BRATISLAVA. Polícia a prokuratúra napokon budú musieť vybavovať aj anonymné podania, a to vtedy, ak z nich vyplýva dôvodné podozrenie, že bol spáchaný trestný čin.
Vyplýva to z koaličnej novely Trestného poriadku, ktorú v piatok 89 hlasmi schválili poslanci Národnej rady.
Anonymi už riešiť nemusia
Finálnu podobu dostala právna norma až po schválení pozmeňujúceho návrhu Radovana Baláža (SNS).

Z neho vyplýva, že ak takéto dôvodné podozrenie v podaní nebude, orgán činný v trestnom konaní nemá byť povinný ho vybavovať.
Zároveň však bude musieť takéto podanie posunúť na prešetrenie inému z orgánu, ak z neho vyplynie, že patrí do jeho pôsobnosti. O postupe s anonymným podaním sa bude musieť vyhotovovať záznam.
Za anonymné podanie sa bude podľa definície považovať také, ktoré neobsahuje údaje o totožnosti odosielateľa, alebo sú tieto údaje nepravdivé. To isté platí aj pre trestné oznámenie.
Pôvodný návrh čelil kritike
Pôvodný koaličný návrh novely Trestného poriadku kritizoval aj minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd).
Novela totiž hovorila, že orgány činné v trestnom konaní a súdy nebudú musieť vybavovať aj anonymné podania a také, ktoré sú označené nepravdivými, neúplnými alebo neoveriteľnými údajmi o totožnosti odosielateľa. Týkať sa to malo aj anonymných trestných oznámení.
"To, ako je novela navrhnutá, nie je pre mňa akceptovateľné. Jednak to nerieši problém, ktorý tu máme, na druhej strane musíme mať prístup aj k takým oznámeniam, ktoré sa možno nezakladajú na pravde, ale vedeli by sme ich využiť v rámci kriminálneho pátrania alebo v konaniach, ktoré predchádzajú trestnému konaniu," vysvetlil Gál svoje výhrady.
"Musíte chrániť aj samých seba. Keď sa niekto schová za anonym a je to krivé obvinenie, nemáte sa ako brániť. Na druhej strane, nie je možné, že niekto napíše anonym a polícia s tým nič neurobí," povedal Gál.
Poslanci rokovali aj o:
- Poslanci schválili návrh novely zákona o obecnom zriadení. Odmeňovanie poslancov obecných zastupiteľstiev sa upraví.
- Poslanci posunuli do druhého čítania novelu zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov, ktorá sa týka zmien v majetkových priznaniach politikov.
- Poslanci neposunuli do druhého čítania návrhy zákonov z dielne nezaradených poslancov. Nezaradení poslanci Miroslav Beblavý, Viera Dubačová a Oto Žarnay (všetci Spolu - občianska demokracia) predložili do parlamentu návrh zákona, ktorý by umožnil odoberať podvodne nadobudnuté akademické tituly. Nezaradená poslankyňa Viera Dubačová navrhovala zlepšiť podmienky financovania neziskových organizácií, občianskych združení, nadácií a neinvestičných fondov.