na výkon kontroly. Zámerom novely je podľa nich "zvýšiť právnu istotu kontrolovaných subjektov nastavením jednoznačných pravidiel na úpravu výstupných materiálov, teda správ o výsledkoch školskej inšpekcie".
Poslanci posunuli do druhého čítania návrh zákona o poskytnutí pomoci v poľnohospodárskej prvovýrobe z dielne SNS. Návrh zákona upravuje poskytovanie pomoci podnikateľovi v poľnohospodárskej prvovýrobe, ktorým je fyzická alebo právnická osoba, formou úhrady zaplatenej časti spotrebnej dane z minerálnych olejov.
Poslanci za Most-Híd presadili predĺženie prechodného ustanovenia zákona o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení, aby základné školy mohli naďalej čerpať príspevok na skvalitnenie podmienok na výchovu a vzdelávanie žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia. Školy mohli čerpať takýto príspevok od 1. septembra 2016, ak mali v evidencii žiakov, ktorí boli zariadeniami výchovného poradenstva a prevencie diagnostikovaní ako žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia. Navrhovaná úprava, ktorú NR SR posunula do druhého čítania, má priniesť predovšetkým potrebný priestor na jednoznačnejšiu, systematickejšiu a prehľadnejšiu úpravu financovania výchovy a vzdelávania detí zo sociálne znevýhodneného prostredia.
Duchovní, ktorí pôsobia v polícii alebo ozbrojených silách, nebudú musieť nosiť zbraň. V novele zákona o Policajnom zbore to navrhujú poslanci za SNS. Ich návrh parlament posunul do druhého čítania.
Do druhého čítania prešiel návrh novely zákona o Vojenskej polícii. Návrh Ministerstvo obrany SR predkladalo v záujme zefektívnenia výkonu služby Vojenskej polície a v reakcii na platné legislatívne predpisy. Novela má upraviť úlohy a oprávnenia vojenských policajtov vzhľadom na vývoj policajno-bezpečnostnej situácie v rezorte obrany. Tiež má vytvoriť podmienky na kvalitnejšiu a efektívnejšiu činnosť Vojenskej polície v prípadoch ochrany lietadiel vo vojenských službách, pri riadení premávky vozidiel zahraničných ozbrojených síl na území Slovenska či pri plnení úloh, ktoré vyplývajú z medzinárodných zmluvných záväzkov. Posilnia sa aj možnosti donucovacích prostriedkov a ich využitia v praxi. Ministerstvo chce tiež predísť zneužívaniu vojenských znakov, rovnošiat či služobných preukazov.
Národná rada posunula do druhého čítania návrh zákona o sprístupňovaní strelných zbraní a streliva na civilné použitie na trhu. Potrebu prijatia novej legislatívy odôvodnil Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo SR tým, že je nutné zosúladiť právnu úpravu v oblasti strelných zbraní a streliva na civilné použitie. V prípade schválenia návrhu Národnou radou SR bude zákon účinný od 1. apríla 2019. Po novom budú musieť nové zbrane a ich výrobcovia splniť zákonom stanovené parametre. Každá zbraň musí byť riadnym spôsobom označená výrobným číslom, platí to aj v prípade streliva.
Poslanci posunuli do druhého čítania poslanecký návrh Petra Antala, Irén Sárközy a Andreja Hrnčiara, ktorým sa mení zákon o cenách. Cieľom predloženého návrhu zákona je nastaviť jasné pravidlá pre dohodovanie cien v prípade, ak jedným z účastníkov (väčšinou ide o osobu kupujúceho) je subjekt vo výhodnejšom hospodárskom postavení. Zároveň sa do zákona zavádza nový pojem „obchodná prirážka“, ktorá súvisí s ďalším predajom nakúpeného tovaru a ktorá je dôležitým pojmom pre porovnanie korektnosti prístupu obchodníka ku svojim dodávateľom.