BRATISLAVA. Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska podpísal zákon o geologických prácach a novelu o zdravotných poisťovniach a dohľade nad zdravotnou starostlivosťou.
Zákon o geologických prácach parlament schválil 4. decembra.
Novela v zdravotnej starostlivosti
Spôsob prerozdeľovania poistného medzi zdravotnými poisťovňami tak zmení. Na poistencov, ktorí sú rovnako chorí, budú mať rovnaký objem zdrojov.
Do prerozdeľovacieho mechanizmu sa doplní nový parameter, a to výška nákladov na poistenca za predchádzajúce obdobie (dva až tri roky) - ide o tzv. viacročné nákladové skupiny.
V zahraničí sa tento parameter podľa slov hovorkyne Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzany Eliášovej ukázal ako "veľmi spoľahlivý". Podobný postup používajú napríklad v Holandsku či iných vyspelých krajinách, kde sa podľa ministerstva ukázal ako "vysoko efektívny".
Základným predpokladom bola podľa rezortu zdravotníctva snaha o predpovedanie budúcich nákladov, na základe ktorých sa poistné bude prerozdeľovať. Čím vyššia je predikčná sila modelu, tým presnejšie sa podľa ministerstva definujú budúce náklady jednotlivých poistencov.
"V situácii, keď zdravotná poisťovňa spravuje verejné zdroje, je nevyhnutné, aby zdravotné profily poistencov jednotlivej zdravotnej poisťovne nespôsobovali nerovnaké postavenie zdravotných poisťovní navzájom," uvádza sa v novele.
Prerozdeľovanie poistného sa doposiaľ vykonávalo pri zohľadnení demografických indexov, farmaceuticko-nákladových skupín a nadlimitnej sumy.
Podľa MZ prerozdeľovací systém nedostatočne odhaduje výdavky na zdravotnú starostlivosť v budúcnosti.
Ministerstvo chcelo preto dosiahnuť, aby každá poisťovňa mala k dispozícii rovnaký objem zdrojov na poistenca s vybranými charakteristikami.
Novela zákona upravuje aj vymáhanie pohľadávok na poistnom, ktoré sa v súčasnosti realizuje dvoma spôsobmi. Ministerstvo ho navrhlo upraviť tak, aby sa v prvom stupni realizovalo výlučne prostredníctvom zdravotných poisťovní. Úlohy druhostupňového orgánu by v plnej miere mal prevziať Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Zmenu schválili koncom novembra 93 hlasmi poslanci Národnej rady (NR) SR.
Zákon upraví geologické prieskumy ložísk

Cieľom geologického zákona je posilniť pozíciu ministerstva životného prostredia (MŽP) pri povoľovaní či zamietnutí geologického prieskumu ložiska určitého nerastu.
Novela rozširuje možnosti zamietnuť návrh na určenie prieskumného územia.
Envirorezort bude môcť návrh zamietnuť, ak skúmané ložisko nebude možné v budúcnosti využívať alebo ak by bol návrh v rozpore s verejným záujmom.
Ministerstvo životného prostredia si po novom bude môcť vyžiadať všetky podklady týkajúce sa možného budúceho využitia ložiska.
Navrhované zmeny sú podľa predkladateľov dôležité, keďže podľa ústavy sú jaskyne, nerastné bohatstvo, podzemné vody, prírodné liečivé zdroje a vodné toky vo vlastníctve štátu.
Novela tiež stanovuje, že MŽP rozhodne v prospech návrhu zhotoviteľa geologických prác iba vtedy, ak sa preukáže prevaha verejného záujmu nad záujmami vlastníka nehnuteľnosti.
Doterajšia úprava takúto povinnosť ministerstvu výslovne neukladá.
V prípade obmedzenia vlastníckych práv bude musieť ministerstvo svoje rozhodnutie riadne zdôvodniť existenciou verejného záujmu.
Navrhovaná úprava podľa predkladateľov zlepší kvalitu rozhodovacej činnosti ministerstva, ako aj postavenia vlastníka nehnuteľnosti.