SME

Ocenili študentské osobnosti roka, absolútna víťazka skúma rakovinu

Silvia Schmidtová sa venuje výskumu nádorových buniek.

Ilustračná snímka.Ilustračná snímka. (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA. Absolútnou víťazkou ocenení Študentská osobnosť Slovenska sa za akademický rok 2017/2018 stala Silvia Schmidtová, doktorandka Ústavu experimentálnej onkológie Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (SAV), ktorá bola ocenená v kategórii lekárske vedy a farmácia.

Venuje sa výskumu nádorových buniek a možností ich liečby.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Začnú s klinickou štúdiou pacientov

Na základe výsledkov jej experimentov sa začne na Národnom onkologickom ústave (NOÚ) v Bratislave klinická štúdia pacientov s chemorezistenciou, teda odolnosťou organizmu voči chemickým látkam.

SkryťVypnúť reklamu

"Momentálne sa venujem najmä aplikácii do klinickej praxe a finalizácii dizertačnej práce," hovorí Schmidtová.

Okrem Schmidtovej v stredu v Bratislave ocenili študentské osobnosti v ďalších 11 kategóriách.

"Na mladých ľuďoch záleží budúcnosť tejto krajiny. Nesmierne si vážim tých študentov, ktorí ostávajú na Slovensku, aby u nás rozvíjali hodnoty a posúvali hranice poznania, zapájali sa do spoločenského a profesionálneho života," hovorí viceprezident Slovenskej rektorskej konferencie Róbert Redhammer.

"Tisíce ďalších ľudí vás budú vidieť a vy budete pre nich príkladom. A to je to najdôležitejšie, čo Slovensko potrebuje - pozitívny príklad," povedal v príhovore oceneným.

Investovanie do vedy a vzdelávania

Predseda SAV Pavol Šajgalík vyjadril želanie, aby Slovensko investovalo viac do vedy a vzdelávania.

SkryťVypnúť reklamu

"Investícia do poznania je jediná možná cesta, ako zvýšiť kvalitu života v krajine," tvrdí. Je veľmi rád, že tu ostávajú kvalitní študenti, ktorí môžu vybudovať prosperujúcu krajinu.

Diplomy, finančnú odmenu a vecné ceny získali v kategórii elektrotechnika a priemyselné technológie Milan Kapolka z Elektrotechnického ústavu SAV v Bratislave za 3D model supravodičov, v kategórii hutníctvo, strojárstvo, energetika Jozef Bendík z Fakulty elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave za výskum elektrických vedení a polí okolo nich.

V kategórii informatika a matematicko-fyzikálne vedy ocenili Ondreja Kaššáka z Fakulty informatiky a informačných technológií STU za výskum používateľov webových aplikácií a v kategórii prírodné vedy, chémia Marcelu Bučekovú z Ústavu molekulárnej biológie SAV za výskum medu a materskej kašičky v procese hojenia rán.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalší ocenení

Ceny v kategórii stavebníctvo a architektúra dostal Matúš Harčár zo Stavebnej fakulty Technickej univerzity v Košiciach za architektonické návrhy pre reštrukturalizáciu železničných staníc a v kategórii poľnohospodárstvo, lesníctvo, drevárstvo Šimon Saloň z Lesníckej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene, ktorý sa venuje výskumu a zatrieďovaniu druhov drevín, vďaka čomu možno určiť vymierajúce druhy drevín a celkový zdravotný stav lesa.

V kategórii filozofia, politológia, sociológia, pedagogika si odniesol ocenenie Michal Uhrín, ktorý vyštudoval odbor etnológia a kultúrna antropológia na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského (UK) v Bratislave.

Dlhodobo sa venuje výskumu evolučnej antropológie a ako doktorand v odbore etnológia teraz skúma príbuzenské vzťahy a kooperáciu v náboženskej komunite. V kategórii právo zvíťazil Lukáš Tomáš z Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, ktorý sa venuje sledovaniu územnej samosprávy a dodržiavania zákonov v rámci obcí.

SkryťVypnúť reklamu

Juraj Mydla z Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave získal cenu v kategórii kultúra, umenie za multimediálnu umeleckú tvorbu a Ján Široký z Podnikovohospodárskej fakulty Ekonomickej univerzity v Bratislave si prevzal cenu v kategórii ekonómia.

Vytvoril webovú kalkulačku na prepočet výhodnosti hypoték a spotrebných úverov a mobilnú aplikáciu financie online. V kategórii šport získal ocenenie Samuel Baláž v Fakulty telesnej výchovy a športu UK v Bratislave za úspechy v rýchlostnej kanoistike.

Úspešní študenti

Projekt Študentská osobnosť Slovenska organizuje Junior Chamber International Slovakia pod záštitou prezidenta SR Andreja Kisku s podporou Slovenskej rektorskej konferencie a pod odbornou garanciou SAV.

Cieľom je vyzdvihnúť a predstaviť verejnosti úspešných a inšpirujúcich študentov rôznych odborov vysokých škôl na celom Slovensku a doktorandov na vedeckých pracoviskách SAV, podporiť vedu a študentov na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Osobnosti menujú rektori jednotlivých vysokých škôl alebo vedecké pracoviská, na ktorých osobnosti vykonávajú svoju činnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 018
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 000
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 812
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 926
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 605
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 553
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 932
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 533
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Najbližšie rokovanie čaká poslancov v pondelok.


TASR
Prezident Peter Pellegrini a bývalý prezident Českej republiky Miloš Zeman.

Na Milošovi zemanovi obdivuje skúsenosti a politický rozhľad.


TASR 2
Peniaze vyčlenili aj na problémovú križovatku.

Kooperačná rada schválila 13 zámerov.


3

Muž stratil vedomie. Utrpel poranenie hrudníkovej časti chrbtice a hlavy.


TASR

Sportnet

ONLINE: Rebecca Šramková - Johanne Svendsenová, Billie Jean King Cup 2025 (2. dvojhra).

Sledujte s nami online prenos z kvalifikačného turnaja Pohára Billie Jean Kingovej 2025: Viktória Hrunčáková - Rebecca Munková Mortensenová.


 Viktória Hrunčáková

Na podaní si pomohla 11 esami.


a 1 ďalší
Kde sledovať druhý zápas Švajčiarsko - Slovensko pred MS v hokeji 2025? (TV program)

Pozrite si, kto vysiela druhý vzájomný prípravný zápas pred MS v hokeji 2025: Švajčiarsko - Slovensko.


Natália Hejková.

Hejková má plán na hviezdnu Belgičanku: Nemá rada prílišnú agresivitu.


SkryťZatvoriť reklamu