BRATISLAVA. Generálna prokuratúra vydala príkaz, aby bolo všetkých dvanásť aktivistov Greenpeace prepustených.
Aktivisti v stredu vyliezli na ťažobnú vežu hornonitrianskych baní a zavesili tam transparent s výzvou: "Skončite dobu uhoľnú".
Okresný súd v Prievidzi rozhodol, že ich treba väzobne stíhať z obavy, že budú pokračovať v trestnej činnosti proti baniam. Podľa Čižnára je to však nesprávne rozhodnutie.
„Dôvody takzvanej pokračovacej väzby tam absolútne neexistujú,“ povedal Čižnár.
Súd by mal podľa generálneho prokuratúra aktivistov okamžite prepustiť.
Greenpeace Slovensko sa Čižnárovi na svojej Facebookovej stránke poďakovalo.
"Je to správny prvý krok v tomto nezmyselnom procese. Teraz očakávame spravodlivé posúdenie nenásilného protestu odvážnych aktivistov a aktivistiek proti škodlivému uhoľnému priemyslu," píše Greenpeace.
Akcia Greenpeace
Greenpeace upozorňovali na spornú ťažbu hnedého uhlia dlhšie, napríklad zverejnili výsledky merania arzénu v pôde a robili medzi ľuďmi prieskum, či súhlasia s ďalším fungovaním bane.

Minulý týždeň sa rozhodli, že vniknú do priestorov baní a budú protestovať tam. Vošli nepozorovane cez bežný vchod, ktorý podľa nich nebol nijako zabezpečený.
Pri veži, ktorá slúžila na vyvážanie uhlia, sa rozdelili na dve skupiny. Časť vytvorila na zemi výkričník a zvyšok vyliezol na vežu
Bane tvrdia, že museli vežu okamžite odstaviť, pritom je jedinou cestou, ako dostať uhlie z podzemia. Potom museli podľa interných pravidiel odstaviť všetky banské pracoviská, čo podľa baní ohrozilo baníkov.
Akým spôsobom sa dostali do areálu baní zatiaľ z výsluchov nie je jasné, pretože si odporujú. Bližšie sa k tomu nevedela vyjadriť ani generálna prokuratúra.
Ohrozili baníkov?
Súd prípad kvalifikoval ako „poškodzovanie prevádzky všeobecne prospešného zariadenia“.
Vysvetlil to tým, že údajne ohrozujú verejný záujem na ťažbu uhlia, keďže vláda prikazuje Slovenským elektrárňam vyrábať elektrinu z uhlia od Hornonitrianskych baní.
„K takémuto ohrozeniu nemohlo dôjsť, pretože hoci výťah krátky čas nevyvážal uhlie na povrch, vlak s dovtedy vyťaženým uhlím premával do elektrárne Nováky naďalej a jej zásobovanie nebolo ohrozené,“ tvrdí obhajca Lukáš Opett z advokátskej kancelárie Kolíková & Partners.
Bývalí slovenskí aj českí baníci oslovení denníkom SME hovoria, že okupácia ťažobnej veže mohla teoreticky baníkov ohroziť - ak by v bani nastala krízová situácia.
Keby sa niekto zranil alebo by zavalilo šachtu a baníci by mohli odstavenú vežu núdzovo potrebovať napríklad na presun zdravotníckeho materiálu a podobne. Oslovení baníci sa však odmietli vyjadrovať na záznam.
Greenpeace argumentujú, že išli na vežu pokojne protestovať a nikoho neohrozovali. Dôkazom je podľa nich aj to, že prokurátor ich neobvinil z ohrozovania zdravia baníkov.
Aj Čižnár kvalifikáciu skutku spochybnil. Ak by naozaj ohrozovali baníkov, mala byť podľa neho kvalifikácia prísnejšia. Do úvahy napríklad prichádza trestný čin všeobecného ohrozenia.
Ak nikoho neohrozili, tak je podľa Čižnára otázne, či šlo vôbec o trestný čin.
„Kvalifikácia nie je podľa mňa šťastná,“ povedal Čižnár.
Čo bude s prokurátorom
Na prepustenie zadržaných z väzby má generálna prokuratúra podľa Čižnára právo, pretože prokurátor musí skúmať dôvody väzby v každom štádiu konania. Aj podľa neho ale ide o neštandardnú situáciu, ktorú zatiaľ využil len v zopár prípadoch.
V rozhodnutí súdu je meno sudcu anonymizované, ale podľa dostupného rozvrhu práce mala cez víkend službu sudkyňa Miriam Kohútová. Súdi najmä civilné, nie trestné kauzy.
Za právny názor sa dozorujúceho prokurátora nedá stíhať, tvrdí Čižnár a poukázal, že sa s týmto názorom stotožnila aj sudkyňa.
Či budú prokurátora disciplinárne riešiť Čižnár povedať nevedel s tým, že sa najprv musia s ním porozprávať.
„Bude sa to s ním ale viezť a bude to mať dopad na jeho kariérny postup,“ povedal Čižnár.

Beata
Balogová
