Nedávne komunálne voľby priniesli do mnohých miest a obcí zmenu. Aj keď pre mnohých svitla nádej na lepšie časy, nič netreba nechať na náhodu.
„Obec či mesto nepatrí len starostovi či primátorovi,“ upozorňuje Vladimír Špánik, predseda správnej rady združenia ZOMOS. Každý občan má právo zúčastňovať sa zasadaní obecných a mestských zastupiteľstiev, kde môže povedať vyjadriť svoj názor. „Práve účasť občanov na zasadnutiach obce pôsobí ako prevencia zabraňujúca pokusom o zneužívanie moci.“
Ohrozené sú hlavne obce
ZOMOS, teda Združenie občanov miest a obcí Slovenska sa snaží zlepšovať verejnú kontrolu vzdelávaním aktivistov a občanov priamo v mestách a obciach. Založili ho „obyčajní“ občania, ktorí, podľa ich slov, boli nešťastní vo vlastnej samospráve. Uvedomili si, že väčšinová pozornosť sa venuje mestám a na malé a ešte menšie obce sa úplne zabúda. „Vždy sme hovorili, že dedina je čosi iné ako mesto. Tam keď starosta nemá nijakú kontrolu, nič mu nebrániť kradnúť úplne, na hulváta‘“, hovorí Špánik.
ZOMOS vyhľadáva práve obce, v ktorých obyvatelia nemajú možnosť vyjadriť názor, a snaží sa rôznymi spôsobmi presvedčiť poslancov či starostu, že to, čo robia, vedie len k neúspechu v najbližších voľbách.
Aktívni občania = kľúč úspechu
Zaujímať sa však v prvom rade podľa Špánika musí občan, pretože len sústredeným tlakom na transparentnosť obecného či mestského úradu, vyžadovaním rozumnej komunikácie, monitorovaním zverejňovaných faktúr, objednávok a zmlúv možno zabrániť neefektívnemu nakladaniu s majetkom obce z pozície občana. „Občan musí občas prísť na zasadanie zastupiteľstva a svojou aktivitou vyvinúť tlak, aby nielen zasadania zastupiteľstiev, ale aj zasadania komisií boli verejné a občania už pri návrhoch riešení problémov obce mohli dávať návrhy. Najmä v malých obciach by mali využívať možnosť pripomienkovať návrhy rozpočtu či všeobecne záväzných nariadení,“ hovorí Špánik.
Nebáť sa požiadať o pomoc
Ak občania natrafia na nekalé správanie za hranicou zákonov, nemali by sa báť obrátiť na orgány činné v trestnom konaní a v niektorých prípadoch na prokuratúru, ktorá vykonáva dozor nad zákonnosťou v samosprávach.
ZOMOS ponúka aktívnym obyvateľom miest a obcí pomoc tiež. „Ľudia nás často pozývajú do svojich obývačiek, do krčiem, vysvetľujú nám, čo sa deje, aby sme im povedali, ako sa brániť,“ hovorí V. Špánik. Spoločne sa pritom pokúšajú nachádzať možnosti a postupy, ako zamedziť zneužívaniu moci.
Ak sa vám aktivity združenia ZOMOS páčia, môžete ich podporiť pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti korupcii (9. december). Stačí ak kliknete na odkaz s heslom Podporím. Aktivity združenia podporuje aj Fond pre transparentné Slovensko, ktorý sa bojuje za transparentnosť a zdravé podnikateľské prostredie na Slovensku.
Denník SME sa v spolupráci s portálom Dobrá Krajina rozhodol vytvoriť priestor pre priblíženie príbehov ľudí a komunít, ktoré potrebujú našu pomoc. V každom z článkov našej rubriky SME za dobrú krajinu môžete priamo podporiť konkrétny projekt a aj takto sa stať aktívnou súčasťou budovania dobrej krajiny.
Autor: Simona Fiabáne, Nadácia Pontis

Beata
Balogová
