SME

Čína nikdy nemôže ovládnuť svet, tvrdí expert

Má silnú ekonomiku a investuje veľa do zbrojenia. Čo chce Čína dosiahnuť?

Zjazd Komunistickej strany Číny v Pekingu. (Zdroj: FOTO - SITA/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Žiadna iná krajina na svete neprešla za posledné desaťročia takým vývojom. "Čína je unikátny príklad vo všetkom," vysvetľuje RICHARD TURCSÁNYI, programový riaditeľ Inštitútu ázijských štúdií.

Čína odkazuje na päťtisícročnú históriu dynastií, na posolstvo komunistického vodcu Mao Ce-tunga a ekonomicky sa skôr približuje ku kapitalistickému Západu. Ako sa to dá skĺbiť do jednej spoločnosti?

Ťažko. Ale v Ázii, a teda aj v Číne dokážu skĺbiť aj to, o čom si my myslíme, že sa to nedá. Výborným príkladom sú vzťahy medzi Čínou a Taiwanom. Keď cestujete medzi týmito dvoma znepriatelenými krajinami, ktoré sa neuznávajú, nemajú problém dať vám pečiatky vedľa seba do pasu.

A niekdajší vodca Mao? Ako je to s jeho kultom v Číne, je ho naozaj všade vidieť?

Mao je v Číne je delikátnou témou. Ak to zjednoduším, nie je dobré, keď sa ním príliš oháňate, ale ani to, ak ho úplne opomeniete. Napríklad predchádzajúci premiér Wen Ťia-pao bol ku koncu svojho funkčného obdobia kritizovaný za to, že Maa nikdy nespomenul. A keď sa pýtate na to, či je ho v Číne všade vidieť, tak odpoveď znie áno. Maova podobizeň je na každej čínskej bankovke od jedného až po sto jüanov.

Prečítajte si tiež: Robiť politiku je v Číne tabu, vysvetľuje novinár Čítajte 

Súčasný čínsky prezident Si Ťin-pching a jeho otec boli obeťou čistiek počas kultúrnej revolúcie iniciovanej práve Mao Ce-tungom. Ako sa to vníma?

Zdá sa mi, že Číňania sú viac zmierení so svojou komunistickou minulosťou. Môj osobný názor je, že kým my vnímame komunizmus ako niečo nanútené, čo k nám prišlo zvonka, zo Sovietskeho zväzu, Číňania to vnímajú tak, že si ho vybojovali, nejako im pomohol a popri tom urobili aj nejaké chyby. Čo je tiež zaujímavé, na kultúrnu revolúciu nazerajú ako my na prírodnú katastrofu. Skrátka, stalo sa to, trpeli sme a bolo to veľmi zlé, ale nie je za to zodpovedný Mao.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

A tanky, ktoré v roku 1989 tvrdo potlačili protesty na pekinskom Námestí nebeského pokoja (Tchien-an-men)?

Mnoho mladých ľudí o tom veľa nevie. Opäť budem zjednodušovať, väčšina Číňanov vníma Tchien-an-men a protesty, ktoré násilne potlačili, ako nutné zlo, ktorým si museli prejsť, aby sa im neskôr darilo. V roku 2018 si bežný Číňan povie, že za posledných tridsať rokov sa jeho život kontinuálne zlepšoval - a to tak, že si to my nedokážeme ani predstaviť - a na ceste k tomuto stavu sa stalo aj niečo zlé. Mnoho Číňanov to vníma tak, že v konečnom dôsledku to dopadlo dobre. Samozrejme, že ak niekomu pri potlačení demonštrácií zomrel niekto známy, bude to chápať inak.

Čínska ekonomika je podľa niektorých expertov už najsilnejšia na svete, krajina investuje čoraz viac do zbrojenia, a tak logicky sa ponúka otázka - čo chce Čína dosiahnuť?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C5N3D na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu