BRATISLAVA. Amnesty International (AI) požaduje, aby bol pakistanskej kresťanke Aasii Bibi umožnený bezpečný odchod z Pakistanu do krajiny, kde by spolu s rodinou mohla žiadať o azyl.
"Slovensko môže byť krajinou, ktorá prejaví solidaritu voči ľuďom, ktorí sú prenasledovaní a ich život je v ohrození. Aasia Bibi a jej rodina sa nachádzajú presne v takejto situácii," uviedol riaditeľ Amnesty International Slovensko Rado Sloboda.
Uväznená takmer deväť rokov
Pakistanská kresťanka Aasia Bibi bola uväznená takmer deväť rokov pre svoju vieru na základe kontroverzného zákona o bohorúhaní.
Ohrozenie jej života a života jej blízkych však trvá aj po zbavení obvinenia pakistanským najvyšším súdom.
Rozhodnutím, ktorým ustúpila radikálnym islamistom protestujúcim v uliciach proti zbaveniu obvinenia, pakistanská vláda nateraz deklarovala svoj úmysel nedovoliť Aasii Bibi opustiť krajinu.

Predsedníčka Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Anna Verešová v pondelok pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudských práv pripomenula, že na začiatku novembra listom vyzvala ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslava Lajčáka, aby zapojil Slovensko do medzinárodného úsilia o záchranu Aasie Bibi.
Navrhla mu, aby Aasii a jej blízkym bola ponúknutá možnosť uchádzať sa o azyl v Slovenskej republiky. Verešová uviedla, že aj ďalej bude vyzývať inštitúcie, aby v tejto veci konali.
Reakciu AI Slovensko na návrh poskytnutia azylu pakistanskej kresťanke Aasii Bibi agentúre SITA poslala Daniela Mužíková z AI Slovensko.
Gesto solidarity
Zo strany Slovenska by podľa Slobodu pravdepodobne išlo najmä o gesto solidarity s tým, že pri odchode musí byť súčinný aj Pakistan.
"Na druhej strane je toto gesto prvým krokom, ak chceme vyslať jasný signál, že Slovensku záleží na dodržiavaní ľudských práv doma aj v zahraničí. Ak ide o ľudské životy a ľudské práva, mali by sme zohľadňovať aj to, že nesieme zodpovednosť nielen za to, čo povieme, ale aj za to, čo nepovieme. A to platí pre jednotlivcov aj krajiny,“ konštatoval Sloboda.
Dodal, že v prípade obdobnej ponuky Slovenska musí byť v ďalšom procese zapojené aj Ministerstvo vnútra SR a Migračný úrad.
Amnesty International žiada Pakistan, aby trestný čin rúhania zrušil, pretože porušuje medzinárodné záväzky a ľudskoprávne štandardy. "Je v rozpore so slobodou vierovyznania a prejavu.
V správe o dopadoch zákonov o rúhaní z roku 2016 Amnesty International poukázala na zneužívanie týchto zákonov voči niektorým z najzraniteľnejších skupín spoločnosti, ako sú napríklad náboženské menšiny v Pakistane,“ uzavrel riaditeľ ľudskoprávnej organizácie.