BRATISLAVA. Opozičná strana Sloboda a Solidarita (SaS) v Národnej rade SR nepochodila s návrhom zrušiť prezidentskú milosť pre Mariána Kočnera, udelenú v kauze Technopol v roku 1997.
Návrh ústavného zákona, ktorý by milosť pre kontroverzného podnikateľa zrušil, nenašiel v pléne dostatočnú podporu.
Spravodlivosť pre Kočnera

Podľa opozičnej strany je v súčasnosti dôvodom na takýto návrh situácia, keď je Kočner väzobne stíhaný za kauzu zmenky a je podozrivý z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.
Podľa SaS až zrušením milosti pre Mariána Kočnera bude spravodlivosti učinené zadosť.
Myslia si to podpredsedovia strany Sloboda a Solidarita (SaS) Jana Kiššová a Ľubomír Galko a poslanci NR SR Alojz Baránik a Jozef Rajtár.
Kočner má byť blízky Smeru
SaS pred niekoľkými mesiacmi, keď vládna koalícia spojila zrušenie Mečiarových amnestií so zrušením milosti prezidenta Michala Kováča svojmu synovi, navrhovala zároveň zrušiť aj milosť Kočnerovi.
"Veď Kočner čelil rovnakému podozreniu v kauze Technopol ako Michal Kováč mladší," uviedol Rajtár v pléne parlamentu.
Sulíkovci sú si dnes už istí, že za právnymi kľučkami a výhovorkami sa skrývalo to, že Kočner bol blízkym človekom niektorých vysokých politikov Smeru.
"Práve z tohto výsadného postavenia mu plynula beztrestnosť na jeho špinavé obchody," tvrdia liberáli.
Zo zasadnutia parlamentu:
- Národná rada SR posunula návrh novely zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov do druhého čítania. Návrh predložil poslanec za SNS Peter Pamula. Cieľom novely je chrániť prevažnú časť obyvateľov bytových domov pred dlžníkmi a neplatičmi. Po schválení by mala nadobudnúť účinnosť 1. apríla 2019. Novela spresňuje pojmy tak, aby nemohlo prichádzať k rôznym výkladom, ktoré môžu spôsobiť, že pohľadávky zostávajú neuspokojené, alebo uspokojené len sčasti, pričom schodky spojené s užívaním bytu neplatiča a preddavkovými platbami do fondu prevádzky, údržby a opráv hradia obyvatelia zo svojho vrecka.
- Systém preferenčných hlasov, ktoré môžu voliči odovzdať kandidátom politických strán vo voľbách do NR SR a dostať ich tak vyššie, sa meniť nebude. Plénum NR SR totiž v stredu nepodporilo novelu volebného zákona od SaS, ktorá mala tento systém spružniť.
Činnosti pôrodnej asistentky sa z ošetrovateľskej praxe vynímať nebudú. Poslanci nepodporili návrh novely zákona o zdravotnej starostlivosti od OĽaNO. Na základe právnej normy sa mal ošetrovateľskou praxou rozumieť len výkon činností sestry.
Návrh vypustiť z Ústavy SR oprávnenie prezidenta Slovenskej republiky udeľovať amnestiu a zároveň ponechať oprávnenie prezidenta udeľovať individuálnu milosť, s ktorým prišli poslanci Národnej rady SR za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Martin Klus a Peter Osuský, plénum neposunulo do druhého čítania. Poslanci nepodporili návrh ústavného zákona, ktorým sa mení Ústava Slovenskej republiky, ako ani návrh novely Trestného zákona.
Eštebáci budú mať naďalej podstatne vyššie dôchodky ako politickí väzni. Poslanci po piatykrát odmietli návrh OĽaNO ukončiť po 29 rokoch od Nežnej revolúcie nespravodlivý a neúctivý stav v demokratickej spoločnosti. OĽaNO prišlo s návrhom novely zákona o protikomunistickom odboji, ktorým chceli zaviesť plošné zdanenie výsluhových dôchodkov pre bývalých príslušníkov štátnej bezpečnosti a ich zložiek o 50 percent. Návrhom sa mal súčasne priznať jednorazový finančný príspevok politickým väzňom, ich manželkám, manželom alebo ich vdovám a vdovcom vo výške tisíc eur.
OĽaNO nepochodilo s návrhom opatrení, ktoré mali zvýšiť otvorenosť samosprávy na Slovensku. Do parlamentu predložili poslanci za OĽaNO návrh novely zákona o slobodnom prístupe k informáciám, ten ich návrh odmietol. Poslanci sú presvedčení, že predpokladom úspešného otvoreného vládnutia sú aj ľahko dostupné a kvalitné informácie. Ak verejná správa poskytne kvalitné dáta, súkromný sektor, neziskové organizácie a samotní občania môžu podľa poslancov vytvoriť užívateľsky atraktívne koncepty, aplikácie a inovatívne služby postavené na týchto dátach. V snahe pomôcť lepšej dostupnosti informácií a otvorenému vládnutiu bolo cieľom návrhu zákona rozšírenie povinnosti zverejňovať informácie podľa zákona o slobode informácií aj na "osoby, ktoré založili právnické osoby založené povinnými osobami, ako aj na nimi založené právnické osoby". Povinné malo byť aj zverejňovanie zmlúv uzatváraných v bežnom obchodnom styku.NR SR odmietla aj návrh novely zákona o dobrovoľných dražbách z dielne hnutia Sme rodina. Cieľom predloženého návrhu zákona bolo ochrániť právo dlžníka – občana Slovenskej republiky pred záložným veriteľom, ktorý si chce uspokojiť zo zálohu premlčanú pohľadávku alebo sa domáhať uspokojenia a tým zabrániť podvodným konaniam pri dobrovoľných dražbách.
Podmienky poskytovania finančných prostriedkov na podporu audiovizuálnej kultúry sa meniť nebudú. Poslanci totiž nepodporili novelu zákona o Audiovizuálnom fonde z dielne SaS, ktorá mala tento proces upraviť. Poslanci SaS chceli zmeniť úlohu hodnotiacich komisií, ktoré by mohli odporučiť alebo neodporučiť projekt iba ako celok a iba raz, v znení obsahu a rozpočtu tak, ako bol podaný. Mali sa tým eliminovať situácie, kedy sú fondom schvaľované zvyčajne nižšie sumy ako tie, o ktoré sa žiada. Novela mala zaviesť aj úpravu, kedy by žiadosť hodnotili dve odborné komisie - umelecká odborná komisia z hľadiska celkového umeleckého hľadiska a ekonomicko-technická odborná komisia z produkčného a finančného hľadiska.
Rok 2019 by sa už mal z hľadiska rokovania pléna NR SR niesť v štandardnom režime. Nemá sa už zasadať v pondelky a dĺžka obedňajších prestávok sa vráti z jednej na dve hodiny. Po predchádzajúcej výmene názorov, ktorú vyvolal z pohľadu opozície chaotický priebeh schôdze, sa na tom v závere siedmeho rokovacieho dňa 38. schôdze NR SR dohodli zástupcovia klubov na poslaneckom grémiu. Výsledok dohody oznámil predseda parlamentu Andrej Danko (SNS). Predĺžený formát rokovacích dní majú poslanci posledné tri schôdze. Vždy takýto režim hlasovaním presadila koalícia. Podľa rokovacieho poriadku sa štandardne v pondelky nezasadá a rokovacie dni sa okrem piatka končia o 19. hodine. Posledný štvrťrok je to o hodinu dlhšie.