BRATISLAVA. Požiadavka finančnej skupiny Penta na zničenie nahrávok spisu Gorila je podľa opozičnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) absurdná a z toho dôvodu liberáli žiadajú špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, aby jej nevyhovel.
Uvádza sa to v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA poskytol hovorca SaS Róbert Buček.
Zverejnenie nahrávok
„Tieto nahrávky môžu byť dôkazom, že Marian Kočner, v trezore ktorého sa nahrávky našli, porušil ich získaním a neodovzdaním orgánom činným v trestnom konaní zákon," tvrdí poslanec NR SR a podpredseda strany SaS Ľubomír Galko.

"Po druhé, nahrávky môžu byť použité v trestnom konaní prinajmenšom ako vedľajší dôkaz, potvrdzujúci skutočnosti, ktoré sú zachytené v spise Gorila. A práve tieto skutočnosti sú dôvodom trestného konania,“ dodáva Galko.
SaS pripomína, že spoločnosť Penta opakovane tvrdí, že Ústavný súd SR označil odpočúvanie bytu na Vazovovej ulici v Bratislave za nezákonné, o čo opiera svoju požiadavku na zničenie nahrávok.
„Avšak aj toto tvrdenie musí byť meritórne preskúmané, pretože z rozhodnutia ústavného súdu vôbec nemusí vyplynúť povinnosť orgánom činným v trestnom konaní tieto nahrávky zničiť,“ povedala podpredsedníčka NR SR za SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová.
Podľa nej existuje nespochybniteľný verejný záujem nielen na tom, aby boli tieto nahrávky zachované, ale aby boli aj zverejnené.
Baránik: Požiadavka Penty je amorálna
Občania podľa poslanca NR SR a tímlídra SaS pre spravodlivosť Alojza Baránika majú právo sa v tomto výnimočnom prípade dozvedieť, ako sa predstavitelia štátnej moci, vplyvní podnikatelia aj zástupcovia vtedajšej opozície pod vedením Roberta Fica dokázali zapojiť do kriminálnych aktivít, bezohľadne kupčiť s verejným majetkom a štátnym vplyvom.

„Požiadavka finančnej skupiny Penta na zničenie nahrávok spisu Gorila je amorálna. Jej cieľom je zničenie dôkazov a zahladzovanie stôp,“ tvrdí Baránik.
Takéto amorálne konanie nemôže mať podľa SaS oporu v zákonoch Slovenskej republiky, ktorá sa označuje za právny štát. Úradné zničenie nahrávok bude podľa názoru liberálov trestným činom. "Ten, kto vydá pokyn na ich zničenie, stane sa spolupáchateľom v kauze Gorila," uzavreli liberáli.
Tomáš hovorí o pokrytectve
Koaličný poslanec Erik Tomáš (Smer) považuje výzvu SaS za absolútne pokryteckú.
Na prvý pohľad ide podľa jeho slov o racionálnu iniciatívu liberálov, aj keď môže naraziť na nález ústavného súdu a platnú legislatívu, podľa ktorých nelegálne nahrávky nemôžu byť použité ako dôkaz a mali by byť zničené.
"Zaráža ma však niečo iné. Líder SaS Richard Sulík priznal, že už na jeseň 2010, teda na začiatku obdobia vlády Ivety Radičovej, vedel od Mariana K. o existencii nahrávok, ale nič neurobil," odkázal Tomáš.
Ako tvrdí, Sulík to neoznámil orgánom činným v trestnom konaní ani verejnosti.
"A prečo to neurobil? Lebo v tom čase zdieľal spoločnú vládnu koalíciu s politikmi, ktorí sú ešte z čias druhej Dzurindovej vlády hlavní podozriví v kauze Gorila. No a teplé miestečká vo vláde boli na prvom mieste, že pán Sulík? V tomto kontexte považujem dnešnú výzvu SaS za absolútne pokryteckú," dodal Tomáš.
Nahrávky žiadajú zničiť
Podľa informácií Denníka N finančná skupina Penta žiada zničiť nahrávky z kauzy Gorila.
Denník uviedol, že finančníci z Penty už napísali list na Úrad špeciálnej prokuratúry, v ktorom od orgánov činných v trestnom konaní žiadajú, aby sa nahrávkami z bytu na Vazovovej ulici v Bratislave nezaoberali. Žiadosť Penty potvrdil jej PR manažér Martin Danko.
„Náš podnet vychádza len z mediálne dostupných informácií, podľa ktorých sa mali nájsť audionahrávky z nelegálneho odpočúvania. Ak je to tak, tak v podnete, ktorý adresovali právni zástupcovia, žiadame, aby príslušné orgány postupovali v súlade so zákonom a platným rozhodnutím ústavného súdu z roku 2012 v súvislosti s nelegálnym odpočúvaním,“ cituje denník Danka.
Denník pripomína, že súd vtedy povedal, že odpočúvanie bytu bolo nezákonné.
Odpočúvanie schválil Krajský súd v Bratislave na žiadosť SIS, ale podľa Ústavného súdu nebola žiadosť o odpočúvanie dostatočne odôvodnená.
Ako už predtým informoval Denník N, v trezore v jednom z domov Mariána Kočnera našla polícia usb kľúč, ktorý obsahoval zvukové nahrávky z kauzy Gorila. Denník sa v článku odvoláva na viaceré zdroje z prostredia polície.