Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák prehodnotil svoje rozhodnutie a rozhodol sa zostať vo funkcii. Lajčák tvrdí, že ho presvedčili garancie, ktoré dostal od predsedu Smeru Roberta Fica a premiéra Petra Pellegriniho.

Béla Bugár
Líder koaličného Mosta-Híd Béla Bugár tvrdí, že zotrvanie ministra Lajčáka vo funkcii je pre Slovensko lepším rozhodnutím, ako keby odišiel.
"Keby odišiel, bola by to pre Slovensko veľká škoda. Je garantom našej zahraničnopolitickej orientácie," povedal.
Bugár očakáva, že Lajčák dôveryhodne vysvetlí, prečo sa napriek podanej demisii rozhodol zostať.

Miroslav Beblavý
Predseda strany Spolu Miroslav Beblavý rozhodnutie Lajčáka kritizoval. Vyčíta mu, že vo funkcii ostáva napriek tomu, že jeho podmienka na zotrvanie nebola splnená.
"A preto sa stáva ďalším ministrom, ktorého nemusí nikto brať vážne. Skutočným ministrom zahraničných vecí sa za ostatné týždne stal a zostáva agent ruských záujmov Andrej Danko. Spolu - občianska demokracia stojí naďalej za pevným ukotvením Slovenska v EÚ," povedal Beblavý.

Richard Sulík
Líder strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík je presvedčený, že minister zahraničných vecí z ústavy nemá možnosť späť vziať demisiu.
"Ale čo dokážeme spoľahlivo posúdiť je to, že Miroslav Lajčák sa diskvalifikoval ako zodpovedný politik," povedal Sulík.
Šéf SaS jeho slovám o garanciách neverí. "Veríme skôr tomu, že mu nakoniec došlo, že bez štátnej funkcie sú mu jeho diplomatické zručnosti a skúsenosti nanič," tvrdí Sulík.

Veronika Remišová
Predsedníčka poslaneckého klubu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Veronika Remišová si myslí, že Lajčák je lepším ministrom ako by bol Fico, zároveň však kritizovala jeho rozhodnutie podať demisiu.
"Ale keď raz podal demisiu, tak ju podal, a dôsledky si treba premyslieť vopred," uviedla.
Podľa Remišovej je neprijateľné, aby sa základné princípy štátu obsiahnuté v Ústave zneužívali v rámci politických strán.
"Je to neúcta k ľuďom, ale aj k funkcii ministra, keď sa z toho stane nástroj na posilnenie svojej pozície v rámci vládnej koalície," dodala.

Jaroslav Paška
Podpredseda Slovenskej národnej strany (SNS) Jaroslav Paška zobral rozhodnutie Lajčáka na vedomie. Myslí si, že jeho demisia bola zbytočná.
Lajčák však podľa Pašku musí nájsť ústavne riešenie svojho rozhodnutia a aby čím skôr premietol svoje rozhodnutie do fungovania rezortu.
„Aby sa vytratila neistota v ďalšom fungovaní rezortu, najmä keď SR čaká vedenie OBSE, pretože ukrajinsko-ruský spor sa dotýka aj SR,“ vyhlásil Paška.

Peter Pčolinský
Lajčák podľa poslanca hnutia Sme rodina Petra Pčolinského ukázal, že nie je chlap, keďže si nestojí za slovom.
Pčolinský tvrdí, že je tiež otázne, ako je ústava napísaná, lebo nikde sa nepíše, že keď raz člen vlády podá demisiu, že si to môže následne prezident alebo samotný minister rozmyslieť.
"Posledný týždeň sme boli svedkami dobre hraného divadla zo strany ministra Lajčáka, prezidenta Andreja Kisku a predsedu vlády Petra Pellegriniho," dodal poslanec.

Boris Kollár
Predseda Sme rodina Boris Kollár označil rozhodnutie Lajčáka za trápne divadlo.
"Ak má chlap odvahu a povie, že ide preč, má to urobiť. A nie takéto 'tanečky'. Našiel v sebe integritu, ale nenašiel odvahu odísť. Znemožnil sa sám," myslí si.

Martin Klus
Poslanec SaS Martin Klus tvrdí, že pri hrozivej konštelácii, kto mal po Lajčákovi do funkcie nastúpiť, sa jeho rozhodnutiu dá rozumieť.
"Na druhej strane, premárnil príležitosť, ako utiecť z potápajúcej sa lode, ktorou je táto koalícia," dodal.

Katarína Cséfalvayová
Predsedníčka Zahraničného výboru Katarína Cséfalvayová sa teší, že Miroslav Lajčák zostáva vo funkcii ministra zahraničných vecí.
Cséfalvayová verí, že to bude práve ministerstvo zahraničných vecí, kde sa bude tvoriť a realizovať naša zahraničná politika.