BRATISLAVA. Prezident SR Andrej Kiska v stredu o demisii ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslava Lajčáka (nominant Smeru) nerozhodol.
Ako povedal pred novinármi, rozhodnutie, či demisiu prijme alebo neprijme, si ešte premyslí.
Urobil tak po stredajšom rokovaní vlády. Rozhodnutie ale podľa všetkého nepadne do konca týždňa.
Lajčák zatiaľ zostáva

Lajčák rešpektuje pozíciu prezidenta SR Andreja Kisku a bude vykonávať svoje povinnosti až do prijatia rozhodnutia hlavou štátu. Uviedol to hovorca rezortu diplomacie Boris Gandel.
Ako povedal ďalej Kiska, s ministrom Lajčákom má rovnaký názor na to, že Slovensko by sa malo osobne zúčastniť na rokovaní v Marakéši a je mu ľúto, ako vláda rozhodla.
Prezident je takisto presvedčený, že v dnešnej situácii, keď preberáme predsedníctvo v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, keď eskaluje napätie na Ukrajine, by mal ministerstvo riadiť skúsený diplomat.
Ani po stretnutí premiéra Petra Pellegriniho a ministra Lajčáka u prezidenta nie je definitívne zrejmé, či minister na svojom mieste ostane.
Podľa premiéra Petra Pellegriniho stredajšie prijatie uznesenia vládou nebolo o dôvere Lajčákovi, ale jednoznačne o summite v Marakéši, a tým vláda z jeho pohľadu nevyslovila nedôveru Lajčákovi.
Ten má Pellegriniho plnú dôveru. Premiér opäť dnes poprosil prezidenta, aby neprijal Lajčákovu demisiu. Verí, že počas nasledujúcich týždňov sa situácia vykryštalizuje.
Globálny pakt OSN

Vláda v stredu odmietla schválenie migračného paktu OSN. Pre nesúhlas s týmto dokumentom sa minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák dostal do sporu s vládou a parlamentom.
Kompakt sa vypracovával vo Valnom zhromaždení OSN v čase, keď mu predsedal Lajčák.
Tento dokument obhajoval, vysvetľoval, že nezasahuje do suverenity štátov a pomôže ochrániť Slovákov a Slovenky, ktoré pracujú napríklad ako opatrovateľky v Rakúsku.
Proti tomuto dokumentu hlasovala Národná rada SR minulý týždeň, proti prijatiu kompaktu sa vyslovili strany Smer, SNS, Sme rodina a ĽSNS. Tieto strany majú problém aj s tým, aby do Marakéša išiel zástupca Slovenska prezentovať výhrady Slovenska.
Lajčák vo štvrtok, keď parlament toto uznesenie prijal, oznámil podanie demisie. Prezidentovi na stôl sa dostala v piatok.
Podľa slov prezidenta pozícii ministra rozumie, ale bol by nerád, ak by o neho Slovensko prišlo.
Za jeho zotrvanie vo funkcii sa bol u premiéra prihovoriť aj šéf Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Thomas Greminger. Slovensko bude tejto organizácii budúci rok predsedať.
Premiér Pellegrini požiadal Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, aby pripravili diplomatickú poštu, ktorá bude obsahovať slovenské pripomienky ku kompaktu a odošleme ju do Maroka.
"Požiadal som rezort zahraničia, aby pripravili poštu tak, aby som ju ešte tento týždeň podpísal a aby tam boli uvedené naše výhrady. Budeme sa snažiť o to, aby sa tieto výhrady a naše stanovisko dostalo do rúk ľuďom, ktorí konferenciu v Maroku organizujú," povedal Pellegrini.