BRATISLAVA. Slovensko už nevidí priestor na otvorenie dohody pre Spojené kráľovstvo.
Britskej strane ale môžeme ponúknuť dodatočné vysvetlenia všetkých aspektov dohody o vystúpení krajiny z Európskej únie.
Scenár, že Londýn opustí európsky klub bez dohody, sa nedá vylúčiť, dokonca je podľa Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR po odložení hlasovania v britskom parlamente pomerne reálny.
EÚ ponúkla Británii maximum
Ako ďalej dodal hovorca rezortu Boris Gandel, Slovensko sa na odchod bez dohody začalo pripravovať už dávnejšie ako na jednu z možností a po poslednom vývoji sa tieto prípravy ešte zintenzívnia.
„Priestor na otvorenie dohody nevidíme. Britskej strane bolo ponúknuté maximum. Našou snahou bolo rešpektovať všetky požiadavky britskej strany, vrátane zachovania otvorenej hranice. Aktuálny variant sa síce môže zdať byť komplikovaným, ale za daných okolností je tým najlepším možným riešením,“ uviedlo ministerstvo, ktoré tak podľa svojho stanoviska drží líniu so svojimi európskymi partnermi aj inštitúciami.
Hoci rezort zatiaľ nepozná plány a zámery britskej strany, priestor na ďalšie vyjednávanie je podľa nich minimálny.
Mayová čelí hlasovaniu o dôvere
Britský parlament mal v utorok hlasovať o dohode o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie. Keďže by dohoda v parlamente pravdepodobne neprešla, premiérka Theresa Mayová odložila hlasovanie.

Britskí zákonodarcovia budú o dohode hlasovať podľa všetkého v polovici januára. May v utorok navštívila aj svojich európskych partnerov - holandského premiéra Marka Rutteho, nemeckú kancelárku Angelu Merkel, aj európske špičky – predsedu Európskej komisie Jean-Clauda Junckera a europrezidenta Donalda Tuska.
V stredu bude čeliť hlasovaniu o dôvere vo svojej Konzervatívnej strane. Ostrovy opustia kontinent 29. marca 2019 bez ohľadu na to, či sa dohodu podarí v britskom aj európskom parlamente schváliť.
Referendum o zotrvaní sa konalo koncom júna 2016 a bolo volebným sľubom britského expremiéra Davida Camerona.
Zaujímavosťou je, že Cameron aj May boli za zotrvanie krajiny v EÚ, Cameron po zverejnení výsledkov referenda odstúpil.
Vyrokovaná dohoda koncom novembra sa nepáči zástancom zotrvania či usporiadania druhého referenda, ale ani zástancom odchodu. Pre tých je dohoda príliš slabá a tvrdia, že neznamená skutočný odchod.