BRATISLAVA. V bratislavskom Primaciálnom paláci vyhlásili v pondelok (10.12.) výsledky súťaže Samospráva a Slovensko bez bariér 2016-2018.
Ocenili na nej samosprávy, inštitúcie i osobnosti, ktoré zlepšujú životné podmienky a podporujú integráciu zdravotne postihnutých občanov a ďalších znevýhodnených skupín do spoločnosti. TASR o tom informovali z Únie miest Slovenska (ÚMS).
Projekt cyklochodníka
Správna rada súťaže udelila najvyššie ocenenie "Plaketu Slovensko bez bariér" mestu Prešov za projekt cyklochodníka na ulici Bajkalská, bratislavskej mestskej časti Ružinov za debarierizáciu zariadení sociálnych služieb, mestu Nové Zámky za prepravnú službu - sociálny taxík, mestu Komárno za projekt inkluzívneho ihriska pre telesne postihnuté deti a Prešovskému samosprávnemu kraju za inováciu a propagáciu bezbariérovosti na websídle kraja.
Čestné uznanie získalo mesto Holíč za debarierizáciu a revitalizáciu areálu Holíčskeho zámku.
Plaketa Slovensko bez bariér patrí aj Ľubovnianskemu múzeu - Hrad v Starej Ľubovni za sprístupnenie kultúrneho dedičstva ľudom so zmyslovým postihnutím.
Taktiež spoločnosti Slovak Telekom za projekt Online tlmočník a dlhodobú podporu detí s poruchou sluchu, spoločnosti Podotech za mimoriadnu ústretovosť a kvalitu protetických a ortopedických pomôcok pre deti, zdravotne postihnutých občanov i seniorov.
Plaketu získala aj spoločnosť SPIG za podporu združenia Inak obdarení a občianske združenie go-ok za projekt Hendikup - unikátny e-shop, kde môžu prezentovať svoje výrobky a ponúkať svoje služby ľudia so zdravotným postihnutím.
Udelili aj čestné uznania
Čestné uznanie patrí Centru sociálnych služieb Letokruhy za odstraňovanie bariér a zlepšovanie podmienok pre svojich klientov, Detskému fondu Slovenskej republiky za aktivity Konta Bariéry, Občianskemu združeniu Resoty Antona Srholca za pomoc ľuďom bez domova, Železničnej spoločnosti Slovensko za rozvoj bezbariérových možností cestovania a Spolku nepočujúcich pedagógov Snepeda za prekladový slovník slovenského posunkového jazyka.
Správna rada súťaže udelila cenu "za dlhodobý prínos a podporu" Márii Samovej za priekopníctvo v oblasti tvorby bezbariérového prostredia a univerzálneho navrhovania na Slovensku.
Slovensko bez bariér je projekt, ktorý vznikol v roku 1999 z iniciatívy Asociácie organizácií zdravotne postihnutých občanov SR, občianskeho združenia GEMMA '93 a Únie miest Slovenska.
Jeho cieľom je aktivizovať spoločnosť, ale najmä mestské a obecné samosprávy, k zlepšeniu životných podmienok a k podpore integrácie zdravotne postihnutých občanov a ďalších znevýhodnených skupín občanov do spoločnosti.
Na základe podnetu predstaviteľov miestnej samosprávy a zástupcov organizácií občianskej spoločnosti vznikla a pravidelne prebieha súťaž Samospráva a Slovensko bez bariér.